NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nová metóda recyklácie batérií sa zaobíde bez drvenia a tavenia

Proces recyklácie batérií by sa vďaka fínskym vedcom mohol zjednodušiť. Vyvinuli spôsob, ako v opotrebovaných elektródach doplniť lítium, a tie sa potom dajú rovno opäť používať.

Nová metóda recyklácie batérií sa zaobíde bez drvenia a tavenia

Foto: Pexels

Šetria suroviny aj energiu

Trh s elektrickými automobilmi, smartfónmi a rôznymi prenosnými zariadeniam neustále rastie, čo každoročne vedie k odhadovanému dvadsaťpäťpercentnému globálnemu nárastu výroby nabíjateľných batérií.

Niektorých surovín, ktoré sa v batériách používajú, napríklad kobaltu, však čoskoro môže byť nedostatok. Európska komisia preto pripravuje novú vyhlášku, na základe ktorej sa má recyklovať až 95 % kobaltu v batériách. Problémom je, že súčasné metódy recyklácie batérií nie sú ideálne.

Nové riešenie prinášajú vedci z Aalto University vo Fínsku, ktorí zistili, že elektródy v lítiových batériách s obsahom kobaltu sú po opätovnom nasýtení lítiom rovno pripravené na ďalšie používanie.

Pri bežnom procese recyklácie sa zvyčajne kovy z rozdrvených batérií extrahujú roztavením alebo rozpustením – oproti tomu sa prostredníctvom novej metódy šetria cenné suroviny a pravdepodobne aj energia.

„V našej staršej štúdii o tom, ako sa lítium-kobalt-oxidové batérie menia opotrebovávaním, sme si všimli, že jednou z hlavných príčin poklesu výkonu batérií je vyčerpanie lítia v elektródovom materiáli. Štruktúra však napriek tomu zostáva relatívne stabilná, preto sme chceli zistiť, či sa dajú znova použiť,“ vysvetľuje profesorka Tanja Kallio z Aalto University.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.