Odpad z domáceho testovania môžete vyhodiť do čierneho kontajnera na zmesový komunálny odpad, tvrdí envirorezort.
Kým pre odpad z testovania na koronavírus COVID-19, ktorý vzniká pri testovaní v réžii podnikov alebo samospráv, platí špeciálny postup, v prípade odpadu z testovania v domácnostiach sa špeciálny postup neuplatňuje.
Vyplýva to z reakcie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) na otázku Odpady-portal.sk v súvislosti s odpadom z tzv. domáceho testovania.
Kam teda patrí odpad z testovania? MŽP rozlišuje podľa toho, či ide o testovanie v podnikoch a samosprávach alebo v domácnostiach.
Odpad z testovania – samosprávy a podniky
Mestá a obce či veľké podniky, ktoré zabezpečujú testovanie vo vlastnej réžii, musia aj naďalej odpad z testovania odovzdávať jednému zo 128 subjektov, ktoré majú zabezpečiť jeho prepravu do jedného z dvojice zariadení poverených na jeho spracovanie.
Tento odpad sa považuje za „nebezpečný odpad.“ V zmysle vyhlášky MŽP SR č. 365/2015 Z. z., ktorou sa ustanovuje Katalóg odpadov, zaraďuje pod katalógové číslo 18 01 03 - odpady, ktorých zber a zneškodňovanie podliehajú osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákazy.
Odpad z testovania – domácnosti
Odlišná situácia nastáva v prípade tzv. domáceho testovania. Odpad, ktorý vzniká pri testovaní v domácnostiach sa podľa envirorezortu za nebezpečný odpad nepovažuje.
„MŽP v uvedenom prípade odporúča postupovať podobne, ako pri nakladaní s rúškami, respirátormi, rukavicami, vreckovkami a podobne, ktoré vznikajú občanom v domácnosti ako bežný odpad. Opiera sa pritom o stanovisko ÚVZ SR, podľa ktorého sa použité ochranné prostriedky, ktoré vznikajú občanom v domácnosti, alebo zamestnancom v bežných prevádzkach – rúška, respirátory, rukavice, vreckovky - likvidujú ako bežný odpad,“ reagoval Slavomír Held z Odboru komunikácie MŽP SR.
„Špeciálny postup sa tu teda neuplatňuje. Tento odpad sa ukladá len do zmesového odpadu,“ doplnil.
Envirorezort však zároveň apeluje na ľudí, aby v prípade odpadu z domáceho testovania, podobne ako v prípade použitých rúšok, respirátorov či rukavíc, postupovali podľa týchto zásad:
- použité ochranné prostriedky treba dať do plastovej tašky, alebo vreca a pevne uzavrieť,
- vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner),
- použité ochranné prostriedky v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu,
- je samozrejme potrebné umyť si ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.