NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Aké najväčšie zmeny prinesie ISOH oproti súčasnej evidencii odpadov?

Firmy a obce musia počítať s tým, že pripravovaný informačný systém sprehľadní pohyb o každom odpade.

Aké najväčšie zmeny prinesie ISOH oproti súčasnej evidencii odpadov?

Foto: Odpady-portal.sk

Digitalizácia údajov o odpadoch má priniesť viac transparentnosti do nakladania s nimi. Nový informačný systém, ktorý pripravuje ministerstvo životného prostredia, bude znamenať veľkú zmenu pre firmy aj obce pri evidencii a posielaní dát.

Aké sú hlavné rozdiely medzi súčasným systémom a ISOH-om? Na čo si povinné subjekty budú musieť dávať najväčší pozor a aké riziká z pripravovaného systému vyplývajú? Budú pre evidenciu a zasielanie dát stačiť tabuľky v exceli alebo sa oplatí zaobstaranie vhodného softvéru?

Najväčšie zmeny ISOH oproti RISO

V existujúcom regionálnom informačnom systéme odpadov (RISO) podávali obce a firmy súhrnné hlásenia okresným úradom. Zámerom ISOHu je však zhromažďovať dáta o priebežnej evidencii odpadu.

“To, čo majú viesť teraz subjekty v mesačnej periodicite, budú musieť v novom systéme aj odosielať. Nebude to ale už formou súhrnného hlásenia, ale priebežné detailné dávky odpadu, ktoré budú v systéme viditeľné,” vysvetľoval rozdiely Miroslav Jakuš, riaditeľ spoločnosti Inisoft počas webinára Envirodelikty 2021.

Priebežná evidencia a posielanie údajov do nového systému však najskôr vyžaduje stanovenie štruktúry a formátu dát. Aby ISOH dokázal porovnať dve hlásenia od rôznych subjektov, napríklad pôvodcu a výkupcu odpadu. Formát dát by mala určiť vyhláška MŽP SR č. 366, termín jej aktualizácie je v súčasnosti neznámy.

Rovnako ako to, či takúto priebežnú evidenciu budú musieť realizovať aj malé firmy s pár kilami odpadu ročne. “Zatiaľ je zámer, že informácie budú odovzdávať nielen tzv. nadlimitné subjekty, ale aj malé prevádzy. Ale z našich poznatkov z pracovnej skupiny k ISOH vyplýva, že toto sa môže prehodnotiť.”

Aké riziká vyplývajú z ISOH?

Štát chce cez nový informačný systém digitalizovať každý údaj o odpadoch a získať tak prehľad, ako sa s ním nakladá. “Ak niekto vyhadzuje odpad do lesa, veľmi rýchlo sa to zistí,” upozorňuje M. Jakuš.

Subjekt preberajúci odpad musí vystaviť doklad o prevzatí. Ten je podkladom pre priebežnú evidenciu, ktorá bude viditeľná v systéme. Vrátane prípadného odpadu, ktorý osoba odobrala od iných.

Ak nebudú existovať dáta, že tento subjekt odovzdal odpad ďalej, alebo ho zhromažďuje podľa potrebných povolení, môže to byť dôvod na návštevu inšpekcie. “Inšpekcia preverí, či sa odpad naozaj nachádza v areáli. Ak nie, tak rýchlo zistí, že sa niekam nepovolene vyhadzuje.”

Informačný systém dokáže ďalej promptne upozorniť aj na odovzdanie odpadu v súlade so všetkými povoleniami. “Ak z kontroly vyplynie, že ste odovzdali odpad subjektu, ktorý už v danom čase nemá potrebné oprávnenie na nakladanie s odpadom, informačný systém na to okamžite upozorní.” Podobné kontrolky začnú blikať napríklad aj pri prekročení kapacitných limitov zariadení na nakladanie s odpadmi.

Veľká zmena pre firmy aj obce

Miroslav Jakuš upozorňuje na veľkú zmenu v evidencii odpadov na Slovensku, ktorej sa firmy a obce budú ešte dlho prispôsobovať. “Máme klientov, ktorí začali s úpravami prevádzkového systému pred trištvrte rokom, aby dokázali zadávať každý mesiac dáta do ISOHu. Ešte stále sa im to nastavenie nepodarilo úplne dotiahnuť do konca.”

Hoci pôvodným zámerom ministerstva bolo realizovať priebežnú evidenciu v reálnom čase, aj mesačná periodicita je podľa neho príliš krátky interval. “Obzvlášť, ak sa evidencia nerealizuje elektronicky už na prevádzkovej úrovni.”

“V súčasnosti je prax taká, že mnohé firmy ani nemajú všade počítače a jednotlivé prevádzky nie sú zasieťované. Prípadne nemajú k dispozícii taký internet, ktorý by umožňoval prenos dát do centrály, kde by sa pripravovala legislatívna evidencia.”

Výhody softvéru 

 
 

Zostáva vám 35% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk31.05.2021 (20:53)
    Dovolím si tvrdit, ze toto ako píše p. JAKUŠ (Ak niekto vyhadzuje odpad do lesa, veľmi rýchlo sa to zistí,) ISOH NEODHALI. PREDSTAVTE SI PODVODNICKU STAVEBNÚ FIRMU, ktorá berie odpady od občanov. Tam je ta stavebná firma pôvodcom odpadu. A teda ju nemá kto alebo co skontrolovať, lebo tam nie je a ani nemá ako byť krížová kontrola. Jedine ze by sme chceli aby evidoval odpad aj občan ??
  2. inisoft@inisoft.cz01.06.2021 (21:48)
    Souhlasím pane Schabjuku, v takovém případě ani ISOH nepomůže, tam pomůže snad jen prevence evidence ze strany SIŽP. Na druhou stranu množství odpadů z takových předání je v porovnání se zbytkem, kde ISOH problémy odhalit bude moci, zanedbatelný. Pomoci mohou i širší služby v OH ze strany obcí. Čím více bude např. sběrných dvorů (které často řeší i stavební odpady občanů), pak zmíněných rizik bude ubývat. Obce černé skládky zakládají přece jen zřídkakdy ??

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mäkké plasty sú problém. Recyklovať sa ich nedarí ani v Spojenom kráľovstve

Mäkké plasty sú problém. Recyklovať sa ich nedarí ani v Spojenom kráľovstve

Veľký obchodný reťazec spustil projekt, ktorým chce dokázať, že ich vyzbierané mäkké plasty skončia v recyklácii.

Naprší a stúpne hmotnosť. Predražiť odpady môže aj dážď, otvorené kontajnery sú problém

Naprší a stúpne hmotnosť. Predražiť odpady môže aj dážď, otvorené kontajnery sú problém

Základnou prevenciou je zatvárať kontajnery. K dispozícii sú však aj ďalšie riešenia.

Zníži Slovensko mieru skládkovania pod 10 % a od čoho to závisí?

Zníži Slovensko mieru skládkovania pod 10 % a od čoho to závisí?

Zhodnocovanie nerecyklovateľného odpadu môže znížiť ceny energií aj šetriť životné prostredie.