Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

VIDEO: Vrecový zber v Bratislave sa osvedčil, vytriedené odpady sú čistejšie

Pracovníci magistrátu, OLO a OZV NATUR-PACK sa pozreli do vriec na triedený zber odpadu z rodinných domov v Bratislave. Pozrite si, čo našli.

vrecový zber v Bratislave

Analýza vrecového zberu z rodinných odpadov Bratislave / Foto: Radovan Potočár

Vrecový zber triedeného odpadu v hlavnom meste prináša čistejšiu surovinu. Vyplýva to z analýzy, ktorú v spolupráci s bratislavskou radnicou a mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) zorganizovala organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK. 

V rámci analýzy podrobne preskúmali obsah žltých vriec určených na plastový odpad, nápojové tetrapaky či plechovky a obsah modrých vriec určených na papier a kartóny. Odpad z desiatok vriec vysypali a roztriedili na jednotlivé zložky.

„Je mimoriadne dôležité, aby sme robili takéto analýzy, pretože nám prinášajú cenné informácie, nielen pre nás a našu prácu, ale aj pre iné inštitúcie, napríklad aj pre prípravu legislatívnych zmien. Sú to veľmi cenné informácie aj pre pripravovaný projekt zálohovania,“ priblížil pre Odpady-portal.sk riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou OZV NATUR-PACK Marek Brinzík.

Vrecový zber v Bratislave zaviedli zaviedli počas leta tohto roka. Nový systém sa týka rodinných domov v mestských častiach Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Staré Mesto, Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka a Vajnory. Ešte skôr vrecový zber zaviedla aj bratislavská mestská časť Rača.

„NATUR-PACK zatiaľ urobil viac ako 80 analýz po celom Slovensko a vo všetkým nám úplne jednoznačne vychádza, že výsledkom vrecového zberu je podstatne lepšie vytriedený materiál. Kvalita triedenia má pritom veľký vplyv aj na úroveň recyklácie,“ zdôraznil M. Brinzík.

Úroveň znečistenia odpadu v žltých vreciach sa podľa jeho odhadu pohybovala do 10 %. V prípade modrých vriec predbežné výsledky analýzy naznačovali ešte nižšiu mieru znečistenia.

Vrecový zber si na základe prvých skúseností pochvaľuje aj OLO. Nový systém zberu triedených zložiek odpadu z rodinných domov podľa mestskej spoločnosti prináša menej znečistenú surovinu, ale čistejšie verejné priestranstvá.

Na zberných hniezdach sa odpad podľa OLO hromadil, pričom vytriedené suroviny boli znečistené a veľmi často nesprávne roztriedené.

NATUR-PACK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.Diskusia (2)

  1. hsautoelektro@gmail.com05.11.2020 (15:46)
    Tie žlté vrecia sú malé,nestačia na to množstvo plastového odpadu je hrozne tenké a trhá sa. Kontajner na zmesovy odpad za ktorý si platíme vyvážajú poloprázdny a plasty sa nám množia nevynesene na dvore!!!
  2. NATUR-PACK12.01.2021 (10:55)
    Pekný deň prajem, problém s prvou várkou vriec sme potvrdili a hneď sme ho aj riešili s dodavateľom, s ktorým sme v reklamačnom konaní. Počas prvej analýzy na jesen 2020 sa ukázalo že aj prvá várka 2 žltých a 2 modrých vriec je pre väčšinu rodín dostatočná, pre tých, ktorým však nepostačuje OLO bezplatne poskytne vrecia ďalšie. Aktuálne sú už k dispozícii vrecia podstatne väčšie, a aj odolnejšie. Je to najväčší takýto systém zberu na Slovensku, tak pri jeho rozbehu sa nedá vyhnúť občas ani chybe. Postarali sme sa však o to aby sa používali také vrecia, aby s nimi už nevznikali problémy. V každom prípade ďakujeme za názor. V spolupráci s mestom a zberovou spoločnosťou OLO sa v tomto roku chystajú ďalšie zmeny, ktoré budú reflektovať aj dosiaľ zistené pripomienky a návrhy zo strany verejnosti. Aktuálne sa pripoja ďalšie 3 mestské časti a do konca roka zvyšok.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jacob Simonsen: Zatvárať ZEVO? Nie je to dobrý nápad, nerecyklovateľný odpad nezmizne

Jacob Simonsen: Zatvárať ZEVO? Nie je to dobrý nápad, nerecyklovateľný odpad nezmizne

Energetické zhodnocovanie odpadu bude aj v budúcnosti dôležitou súčasťou cirkulárnej ekonomiky, hovorí šéf dánskeho ZEVO Copenhill, presláveného aj zjazdovkou na streche.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/04

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/04

Čo obsahuje aprílové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Miroslav Jakuš: Po 20 rokoch je na čom stavať, ISOH 2 treba budovať s rozvahou

Miroslav Jakuš: Po 20 rokoch je na čom stavať, ISOH 2 treba budovať s rozvahou

Ministerstvo nenavrhlo koncepciu ISOH 2 správne, nový systém sa do roku 2023 zrejme vybudovať nestihne, hovorí riaditeľ spoločnosti INISOFT, ktorá český ISOH vytvorila a dodnes celý systém spravuje.