Pezinčania majú k dispozícii špeciálne kontajnery na triedený zber kompozitných obalov aj kovov. Analýza mala okrem iného odhaliť, prečo tieto nádoby niekedy bývajú preplnené.
Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a mesto Pezinok dnes, 6. mája 2021, v závode ecorec Slovensko uskutočnili ďalšiu analýzu zameranú na obsah odpadových nádob.
Na rozdiel od vlaňajšej analýzy zameranej na zmesový komunálny odpad bol tento raz v hľadáčiku triedený zber viacvrstvových kombinovaných materiálov (VKM), takzvaných tetrapakov, a kovov.
„Pezinčania nás často upozorňujú na plné kontajnery s kovmi a kompozitnými obalmi. Mesto by rado zistilo, či je to z dôvodu, že počet týchto nádob nie je dostatočný alebo sú príčinou ľudia, ktorí plechovky nestláčajú. Keby to robili, tak by sa ich do kontajnera zmestilo štyrikrát toľko,“ vysvetlila Oľga Moťovská, vedúca referátu životného prostredia, komunálnych služieb a dopravy z pezinskej radnice.
Veľkosť skúmanej vzorky pri dnešnej analýze predstavovala štyri 1100-litrové nádoby, a to dve z každej sledovanej komodity. Kontajnery s vytriedenými tetrapakmi a kovmi pochádzali zo Svätoplukovej ulice a Ulice 1. mája v Peiznku. Detailné výsledky analýzy by mali byť známe o sedem dní, účastníci akcie sa však s nami podelili o svoje prvé dojmy priamo na mieste.
Vo videu hovoria:
- Katarína Bednáriková z INCIEN-u,
- Juraj Číž, riaditeľ ecorec Slovensko,
- Miriam Brunaiová, manažérka pre samosprávu z OZV NATUR-PACK,
- Igor Hianik, primátor mesta Pezinok.
Mesto, ecorec, INCIEN a NATUR-PACK spojili sily
„Cieľom dnešnej analýzy bolo zistiť stav odpadu v červených a oranžových 1100-litrových nádobách. Sústrediil sme sa na množstvo materiálu, teda či sú kontajnery preplnené, či sú materiály v nich stlačené a samozrejme, či sú správne vytriedené. Teda či sa v nádobách nenachádzajú odpady, ktoré tam nepatria,“ povedala Katarína Bednáiková z INCIEN.
Na dlhodobom projekte, ktorý sa zameriava na šírenie osvety o správnom nakladaní s odpadom z domácností, mesto Pezinok spolupracuje s INCIEN.
K iniciatíve sa už od začiatku pridala aj spoločnosť ecorec Slovensko. Tá v Pezinku spracováva nerecyklovateľný odpad do podoby tuhých alternatívnych palív (TAP), ktoré nachádzajú uplatnenie najmä v cementárenskom priemysle, kde nahrádzajú uhlie.
Na projekte sa rovnako zúčastňuje tiež organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK, ktorá v Pezinku financuje triedený zber odpadu.
Juraj Číž: Odpad nemusí končiť na skládkach
„Spoločnosť ecorec sa primárne zaoberá výrobou tuhých alternatívnych palív z nerecyklovateľných plastov. Naším záujmom je, aby väčšina plastov nekončila v zmesovom komunálnom odpade a na skládkach, ale aby sa z nich zmysluplne vyrobilo tuhé alternatívne palivo pre cementárne,“ uviedol pre Odpady-portal.sk riaditeľ spoločnosti Juraj Číž.
Foto: Odpady-portal.sk
„Dnes síce dotrieďujeme VKM a kovy, ale podobné problémy spojené s nečistotami a so stláčaním odpadov existujú aj v prípade plastov,“ podotkol. „Boli by sme naozaj radi, ak by občania dávali do triedeného zberu maximum plastov, ktoré sa dajú recyklovať alebo inak zhodnocovať.“
Ecorec podľa J. Číža ponúkol mestu Pezinok svoju pomoc preto, aby tak prispel k správnemu a efektívnemu nakladaniu s odpadom v meste.
„Radi sa zapojíme do aktivity, ktorá ľuďom ukáže, ako na to. Vďaka zodpovednému separovaniu odpadu z domácností dokáže každý z nás prispieť k tomu, aby sa odpad čo najviac využil a nestával sa len problém,“ zdôraznil J. Číž.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.