NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Priemyselné zväzy: Plán obnovy by mal riešiť aj investície do energetického zhodnocovania odpadov

Asociácia priemyselných zväzov je presvedčená, že plán obnovy by mal počítať aj s navýšením kapacity energetického zhodnocovania odpadov. Súčasné kapacity nebudú stačiť.

Priemyselné zväzy: Plán obnovy by mal riešiť aj investície do energetického zhodnocovania odpadov

Foto: Odpady-portal.sk

Samosprávy, priemyselné asociácie aj zamestnávatelia sa zhodujú v jednom – Plán obnovy a odolnosti SR okrem reformy nakladania so stavebným odpadom absolútne prehliada oblasť odpadového a obehového hospodárstva. Vyplýva to z pripomienok, ktoré zaslali v rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK) k predloženému dokumentu (odkaz na všetky pripomienky nájdete na konci článku).

Prvotná verzia dokumentu, ktorú rezort financií zverejnil ešte vlani v októbri, počítala napríklad s výraznou podporou obehovej ekonomiky či miliardovým bojom proti envirokriminalite.

Ministerstvo v tom čase predpokladalo, že na efektívnejšiu realizáciu sanácie environmentálnych záťaží s najvyššou prioritou bude zriadený inovačný a technologický klaster a chemicko-technologické centrum na ich odstraňovanie.

Verzia plánu obnovy, ktorá sa dostala do MPK, však s odpadovým hospodárstvom príliš nepočíta. Jediná väčšia oblasť, na ktorú sa zameriava, je reforma nakladania so stavebným odpadom. Bližšie sme o nej informovali v tomto článku.

Mestá a obce žiadajú investície do infraštruktúry

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zdôrazňuje, že v pláne obnovy chýba podpora na dobudovanie kvalitnej infraštruktúry v odpadovom hospodárstve. Z tohto dôvodu žiada, aby ministerstvo vyčlenilo finančné prostriedky v pláne aj do tejto oblasti.

ZMOS argumentuje stanovenými cieľmi v odpadovom hospodárstve, ako je výrazné zvýšenie miery recyklácie komunálneho odpadu. Zároveň pripomína, že Slovensko smeruje k zníženiu množstva skládkovania komunálnych odpadov a postupnému uzatváraniu 21 skládok odpadov.

„K zabezpečeniu zvýšenej miery recyklácie je potrebné vybudovať na Slovensku kvalitnú infraštruktúru v odpadovom hospodárstve, ktorá by zvyšovala percentuálny podiel recyklovaného odpadu,“ zdôrazňuje združenie.

Podobný názor má aj Asociácia priemyselných zväzov (APZ). Podľa nej v komponentoch súvisiacich s envirorezortom chýbajú odkazy na vybudovanie udržateľného systému odpadového hospodárstva, ktorý by smeroval k minimalizácii podielu skládkovania a zároveň by podporoval budovanie systému cirkulárnej ekonomiky.

„Riešenie úloh rozvoja cirkulárnej ekonomiky považujeme ako jednu z najvyšších priorít v oblasti životného prostredia, pričom považujeme za nevyhnuté riešenie akútneho nedostatku zariadení na zhodnocovanie odpadu vybudovaním nových zariadení na materiálové zhodnocovanie odpadu, ako aj rozšírenie súčasných kapacít zariadení na materiálové zhodnocovanie odpadu,“ konštatuje APZ.

V tomto prípade vidí riešenie najmä v zjednodušení a zrýchlení vydávania príslušných oprávnení. Podľa asociácie je možné zvýšeným materiálovým zhodnotením odpadov očakávať opätovné použitie materiálových vstupov v národnom hospodárstve na približnej úrovni 100 až 150 miliónov eur ročne.

Treba navýšiť kapacity ZEVO

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Verejné obstarávanie začala pripravovať už úradnícka vláda, plán odobrila v septembri 2023.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.