Ako a kam správne vyhodiť použité rúško a hygienické potreby? Pamätajte na tri zásady | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ako a kam správne vyhodiť použité rúško a hygienické potreby? Pamätajte na tri zásady

Nesprávne nakladanie s odpadom, ktorý je kontaminovaný koronavírusom COVID-19, môže spôsobiť sekundárny prenos ochorenia. Nadácia REDOX vyzýva ľudí, aby s odpadom nakladali zodpovedne.

použité rúška

Foto: REDOX

Do ktorého kontajnera patria použité rúška a respirátory? Ako správne vyhodiť potenciálne kontaminované ochranné pomôcky? Na čo si treba dať pozor pri nakladaní s odpadom v čase šírenia nového koronavírusu?

Začiatok pandémie COVID-19 priniesol viacero otázok. Na mnohé z nich sme sa na Odpady-portal.sk ponúkli odpovede už na jar 2020, pričom postup, ktorý musia dodržať firmy (priemysel) a samosprávy sa líši:

  • Ako je to s použitými ochrannými pomôckami vo firmách z pohľadu zákona o odpadoch a kam tieto odpady zaradiť podľa Katalógu odpadov, sme zhrnuli v tomto článku. 
  • Kam vyhodiť použité rúško a respirátor podľa usmernenia ministerstva životného prostredia pre samosprávy, si prečítajte tu.
  • Prečo ochranné a hygienické pomôcky nepatria do triedeného zberu a prečo znamenajú potenciálne riziko nielen pre smetiarov, sa dozviete vo videu.
  • Ministerstvo životného prostredia pokyny zhrnulo do usmernenia.

Nasledujúce informácie sa týkajú domácností, napríklad, ak sú jej členovia v domácej karanténe. Správne nakladanie s použitými rúškami, respirátormi, rukavicami či hygienickými potrebami nie je ani v „druhej vlne“ pandémie nie je pre všetkých ľudí samozrejmosťou. 

Hrozí sekundárny prenos

„Nesprávne spracované a vyhodené odpady kontaminované vírusom SARS–COV2 (covid-19), môžu predstavovať riziko prenosu sekundárnej choroby,“ upozorňuje Nadácia REDOX, ktorá zároveň na sociálnej sieti vyzvala ľudí, aby v čase pandémie manipulovali s komunálnym odpadom obzvlášť zodpovedne.

„Počas mimoriadnej situácie, akou je pandémia ochorenia COVID-19, sa objem kontaminovaných odpadov zvyšuje, pravdepodobná bezpečná manipulácia a účinné zneškodňovanie klesá, čo sa môže prejaviť na sekundárnom dopade na ľudské zdravie a životné prostredie,“ zdôrazňuje REDOX.

Nezabudnite na tri zásady

Keďže pri nakladaní s odpadom, ktorý vzniká pri používaní ochranných prostriedkov, sa neuplatňuje špeciálny postup, Nadácia REDOX pripomína tri dôležité zásady:

  1. Použité ochranné prostriedky je dôležité odkladať do plastovej tašky alebo vreca a pevne uzavrieť, aby tento odpad nemohol voľne vyletovať.
  2. Vrecia a tašky s týmto odpadom vyhadzujte do nevytriedeného komunálneho odpadu, teda do čierneho kontajnera.
  3. Použité ochranné prostriedky v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu.

„Denné množstvo takého materiálu použitého na celom svete je ohromujúce, ale iba odhadované, pretože nedošlo k hĺbkovej analýze a hodnoteniu množstva alebo rizík,“ uzatvára REDOX.


Spoločnosť REDOX je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Súčasný systém prerozdeľovania obcí medzi OZV nefunguje

Názor. Súčasný systém prerozdeľovania obcí medzi OZV nefunguje

Mechanizmus výpočtu a prerozdelenia samospráv medzi OZV je popísaný v zákone o odpadoch. Problém je, že v praxi nefunguje, píše riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.

Mohol envirorezort zabrániť žalobe zo strany Európskej komisie? (ANKETA)

Mohol envirorezort zabrániť žalobe zo strany Európskej komisie? (ANKETA)

Prečítajte si, ako hodnotia odborníci z odpadového sektora to, či sa Slovensko mohlo vyhnúť sa žalobe zo strany Európskej komisie za nezrekultivovanie a neuzavretie skládok odpadu.

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

O transformácii poľnohospodárstva a udržateľných potravinových systémoch diskutovali experti na konferencii v Bratislave.