Miroslav Jakuš: Priemyselný odpad je oveľa väčší problém než odpad z domácností | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Miroslav Jakuš: Priemyselný odpad je oveľa väčší problém než odpad z domácností

Veľké priemyselné podniky sa sťažujú na chýbajúce koncové zariadenia pre odpad z výroby. Odpad tak končí na skládkach.

Miroslav Jakuš: Priemyselný odpad je oveľa väčší problém než odpad z domácností

Foto: Odpady-portal.sk

Odpad vznikajúci v domácnostiach predstavuje iba časť celkovo vyprodukovaného odpadu. Niekoľkonásobne viac, vzhľadom na množstvo aj objem, pochádza z priemyselných podnikov, či stavebníctva. Podiel nekomunálneho odpadu pritom rastie nielen v zariadeniach na energetické zhodnocovanie, ale aj na skládkach. Ich kapacity sú však obmedzené.

Priemyselný odpad považuje za oveľa väčší problém než komunálny odpad z domácností a menších firiem Miroslav Jakuš, riaditeľ spoločnosti Inisoft. Veľké podniky by podľa neho aj zmenili správanie, no nemajú k tomu vytvorené podmienky.

“Štát nemá zbytočne regulovať, ani to nevie. Zbytočne veľa regulácií je už pri bioodpade, rovnako ako napríklad pri snahe vážiť odpad vo vozidlách. Štát reguluje niekedy až príliš a na úplne nevhodných miestach. Ak vytvoríte podmienky pre tieto veci, je to úplne niečo iné. Iba stále biť do niekoho, to nebude ani s firmami fungovať.”

Skládkujú sa stále veľké množstvá aj stavebného odpadu. Príprava legislatívnych podmienok pre jeho recykláciu je podľa slov Juraja Smatanu, štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia, momentálne v príprave.

Pri stavebnom odpade je podľa Jakuša dôležité motivovať firmy, aby používali recyklovanú suť na stavbách. “Je to v súčasnosti už funkčný technologický proces. Treba nájsť tie správne opatrenia, možno aj s pomocou dát, ktoré bude poskytovať informačný systém,” uviedol v diskusii denníka Sme o odpadovom hospodárstve.

Zodpovednosť za priemyselný odpad

Problémom je podľa ministerstva aj nebezpečný odpad z priemyslu. “Najväčšie firmy chcú, aby zodpovednosť za koncovku prebral štát s využitím eurofondov. Do istej miery je to pochopiteľné, no myslím, že to nie je trvalo udržateľný model,” myslí si J. Smatana.

Systém má podľa predstáv ministerstva fungovať, ak v cene výrobkov budú premietnuté kompletné náklady, vrátane likvidácie produktov, ako sú napríklad filtre z farbiacej linky automobilky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (3)

 1. info@odpadovyhospodar.sk11.05.2021 (13:54)
  vo všeobecnosti sa nedá súhlasiť s tvrdením, že priemysel je na tom horšie ako komunál. Už len v percentuálnom podiele skládkovania ide priemysel v oveľa lepších číslach ako komunál.
 2. inisoft@inisoft.cz11.05.2021 (15:02)
  Musím zareagovat pane Schabjuku. Podle informací ve veřejné části systému RISO (viz http://cms.enviroportal.sk/odpady/verejne-informacie.php ) bylo zejména obcemi vyprodukováno 2,35 tis. tun komunálních odpadů. Oproti tomu ne-komunálních (tedy firemních) odpadů bylo vyprodukováno 10,04 tisíc tun. Co se týče skládkování, pak bylo v roce 2019 zneškodněno skládkováním 1.198 tisíc tun komunálních odpadů (jejichž původci jsou především obce). Oproti tomu bylo v roce 1.666 tisíc tun firemních odpadů. Data za rok 2020 bohužel nejsou ve veřejné části RISO dostupná. Nevím tedy odkud čerpáte informace Vy, ale rozhodně na firmy (a nejen ty průmyslové) spadá větší tíže odpadů a je to obecně mnohem větší problém. Od třídění počínaje (firmy mají v tomto ohledu značné rezervy) po dostupnost "servisu" se těchto odpadů zbavit (firmy mají velké problémy najít adekvátní oprávněné osoby za rozumné peníze). A proto jsem v diskusi s ostatními na toto téma diskutoval, protože jsem přesvědčen, že o tom se má mluvit, o tom mají být konference, tam má být priorita a na toto téma se mají vést diskuse zejména. Občané už mají těch našich diskusí a pobídek dost, avšak bůhví proč se téma komunálních odpadů stále jeví pro některé jako něco důležitějšího. Pomalu mi to připadá jako politický marketing, což se mi tedy rozhodně nelíbí.
 3. info@odpadovyhospodar.sk18.05.2021 (13:16)
  Čerpám z toho istého ako vy. Len vy sa na to pozeráte z celkového čísla a ja z percentuálneho podielu skládkovania. Komunál cca 50 % skládka, firmy cca 20%?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Podnikatelia po novom nemusia mať vlastné kontajnery na triedenie odpadu. Legálne môžu využívať tie verejné.

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.