Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vo vyhláške k úprave odpadu pred skládkovaním pribudol ďalší parameter stabilizácie

Vyhláška č. 382/2018 Z.z. o skládkovaní odpadov prešla pripomienkovým konaním. Na čo upozorňujú odpadárske spoločnosti?

Vo vyhláške k úprave odpadu pred skládkovaním pribudol ďalší parameter stabilizácie

Foto: Odpady-portal.sk

Dlho očakávaná vyhláška č. 382/2018 Z.z. o skládkovaní odpadov, ktorú ministerstvo životného prostredia predstavilo v novembri minulého roku, naberá finálnu podobu. Po ukončenom vyhodnotení pripomienkového konania by mal byť predpis pripravený na záverečné schválenie a publikovanie v zbierke zákonov v najbližších dňoch.

Ako už Odpady-portal.sk informoval, vyhláška upravuje podrobnosti úpravy zmesového odpadu pred uložením na skládku odpadov. Takýto odpad by mal prejsť mechanicko-biologickou úpravou, pričom predpis stanovuje viacero kritérií pre stabilizáciu biologickej zložky a určuje aj limitnú hodnotu výhrevnosti materiálu vhodného na energetické využitie.

Od 1. januára 2023 bude možné skládkovať iba výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa dané parametre biologickej stability. Od roku 2027 bude musieť takýto upravený zmesový a objemný odpad spĺňať aj parameter výhrevnosti. Práve tieto kritériá patrili medzi body, ku ktorým sa pripomienkujúce subjekty odpadového hospodárstva najčastejšie vyjadrovali.

Čo sa okrem iného dozviete v tomto článku?

 • prečo prevádzkovatelia skládok zachytávajúcich plyn nesúhlasia s úpravou biozložky odpadu
 • ako sa odpadári pozerajú na parameter výhrevnosti 6,5 MJ/kg v sušine upraveného odpadu a prečo táto hodnota môže predstavovať riziko pre zariadenia energetického využívania odpadu
 • prečo môže takýto parameter výhrevnosti demotivovať výrobcov TAP
 • prečo a aký ďalší parameter biologickej stabilizácie odpadu zavádza vyhláška
 • aké ďalšie nové povinnosti vyplývajú pre prevádzkovateľov skládok
 • ako sa bude kontrolovať dodržiavanie povinností a čo navrhla Slovenská inšpekcia životného prostredia
 • aké opatrenia v rámci kontroly navrhli ekologické združenia
 • ako si Priatelia Zeme predstavujú proces biologickej úpravy zmesového odpadu
 • bude sa povinnosť úpravy týkať aj odpadu v uliciach miest?


Upravovať zmesový odpad budú musieť aj prevádzkovatelia skládok, ktorí skládkový plyn zachytávajú a využívajú na výrobu energie. „Javí sa nám ako nie veľmi ekologické upravovať odpad pred skládkovaním tak, aby spĺňal uvedený parameter biologickej stability u tých skládok odpadov, kde je skládkový plyn energeticky využívaný."

"Významnejším obmedzením biologickej zložky skládkovaných odpadov dôjde k poklesu tvorby plynu pod technicky spracovateľné množstvo a teda k úplnému odstaveniu zariadení na energetické využitie plynu s negatívnymi environmentálnymi dôsledkami,“ uvádza sa v stanovisku Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).

Ministerstvo životného prostredia sa odvoláva na európsku smernicu a tvrdí, že aj tak sa zachytáva iba zhruba 50 až 60 % plynov z bioodpadu.

Parameter výhrevnosti

Vyhláška stanovuje povinnosť skládkovať iba upravený zmesový odpad s výhrevnosťou do 6,5 MJ/kg v sušine. Táto hodnota však môže predstavovať problém pre energetické zariadenia, kde by sa mal materiál s vyššou výhrevnosťou zhodnocovať. Často je totiž nehorľavý a na jeho spálenie by bola potrebná dodatočná energia. Preto APOH navrhoval vypustiť slovo „v sušine“.

Hodnotu 6,5 MJ/kg v sušine považuje za príliš nízku aj Asociácia priemyselnej ekológie na Slovensku (ASPEK) a pýta sa, na základe čoho je stanovený tento limit. Navrhuje zvýšiť hodnotu na 8 MJ/kg aj kvôli zatiaľ nevybudovaným zariadeniam na energetické zhodnotenie odpadov, ktoré by museli za týchto podmienok používať aj iné podporné palivo, čo by bolo kontraproduktívne.

ECOREC

APOH pripomína, že aj stabilizovaná biozložka, ako druhý výstup z materiálovo-biologickej úpravy zmesového odpadu, môže prekračovať tento limit. Ďalšia úprava je nákladná a podľa asociácie nedáva ekonomický ani ekologický zmysel.

„Účastníci trhu nakladania s odpadmi tak budú demotivovaní vyrábať alternatívne palivá pre slovenské cementárne prípadne ďalšie zariadenia, ktoré by chceli energeticky zhodnocovať tuhé alternatívne palivá z odpadov. Pri takejto výrobe by im vznikal odpad (stabilizovaná organická zložka), ktorú by nebolo možné ďalej ani zhodnotiť ani skládkovať a bolo by nutné ju ďalej za zvýšených ekonomických nákladov upravovať.“

Predkladateľ pripomienku neakceptoval a plánuje ju vraj zohľadniť pri ďalšej novele vyhlášky upravujúcej požiadavky zariadení na úpravu zmesového a iných druhov komunálnych odpadov.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. info@odpadovyhospodar.sk26.01.2021 (11:12)
  Len doplním, medzičasom je to už schválené. Od dnes máme novú vyhlášku s číslom 26/2021 a sú tam opäť zmeny oproti pôvodnému zámeru. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2021/26/20210126.html

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.