Pri prechádzaní vzniku potravinového odpadu pomáhajú aj obaly. Tie sa síce po použití samy stávajú odpadom, pomáhajú však predĺžiť životnosť potravín.
Svetový deň bezpečnosti potravín, 7. jún, každoročne upriamuje pozornosť na riziká, ktoré môžu potraviny predstavovať pri nesprávnom zaobchádzaní. Môžu byť potenciálnym ohrozením pre bezpečie a zdravie ľudí, ale aj pre planétu.
Na témy potravinovej zodpovednosti upozorňuje aj organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK, ktorá poukazuje najmä na problém plytvania potravinami. Práve plytvanie potravinami v konečnom dôsledku významným spôsobom negatívne ovplyvňuje naše životné prostredie.
OZV ENVI - PAK preto prišla s tipmi od šéfkuchára modernej street-foodovej značky BaoBrothers Michala Konráda na maximálne využitie potravín v kuchyni. Predstavil ich na netradičnej tlačovej konferencii priamo v prevádzke reštaurácie Chef Parade spolu s riaditeľkou pre komunikáciu a marketing OZV ENVI - PAK Katarínou Kretter. Pozrite si video.
Polovica potravinového odpadu je z domácností
Na Slovensku ročne vyhodíme až 860 tisíc ton potravín, čo je približne 163 kg na obyvateľa. Až 50 % potravinového odpadu pochádza z domácností, pričom 9 % domácností vyhadzuje odpad denne, najmä chlieb, pekárenské výrobky, ovocie, zeleninu a varené jedlo. Slovensko sa pritom zaviazalo, že do roku 2030 zníži potravinový odpad na polovicu.
Keďže viac ako polovicu celkového potravinového odpadu produkujú domácnosti, je dôležité začať na individuálnej úrovni.
Princíp maximálneho vyťaženia zo suroviny nie je podľa M. Konráda žiadnou novinkou a v angličtine sa označuje výrazom „nose to tail“.
„Keď kuchárovi v minulosti prišla do kuchyne ryba, vyfiletoval ju a použil z nej tak 40 %, zvyšok šiel do odpadu. Dnes sa uvažuje inak. Kosti sa dajú použiť do vývaru a šupiny s kožou napríklad na čipsy. Využiť sa dajú aj ďalšie časti, vždy to závisí od typu ryby,“ vysvetľuje šéfkuchár.
Michal Konrád | Foto: Odpady-portal.sk
V rámci špeciálnej prezentácie pre OZV ENVI - PAK sa rozhodol pripraviť svoj recept „Ryba v sieti“, v ktorom skombinoval morského vlka spolu s maslovou dashi redukciou, jarnou cibuľkou a zemiakovým čipsom.
„Ukážeme si tiež, ako sa dajú spracovať rôzne suroviny, aj tie, ktoré by sme za iných okolností vyhodili do koša – vňať z mrkvy či petržlenu oceníte pri príprave domáceho pesta, užitočný je aj suchý chlieb a podobne,“ priblížil M. Konrád.
Užitočné tipy pre domácnosti:
- Pri nakupovaní dodržiavať základné pravidlá – nakupovať len to, čo potrebujeme, napísať si zoznam vopred, nenakupovať hladný, nerobiť si veľké zásoby.
- Skladovať potraviny podľa odporúčaní na obale. Využiť vákuované, ktoré predlžujú čerstvosť potravín, mraziť ich alebo sušiť, tepelne upravovať, konzervovať soľou, cukrom, varom.
- Prezreté ovocie môžete využiť na prípravu chutných koláčov alebo raňajkových smoothie nápojov.
- Staré sladké či slané pečivo je vhodné nielen do strúhanky, rovnako dobre poslúži aj v žemľovke či v polievke v podobe krutónov.
- Špeciálnu kategóriu tvoria šupky, ktoré sa dajú vyvariť a zintenzívniť tak chuť výsledného jedla.
Aj obaly potravín majú opodstatnenie
Čoraz diskutovanejšou témou sú potravinové obaly, ktoré síce produkujú odpad, no na strane druhej plnia dôležitú ochrannú a hygienickú funkciu.
„Zabalený výrobok vydrží dlhšie čerstvý, napríklad šalátová uhorka s ochrannou fóliou zostane čerstvá až 14 dní, bez nej by vydržala iba tri dni,“ objasnila význam obalov Katarína Kretter.
Katarína Kretter | Foto: Odpady-portal.sk
„Obal chráni potravinu nielen počas prepravy, ale aj počas jej vystavenia v regáli. Ľudia si v predajni tovar vyberajú, chytajú do rúk a prekladajú. Životnosť nebalených produktov by sa týmto výrazne obmedzila,“ doplnila K. Kretter.
Obaly v konečnom dôsledku pomáhajú znížiť podiel potravinového odpadu o 20 percent.
Triedený zber bioodpadu sa rozbieha
Istému objemu odpadu sa vo výsledku samozrejme vyhnúť nedá, keď už však vznikne, nemusí hneď skončiť v kontajneri. Ideálnym riešením je kompostovanie, keď sa biologický odpad pomocou prirodzeného rozkladu premieňa na organické hnojivo vhodné napríklad pre pestovanie rastlín.
Na trhu je dnes k dispozícii viacero druhov domácich kompostérov, no populárne sú aj komunitné kompostoviská, ktoré využívajú obyvatelia celého bytového domu, bloku či sídliska.
Povinnosť zabezpečiť triedenie kuchynského odpadu a bioodpadu majú od 1. januára 2021 aj mestá a obce, ktoré si dovtedy mohli uplatňovať viaceré výnimky. Takýto druh odpadu donedávna tvoril takmer polovicu zmesového komunálneho odpadu.
Podľa údajov z Eurostatu sú na tom podobne aj ostatné krajiny Európskej únie, kde je organického pôvodu až 50 % zmesového komunálneho odpadu. Zavedenie triedeného zberu biologického odpadu vo všetkých členských štátoch EÚ je preto jeden z cieľov EÚ.
OZV ENVI - PAK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.