NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Aj plastové tašky sa môžu stať budúcim textilom, ukazuje výskum

Americkí materiáloví inžinieri premieňajú polyetylén na textílie. Podľa výskumníkov má menšiu ekologickú stopu ako bavlna, nylon či polyester.

Aj plastové tašky sa môžu stať budúcim textilom, ukazuje výskum

Foto: MIT

Textilný priemysel spôsobuje značné tlaky na životné prostredie z hľadiska výroby aj nakladania v podobe odpadu. V Európe sa ročne spotrebuje viac ako 9,5 milióna ton textilu a odhaduje sa, že vyradený textil predstavuje 5,6 milióna ton ročne. Viac ako štyri milióny ton textilného odpadu končí v zmesovom komunálnom odpade a 1,5 milióna ton opotrebovaného textilu sa vyváža mimo EÚ.

Na základe štúdie siedmich krajín z roku 2014 sa odhaduje, že iba 20 % textilu sa separovane zhromažďuje na opätovné použitie a recykláciu, a preto sa „stratí“ až 80 % textilu.

Výroba textílií je tiež spojená s významnými vplyvmi na životné prostredie, ako sú emisie CO2, vysoké využívanie vody a pôdy, ale aj chemické znečistenie spôsobené hlavne výrobou bavlny. Keďže je Európska únia čistým dovozcom textilu, tieto negatívne vplyvy sa týkajú predovšetkým ázijských krajín.

Pri uvažovaní o tom, aké materiály by sa mohli stať tkaninami budúcnosti, vedci doteraz do veľkej miery odmietali jednu široko dostupnú možnosť – polyetylén (PE).

Výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) však aktuálne skúmajú spôsoby, ako spriadať polyetylén do vlákien a priadzí určených na odvádzanie vlhkosti. Výsledným produktom sú textílie, ktoré absorbujú a odparujú vodu rýchlejšie ako bežné varianty, ako je bavlna, nylon či polyester.

Vypočítali tiež ekologickú stopu PE v prípade, keby sa používal ako textil. Odhadujú pritom, že polyetylénové tkaniny môžu mať počas životného cyklu menší vplyv na životné prostredie ako bavlnené a nylonové textílie.

Chcú podporiť obehovosť materiálov

Vedci dúfajú, že textílie vyrobené z polyetylénu by mohli byť motiváciou pre recykláciu plastových tašiek a iných polyetylénových výrobkov na textilné odevy, čo by zvyšovalo aj udržateľnosť materiálu.

„Keď niekto hodí igelitovú tašku do oceánu, je to problém. Tieto tašky sa ale dajú ľahko recyklovať a ak si z polyetylénu vyrobíte tenisku alebo mikinu, malo by z ekonomického hľadiska zmysel tieto tašky zdvihnúť zo zeme a radšej zrecyklovať,“ hovorí Svetlana Boriskina, vedecká pracovníčka z Katedry strojného inžinierstva MIT.

Hlavný reťazec molekuly polyetylénu pozostáva z atómov uhlíka, na ktoré sú napojené atómy vodíka. Jednoduchá štruktúra, ktorá sa opakuje niekoľkokrát, vytvára „teflónovú“ architektúru, ktorá odoláva priľnutiu k vode a iným molekulám.

Vymodelovali správnu formu textílií

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Zrušili vyhlášku, aby nebola spaľovňa. Tým však jej povolenie neohrozili

Zrušili vyhlášku, aby nebola spaľovňa. Tým však jej povolenie neohrozili

Minister Šaško vyhovel ministrovi Tarabovi a zrušil vyhlášku, ktorá nezakazovala výstavbu spaľovne komunálnych odpadov. Platí tak pôvodný predpis, ktorý ju nezakazuje tiež.

Mapovali putovanie mikroplastov ovzduším. Zistili, odkiaľ sa berú aj kde končia

Mapovali putovanie mikroplastov ovzduším. Zistili, odkiaľ sa berú aj kde končia

Nový výskum vyvracia predošlé predpoklady, že oceán je veľkým zdrojom mikroplastov v ovzduší. Zdá sa, že v skutočnosti väčšie množstvo častíc pohlcuje.

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

V recyklácii padáme k úrovni z roka 2000, hlásia recyklačné firmy. Sťažujú sa aj na vysoké ceny energií.

X
X
X
X