NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Stanovenie nákladov na zhodnotenie odpadov má výrobcov pripraviť na ekomoduláciu

Hoci Európska komisia mešká s prípravou legislatívy k ekomodulácii, ministerstvo nechce s následnou transpozíciou otáľať.

Stanovenie nákladov na zhodnotenie odpadov má výrobcov pripraviť na ekomoduláciu

Foto: Fotolia

Medzi dôležité legislatívne zmeny v odpadovom hospodárstve v najbližšom období patrí zavedenie poplatkov za jednorazové plastové výrobky. Počíta s tým najnovšia novela zákona o odpadoch, reagujúca aj na európsku smernicu o používaní jednorazových plastov. Diskutuje sa najmä o ich definícii.

Súvisiacou a podstatne dôležitejšou témou je ekomodulácia, ktorú mala Európska komisia predstaviť už v tomto roku. “Prvé závery mali byť pôvodne prezentované už na jeseň, EK je však v časovom sklze. Nie je jednoduché nastaviť princípy ekomodulácie v rámci celej EÚ,” uviedol Micha Kiča, štátny tajomník ministerstva životného prostredia na konferencii APEL 2020.

“Vidíme, akú diskusiu vyvolala snaha o určité určovanie nákladov, tak si viem predstaviť zložitosť nastavovania princípov ekomodulácie pre celú EÚ a pre oveľa širšie spektrum výrobkov. Je to aj upozornenie pre výrobcov: očakávame, že ekomodulácia bude spojená s určitými nákladmi. Nejde o iniciatívu ministerstva, ale presadzovanie environmentálnych cieľov v celej EÚ. “

Predstaviteľ envirorezortu sa nazdáva, že príslušná legislatíva k ekomodulácii na európskej úrovni by mohla byť predstavená začiatkom budúceho roka a následná transpozícia by mohla prebehnúť pomerne rýchlo.

“Aj preto považujem za dôležité určenie sadzieb nákladov za materiálové a energetické zhodnocovanie odpadov, kde už sú obsiahnuté prvky ekomodulácie. Myslím, že tento krok umožní výrobcom lepšie sa pripraviť na transponovanie smernice, hoci tam bola určitá nespokojnosť. Samozrejme, ekomodulácia zo strany EK bude oveľa podrobnejšia.”

Čakanie na správcu zálohového systému

V roku 2022 sa má spustiť systém zálohovania vratných obalov. Ešte predtým však musí ministerstvo vybrať správcu. Meno sa vraj verejnosť dozvie čoskoro. “Chceme zabezpečiť vyváženosť subjektov podieľajúcich sa na výbere správcu systému. Aj ministerstvo, rovnako ako všetci hráči na trhu, má záujem spustiť zálohovanie PET fliaš tak, aby bola zabezpečená aj spravodlivosť systému."

"Aby išlo o ekonomicky aj ekologicky udržateľný systém. Stále platí termín spustenia od roku 2022 a čoskoro sa dozvieme rozhodnutie odbornej komisie na výber správcu,” avizuje M. Kiča. Podľa neho je výsledok výberu správcu už “na spadnutie” a bude čoskoro oznámený. Ministerstvo avizovalo rozhodnutie výberovej komisie do konca tohto roku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.