Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

VIDEO: Vrecový zber v Bratislave sa osvedčil, vytriedené odpady sú čistejšie

Pracovníci magistrátu, OLO a OZV NATUR-PACK sa pozreli do vriec na triedený zber odpadu z rodinných domov v Bratislave. Pozrite si, čo našli.

vrecový zber v Bratislave

Analýza vrecového zberu z rodinných odpadov Bratislave / Foto: Radovan Potočár

Vrecový zber triedeného odpadu v hlavnom meste prináša čistejšiu surovinu. Vyplýva to z analýzy, ktorú v spolupráci s bratislavskou radnicou a mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) zorganizovala organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK. 

V rámci analýzy podrobne preskúmali obsah žltých vriec určených na plastový odpad, nápojové tetrapaky či plechovky a obsah modrých vriec určených na papier a kartóny. Odpad z desiatok vriec vysypali a roztriedili na jednotlivé zložky.

„Je mimoriadne dôležité, aby sme robili takéto analýzy, pretože nám prinášajú cenné informácie, nielen pre nás a našu prácu, ale aj pre iné inštitúcie, napríklad aj pre prípravu legislatívnych zmien. Sú to veľmi cenné informácie aj pre pripravovaný projekt zálohovania,“ priblížil pre Odpady-portal.sk riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou OZV NATUR-PACK Marek Brinzík.

Vrecový zber v Bratislave zaviedli zaviedli počas leta tohto roka. Nový systém sa týka rodinných domov v mestských častiach Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Staré Mesto, Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka a Vajnory. Ešte skôr vrecový zber zaviedla aj bratislavská mestská časť Rača.

„NATUR-PACK zatiaľ urobil viac ako 80 analýz po celom Slovensko a vo všetkým nám úplne jednoznačne vychádza, že výsledkom vrecového zberu je podstatne lepšie vytriedený materiál. Kvalita triedenia má pritom veľký vplyv aj na úroveň recyklácie,“ zdôraznil M. Brinzík.

Úroveň znečistenia odpadu v žltých vreciach sa podľa jeho odhadu pohybovala do 10 %. V prípade modrých vriec predbežné výsledky analýzy naznačovali ešte nižšiu mieru znečistenia.

Vrecový zber si na základe prvých skúseností pochvaľuje aj OLO. Nový systém zberu triedených zložiek odpadu z rodinných domov podľa mestskej spoločnosti prináša menej znečistenú surovinu, ale čistejšie verejné priestranstvá.

Na zberných hniezdach sa odpad podľa OLO hromadil, pričom vytriedené suroviny boli znečistené a veľmi často nesprávne roztriedené.

NATUR-PACK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.Diskusia (2)

  1. hsautoelektro@gmail.com05.11.2020 (15:46)
    Tie žlté vrecia sú malé,nestačia na to množstvo plastového odpadu je hrozne tenké a trhá sa. Kontajner na zmesovy odpad za ktorý si platíme vyvážajú poloprázdny a plasty sa nám množia nevynesene na dvore!!!
  2. NATUR-PACK12.01.2021 (10:55)
    Pekný deň prajem, problém s prvou várkou vriec sme potvrdili a hneď sme ho aj riešili s dodavateľom, s ktorým sme v reklamačnom konaní. Počas prvej analýzy na jesen 2020 sa ukázalo že aj prvá várka 2 žltých a 2 modrých vriec je pre väčšinu rodín dostatočná, pre tých, ktorým však nepostačuje OLO bezplatne poskytne vrecia ďalšie. Aktuálne sú už k dispozícii vrecia podstatne väčšie, a aj odolnejšie. Je to najväčší takýto systém zberu na Slovensku, tak pri jeho rozbehu sa nedá vyhnúť občas ani chybe. Postarali sme sa však o to aby sa používali také vrecia, aby s nimi už nevznikali problémy. V každom prípade ďakujeme za názor. V spolupráci s mestom a zberovou spoločnosťou OLO sa v tomto roku chystajú ďalšie zmeny, ktoré budú reflektovať aj dosiaľ zistené pripomienky a návrhy zo strany verejnosti. Aktuálne sa pripoja ďalšie 3 mestské časti a do konca roka zvyšok.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Objem kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností a prevádzok v obci stúpol z 12,5 ton v roku 2022 na 28,5 ton v roku 2023.

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov vyvolávajú odmietavý postoj obyvateľov. No sú základným riešením pri znižovaní skládkovania.

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.