Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Martin Basila: ISOH skontroluje preklepy. Ale na to netreba minúť 16 mil. eur

Mesačné podávanie dát o odpadoch má podľa envirorezortu zabezpečiť efektívnejšiu kontrolu zo strany inšpekcie.

Martin Basila: ISOH skontroluje preklepy. Ale na to netreba minúť 16 mil. eur

Foto: Odpady-portal.sk

Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) má sprehľadniť a digitalizovať evidenciu odpadov. Všetky subjekty vytvárajúce a nakladajúce s odpadom, teda firmy a obce, by mali každý mesiac zadávať cez svoj softvér údaje do centrálneho systému.

Ministerstvo životného prostredia pripravuje IT systém niekoľko rokov. Pôvodne sa počítalo so spustením od budúceho roka, termín sa posunul na rok 2022. Aj napriek odloženiu zrejme ISOH nebude ešte pripravený. Zavádzanie systému má viacero trhlín a úskalí, o ktorých sa diskutovalo na konferencii Odpadové hospodárstvo 2020.

Ministerstvo životného prostredia si uvedomuje, že informačný systém bude náročnou výzvou pre všetkých. No podľa Petra Šimurku, riaditeľa odboru odpadového hospodárstva, je už spoločnosť na informatizáciu aj ISOH pripravená.

“Narážame na to, čo štandardne počúvame aj pri iných veciach. Posuňme opäť všetky termíny, lebo nie sme pripravení. Rok nestačí, posuňme o dva. Iný argument ako posuňme som na ministerstve v posledných rokoch nepočul.”

Každomesačné zápasenie so zadávaním údajov

Miroslav Jakuš, riaditeľ spoločnosti Inisoft, vytýka systému navrhovanému na Slovensku nutnosť odovzdávania priebežnej evidencie o vzniku odpadu, nie hlásenia. Navyše sa mení aj doterajšia metodika.

INISOFT

“Aj keď evidenciu niekto vytvára raz za mesiac, táto sa dokončuje dlhšiu dobu. Mnohým firmám aj obciam na Slovensku pomáhame s prevádzkovou evidenciou. Majú s tým problém a ešte o to viac, ak sa každú chvíľu menia pravidlá,” myslí si zástupca softvérovej spoločnosti. Kritizuje absenciu vyhlášky, ktorá by mala upravovať metodiku zberu dát. “Preto ani nie je možné realizovať centrálnu časť ISOH-u.”

Aké sú skúsenosti s ISOH-om v susednom Česku? Tam nejde iba o centrálny systém, ale zahŕňa systémy obcí a miest, nižších úradov. Buduje sa po krokoch už 10 rokov, pričom základom je evidencia dát na prevádzkovej úrovni, kde informácie vznikajú.

M. Jakuš si myslí, že firmy budú mať problém s mesačnou periodicitou evidencie dát. Náročné bude aj vkladanie dát do systému, ktorý bude odmietať niektoré zadávané dáta. “Všetky firmy sa na to musia pripraviť. Dnes iba podajú hlásenie a hotovo. Až neskôr prípadne opravujú údaje. Teraz nebudú podávať hlásenie, ale budú sa musieť každý mesiac biť so systémom. To je šialené.”

Neakceptovanie zjavne nesprávnych údajov pri zadávaní do systému má podľa zástupcu ministerstva pomôcť pri vypĺňaní. Softvér na takúto chybu upozorní. “Subjekty podávajúce hlásenie v súčasnosti majú šťastie, že okresné úrady nemajú čas na kontrolu. Vychádzajú tam veľmi nepresné čísla, pričom sú to zjavné preklepy. Tony, kilogramy, desatinné čiarky, nuly. Z nášho pohľadu teda ide o enormné uľahčenie pre používateľa,” obhajuje postoj ministerstva P. Šimurka.

Budú musieť viesť evidenciu všetci?

M. Jakuš upozorňuje aj na riziko odhalenia prakticky všetkých tokov s odpadom, ktoré sú predmetom obchodného tajomstva. K údajom o tom, aký odpad, v akom množstve subjekt prebral alebo odovzdal inému subjektu, bude mať k dispozícii štát. A každý s prístupom k takejto databáze.

Zákon počíta s tým, že zadávať údaje do ISOH-u budú musieť všetci, ktorí vedú evidenciu odpadov. Zatiaľ čo v súčasnosti je počet povinných subjektov limitovaný určitými kritériami, nový systém predbežne počíta s každým subjektom, ktorý tvorí odpad.

“Vypĺňať priebežnú evidenciu odpadu bude musieť každý, aj malý stánok na rohu ulice. To je podľa mňa veľmi veľká zmena,” upozorňuje zástupca softvérovej firmy. Ministerstvo zatiaľ nevie definitívne povedať, či sa povinnosť podávať evidenciu bude týkať aj malých firiem s pár kilovou tvorbou odpadu.

Zber dát pre inšpekciu

Jedným z rizík ISOH-u pre povinné subjekty sú možné problémy vyplývajúce z nesprávneho zadania údajov. Zákon totiž predpokladá využívanie týchto informácií inšpekciou. Tá môže realizovať kontrolu prevádzky už iba na základe dát. “Inšpektori už nebudú chodiť na základe podania od niekoho, ale impulzov, ktoré dostanú priamo z ISOH-u. Je to v poriadku, len je potrebné na to všetkých upozorniť,” pripomína M. Jakuš.

Mesačné podávanie dát o odpadoch má podľa envirorezortu zabezpečiť efektívnejšiu kontrolu zo strany inšpekcie. “Myslíme si, že je to presne to isté, čo teraz. Nie je to niečo navyše. Mesačná štruktúra dát má slúžiť aj pre inšpekciu pri vykonávaní cielených kontrol.”

Podľa P. Šimurku už dnes inšpekcia na okresných úradoch nestíha realizovať kontroly kvôli vysokému počtu podnetov. “Tento systém by im mal umožniť ihneď sa pozrieť na nedostatky. Inšpektor nemusí ohlasovať kontrolu u prevádzkovateľa. Na základe dát v systém vyhodnotí závažnosť a bude sa tomu venovať. Aj preto chceme dáta v mesačnej podobe.”

Martin Basila, riaditeľ spoločnosti Sensoneo, nevidí problém, ak ministerstvo bude tieto údaje zbierať a na ich základe mať prehľad o tvorbe a nakladaní s odpadom. Problém môže nastať, ak inšpekcia začne vyhodnocovať a konať na základe nesúladu dát, ak v niektorej obci alebo zberovej spoločnosti nebude číslo správne zadané.

“Celý systém inšpekcie sa zrúti, pretože 80 % z toho budú tvoriť falošné poplachy. Preto sa opäť vraciam k otázke, na čo ten systém vlastne ministerstvu je? Túto otázku bolo treba zodpovedať pred piatimi rokmi.”

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • čo si o mesačnej frekvencii evidencie myslí Miroslav Jakuš z Inisoftu
  • ako sa s množstvom dát z ročného hlásenia vyrovnáva inšpekcia v Česku
  • prečo ministerstvo konzultovalo zavádzanie systému iba s veľkými firmami
  • čo pripravovanému informačnému systému vyčíta Martin Basila zo Sensonea
  • stihne sa zavedenie informačného systému pripraviť k 1.1. 2022?
  • akým spôsobom sa podobné projekty realizujú v zahraničí
 
 

Zostáva vám 48% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

Názor. Výsledky chemickej recyklácie zostávajú naďalej nepresvedčivé

Názor. Výsledky chemickej recyklácie zostávajú naďalej nepresvedčivé

Pyrolýza plastového odpadu nie je žiadnym zázrakom, ktorý vyrieši problémy s plastovým odpadom, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme – SPZ.

X
X
X
X