Aj vzhľadom k existujúcej kompostárni sa mesto rozhodlo pre zmiešaný zber bioodpadu. Množstvo zmesového odpadu klesá, no nielen kvôli triedeniu.
Väčšina miest a obcí na Slovensku musí podľa zákona začať v roku 2021 so zberom kuchynského bioodpadu. Tento druh odpadu je najkomplikovanejší zo všetkých, vyžaduje častejší vývoz, určité nároky na spracovanie a tiež disponibilné kapacity zariadení.
Pripravenosť samospráv na zber je rôzna. Najzložitejšia situácia je na sídliskách a v tých mestách, kde zber zabezpečujú menšie zberové spoločnosti, ktoré často nemajú zdroje na vybudovanie potrebnej infraštruktúry alebo zabezpečenie všetkých súvisiacich činností.
Medzi mestá pripravené a už realizujúce zber a spracovanie kuchynského odpadu patrí Trenčín. O skúsenosti s bioodpadom sa podelila Zuzana Čachová, špecialistka pre životné prostredie v meste Trenčín, na nedávnom kongrese ZOVP SR.
V tomto článku sa dozviete:
- čo predchádzalo samotnému spusteniu zberu kuchynského odpadu v Trenčíne
- aká je frekvencia zberu bioodpadu a do akých nádob sa zbiera
- prečo si mesto vybralo zmiešaný zber zeleného a kuchynského odpadu
- ako je zabezpečené umývanie nádob a koľko stojí
- aká je miera znečistenia vyzbieraného bioodpadu
- ako mesto rozbehlo zber kuchynského oleja
- o koľko klesol medziročne objem zmesového odpadu v Trenčíne
- koľko stojí zber a spracovanie bioodpadu a koľko tvoria jednotlivé nákladové položky
V Trenčíne začali so zberom kuchynského bioodpadu začiatkom tohto roku, no samotná príprava systému a informačná kampaň odštartovali ešte predtým. Mesto sa rozhodlo rozdať obyvateľom 10-litrové košíky a kompostovateľné vrecká, spolu s informačným letákom, detailne vysvetľujúcim postup pri vyhadzovaní odpadu spolu s vysvetlením, čo do nádoby patrí a čo nie. S distribúciou nádob v pandemickom období pomohli zástupcovia vlastníkov bytov.
Výzvou pre mesto bolo určenie optimálneho vývozu odpadu a zabezpečenie umývania nádob. “Vyhláška ku zberu bioodpadu vyšla až v decembri a frekvenciu vývozu sme nastavili podľa vlastných skúseností,” opisuje fázu prípravy Zuzana Čachová.
Zberová spoločnosť Marius Pedersen vyváža bionádoby na sídliskách raz týždenne po celý rok, pričom v lete môže v prípade potreby aj častejšie. Bioodpad z rodinných domov tiež raz týždenne, v zime raz za dva týždne. Niečo viac ako polovica rodinných domov v meste kompostuje, menšia polovica si vybrala používanie hnedej nádoby.
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.