Proces recyklácie batérií by sa vďaka fínskym vedcom mohol zjednodušiť. Vyvinuli spôsob, ako v opotrebovaných elektródach doplniť lítium, a tie sa potom dajú rovno opäť používať.
Šetria suroviny aj energiu
Trh s elektrickými automobilmi, smartfónmi a rôznymi prenosnými zariadeniam neustále rastie, čo každoročne vedie k odhadovanému dvadsaťpäťpercentnému globálnemu nárastu výroby nabíjateľných batérií.
Niektorých surovín, ktoré sa v batériách používajú, napríklad kobaltu, však čoskoro môže byť nedostatok. Európska komisia preto pripravuje novú vyhlášku, na základe ktorej sa má recyklovať až 95 % kobaltu v batériách. Problémom je, že súčasné metódy recyklácie batérií nie sú ideálne.
Nové riešenie prinášajú vedci z Aalto University vo Fínsku, ktorí zistili, že elektródy v lítiových batériách s obsahom kobaltu sú po opätovnom nasýtení lítiom rovno pripravené na ďalšie používanie.
Pri bežnom procese recyklácie sa zvyčajne kovy z rozdrvených batérií extrahujú roztavením alebo rozpustením – oproti tomu sa prostredníctvom novej metódy šetria cenné suroviny a pravdepodobne aj energia.
„V našej staršej štúdii o tom, ako sa lítium-kobalt-oxidové batérie menia opotrebovávaním, sme si všimli, že jednou z hlavných príčin poklesu výkonu batérií je vyčerpanie lítia v elektródovom materiáli. Štruktúra však napriek tomu zostáva relatívne stabilná, preto sme chceli zistiť, či sa dajú znova použiť,“ vysvetľuje profesorka Tanja Kallio z Aalto University.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.