NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

MŽP si nesplnilo zákonnú povinnosť, správu o stave ŽP zverejnilo štyri mesiace po termíne

Podľa zákona má ministerstvo povinnosť vydať správu o stave životného prostredia za daný rok najneskôr do 15. decembra nasledujúceho roka. Správu za rok 2019 však sprístupnilo až v apríli 2021.

MŽP si nesplnilo zákonnú povinnosť, správu o stave ŽP zverejnilo štyri mesiace po termíne

Foto: Odpady-portal.sk

  • Publicistika |  16.04.2021 |  Diana Motúzová, Radovan Potočár

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia každoročne vydáva Správu o stave životného prostredia v Slovenskej republike. Materiál má poskytnúť komplexné informácie o aktuálnom stave životného prostredia, príčinách a následkoch tohto stavu, trendoch jeho vývoja a opatreniach na ochranu a zlepšovanie životného prostredia.

Zákon o životnom prostredí zároveň stanovuje povinnosť pre MŽP SR každoročne zverejniť správu o stave životného prostredia na Slovensku v konkrétnej lehote, pričom príslušné ústredné orgány štátnej správy mu majú poskytnúť potrebné podklady.

Zákon hovorí o 15. decembri

Správu o stave životného prostredia podľa zákona „vydá ministerstvo do 15. decembra nasledujúceho roka. Príslušné ústredné orgány mu poskytnú podklady do 31. augusta nasledujúceho roka.“

Okrem toho zákon o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí ustanovuje, že povinné osoby majú utvoriť podmienky na to, aby sa čo najväčšia časť informácií o životnom prostredí šírila zverejnením prostredníctvom verejných elektronických komunikačných sietí, najmä prostredníctvom internetu.

Medzi tieto informácie patrí práve aj správa o stave životného prostredia, ako aj ďalšie obdobné správy vydávané na regionálnej alebo miestnej úrovni.

Správa o stave životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2019 tak mala byť podľa zákona zverejnená najneskôr do 15. decembra 2020. V elektronickej podobe však nebola dostupná ani začiatkom apríla 2021.

Denník Odpady-portal.sk sa preto obrátil na envirorezort s otázkou, prečo k zverejneniu ani po štyroch mesiacoch od zákonom stanoveného termínu nedošlo.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Pozvanie do diskusie prijali zástupcovia MŽP SR, advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, ako aj predstavitelia spoločností ecorec Slovensko, ewia a MH Teplárenský holding.

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

Analýza okrem iného ukázala, akú časť obsahu žltých nádob tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré budú od Nového roka spadať pod zálohovanie nápojových obalov.

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.