Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Najlepší európsky projekt riešenia odpadového hospodárstva pochádza zo Slovenska

Obec Košeca vyhrala kategóriu Digitalizácia v súťaži The Innovation in Politics Awards 2020 so svojím smart systémom evidencie odpadov.

Slovenský projekt riešenia odpadového hospodárstva je najlepší v Európe

Ilustračné foto: Obec Košeca

Obec neďaleko Ilavy už viac ako rok využíva moderný, inovatívny, smart systém evidencie odpadov. Jej obyvatelia tak platia iba za taký odpad, ktorý nedokážu vytriediť a ktorý končí na skládke. Moderný projekt si všimli aj v súťaži The Innovation in Politics 2020 a odborná porota ho vybrala v kategórii Digitalizácia ako najlepší projekt v celej Európe.

Vďaka systému elektronickej evidencie odpadov dostali všetky domácnosti vrecia s jedinečnými QR kódmi, ktoré vynášajú do kontajnerov s elektronickými čipmi. Počas zberu skenujú odborní zamestnanci obce čipy aj QR kódy.

Košeca takto sleduje každú domácnosť a vie nielen to, koľko odpadu vyprodukuje, ale aj to, ako dobre ho separuje. Výsledkom je, že za prvý rok fungovania systému klesli poplatky pre domácnosti o 56 percent.

Systém evidencie odpadov ELWIS, ktorý začala využívať od apríla minulého roku, vyhodnotila odborná porota ako najlepší a najviac inovatívny projekt v celej Európe. Členovia poroty pochádzajú zo 47 krajín a porovnávali stovky projektov v oblasti evidencie, triedenia a spracovania odpadov.

Foto: innovationinpolitics

„Je to príbeh o tom, ako obec dokázala motivovať svojich obyvateľov a ukázala im lepší a udržateľnejší prístup k produkcii a separácii odpadu. Pred zmenou prístupu boli domácnosti zvyknuté vyhadzovať odpad do kontajnerov akýmkoľvek spôsobom. Nový systém tento návyk zmenil,“ píše vo vyhlásení organizátor súťaže.

Cieľom zavedenia ekologického, moderného a smart riešenia bolo, aby každý občan dokázal vytriediť čo najviac odpadu a reálne platil len za to, čo nie je možné zrecyklovať a obec musí vyviesť na skládku.

„Je to pre nás obrovské prekvapenie a je to zároveň neuveriteľný príbeh úspechu pre Košecu, aj pre celé Slovensko. Ocenenie patrí všetkým, ktorí sú súčasťou tohto projektu, najmä našim obyvateľom, ktorých sa už roky snažíme motivovať chrániť životné prostredie,“ povedal starosta Košece Radomír Brtáň.

RECobal

„Príbeh zavedenia elektronickej evidencie ELWIS v Košeci sa dostal do podoby, v akú sme nikdy nedúfali. Európske prvenstvo, ktoré projekt získal, je pre nás dôkazom, že digitalizácia odpadov sa musí uberať smerom k pohodlnému, adresnému a motivačnému systému pre obyvateľov," hovorí Martina Gaislová, riaditeľka spoločnosti JRK Slovensko, ktorá systém Košeci dodala a pomáhala s jeho uvedením do praxe

"Je nám cťou, že tento systém môžeme prinášať pre slovenské samosprávy a prispievame tak k zlepšovaniu odpadového hospodárstva celej krajiny. Je veľkou pravdou, že zlepšenie, ba priam revolučnú zmenu, už naozaj potrebujeme,“ dodáva M. Gaislová.

Ako systém funguje

Vďaka systému elektronickej evidencie odpadov ELWIS má každá domácnosť vrecia s jedinečnými QR kódmi, ktoré vynáša do kontajnerov s elektronickými čipmi. Počas zberu odpadu sú skenované čipy aj QR kódy. Obec takto sleduje každú domácnosť a vie nielen to, koľko odpadu vyprodukuje, ale aj to, ako dobre ho separuje.

Systém zavedeného odpadového hospodárstva ELWIS je plne automatizovaný. Obec ihneď po zbere získava kompletný a zrozumiteľný prehľad. Pomáha jej to aj v administratívnych úkonoch, ktoré musí v súvislosti s odpadovým hospodárstvom vykonávať.

Vďaka evidencii má dáta, s ktorými môže pracovať a má dokonalý prehľad o tvorbe odpadu. Pridanou hodnotou je zníženie množstva komunálneho odpadu, nárast miery triedenia a menej vyložených nádob.

RECobal

Počas celého minulého roka zbierala Košeca údaje o triedení v každej domácnosti a na základe evidovaného množstva vytriedeného a zmesového komunálneho dopadu, ktorý končí na skládke, stanovila úroveň triedenie jednotlivých domácností.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

O jednom druhu podpory je už rozhodnuté. Envirorezort však pracuje aj na ďalšom mechanizme.

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Novela patrila k najdôležitejším legislatívnym zámerom envirorezortu v roku 2021.

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Únii chýba komplexný prístup k riešeniu znečistenia mikroplastmi, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Komisia si posvieti na odery pneumatík, plastové pelety aj textílie.