Aj ambiciózne ciele musia byť splniteľné (píše Diana Motúzová) | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Editoriál. Aj ambiciózne ciele musia byť splniteľné

Kľúčové je, aby mal aj ambiciózny cieľ reálne základy. Úvodník vyšiel vo februárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/02.

Editoriál: Aj ambiciózne ciele musia byť splniteľné

Foto: Odpady-portal.sk

Stanovovanie cieľov je hotová veda. Politici musia vzhľadom na úniové priority zabezpečiť ich dostatočnú ambicióznosť, občas však zabúdajú na to, že možno ešte dôležitejšie je ich správne nastavenie.

Každý cieľ sa totiž musí rozdeliť na čiastkové mikroprocesy, v rámci ktorých štát zváži aktuálnu situáciu, existujúce kapacity a časové možnosti, ale aj potenciálne vedľajšie škody spojené s jeho dosahovaním tak, aby bol reálny.

Pozitívnou správou je, že Slovensku sa pomerne dobre darí v naplňovaní viacerých cieľov. Podľa čísel ministerstva stúpa miera recyklácie (hoci rozhodne stále nepatríme k lídrom), výborne sme na tom s recykláciou skla, ale ciele plníme aj pri ďalších obalových či neobalových výrobkoch.

Vedenie envirorezortu berie túto otázku obzvlášť vážne. Podľa ministra Jána Budaja si musíme dávať ambiciózne ciele. To je, samozrejme, chvályhodné. Kľúčové však je, aby mal aj ambiciózny cieľ reálne základy.

Krátky pohľad do Slovníka súčasného slovenského jazyka ukazuje, že slovo ambiciózny môžeme chápať ako „majúci vysoké ciele, prinášajúci niečo nové, odvážne, ale reálne“. Aj ten najambicióznejší cieľ by mal byť teda splniteľný.

Nové vedenie envirorezortu sa ihneď po nástupe do funkcie pustilo do práce – prišli novelizácie, nápady, ciele, pričom na ďalšie zákony ešte len čakáme. Súčasťou je aj veľká novela zákona o odpadoch, ktorá prináša až 78 novelizačných bodov.

A aj tá ukazuje, že stanovené ciele niekedy môžu naraziť na tvrdú realitu. Ministerstvo totiž (okrem iného) prišlo s novými cieľmi zberu odpadov z obalov a z neobalových výrobkov, ktoré sú súčasťou komunálnych odpadov, do roku 2025.

V období rokov 2022 až 2024 by mala úroveň zberu komunálneho odpadu z celkového potenciálu vzniku spomínaných odpadov medziročne stúpať o päť percentuálnych bodov, pričom z roku 2024 na rok 2025 by mala narásť dokonca až o desať. V praxi by bola úroveň zberu v roku 2022 na 60 % a o tri roky neskôr až na hodnote 80 %.

Aj odborníci poukazujú, že takto nastavené plnenie cieľov v ročných horizontoch je nesplniteľné. Mantra ambicióznosti cieľov by mala okrem environmentálnych benefitov brať do úvahy aj ekonomickú efektívnosť.

Každé takéto navýšenie ide totiž ruka v ruke s nárastom finančných nákladov pre výrobcov, ktorý súvisí so zabezpečením fungujúcej a postačujúcej infraštruktúry, ale aj s propagáciou a osvetou obyvateľstva. A hoci vzdelanosť Slovákov v tejto oblasti postupne narastá, je dosť nereálne, aby ochota triediť závratne narástla len tak z roka na rok.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Dovážajú sa státisíce ton odpadu. Väčšina prichádza na Slovensko z dvoch krajín

Dovážajú sa státisíce ton odpadu. Väčšina prichádza na Slovensko z dvoch krajín

Pozreli sme sa na dáta o cezhraničnej preprave odpadov (+GRAFY +MAPA).

Aké najčastejšie chyby robíme pri triedení plastov? NATUR-PACK radí, ako im predísť

Aké najčastejšie chyby robíme pri triedení plastov? NATUR-PACK radí, ako im predísť

Obaly plné potravín či nápojov určite nepatria do zberných nádob na triedený zber. Aké ďalšie chyby robíme pri triedení? NATUR-PACK prináša príklady z praxe.

Marius Pedersen otvoril novú triediacu linku v Pezinku. Boli sme pri tom (FOTO)

Marius Pedersen otvoril novú triediacu linku v Pezinku. Boli sme pri tom (FOTO)

Súčasťou je aj nové moderné lisovacie zariadenie, ktoré prináša viaceré výhody. Slávnostné otvorenie novej triediacej linky sa uskutočnilo 4. októbra.