Novelu zákona o zálohovaní nápojových obalov zasypali stovky pripomienok.
Zmeny v systéme zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré chce Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) presadiť novelou zákona o zálohovaní necelý pol rok pred plánovaným spustením zálohovania od 1. januára 2022, narazil na kritiku výrobcov, obchodníkov, podnikateľských združení a ďalších dotknutých subjektov. Vrátane tých, ktoré tvoria konzorcium poverené spravovaním zálohového systému.
K návrhu MŽP SR, o ktorom sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie písali už koncom júna, bolo doručených celkovo 267 pripomienok, z toho takmer 200 zásadných.
V tomto článku sa okrem iného dozviete:
- akú odozvu získal návrh na zriadenie transparentného účtu,
- čo si o návrhoch MŽP myslia členovia konzorcia, ktoré bude spravovať zálohový systém,
- s akou reakciou sa stretol návrh, aby nevyplatené zálohy putovali do Environmentálneho fondu,
- v čom vidia kritici návrhu novely konflikt s Ústavou SR.
Transparentný účet odmietajú
Na ostrú kritiku viacerých subjektov narazil návrh MŽP SR na zriadenie osobitného platobného účtu správcu zálohového systému. MŽP chce, aby správca využíval transparentný účet na všetky transakcie spojené s výkonom jeho činnosti.
Jedným z viacerých pripomienkujúcich, ktorí sa voči tomuto návrhu ohradili, je Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD), podľa ktorej by prijatie takejto povinnosti mohlo byť v rozpore s právom EÚ.
APZD vo svojich pripomienkach zároveň podobne ako organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK či Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) upozorňuje, že transparentný účet môže byť zneužívaný na získavanie citlivých údajov, pričom svoj základný cieľ táto povinnosť nemusí naplniť.
„Z doterajšej aplikačnej praxe pri využívaní transparentných účtov je známe, že aj v súčasnosti dochádza k rôznym manipulačným technikám, či už na strane príjmov, ako aj na strane výdavkov, ktoré v konečnom dôsledku môžu zmariť sledovaný cieľ,“ uviedla APZD.
Povinné transparentné účty sa envirorezort v uplynulom období usiloval presadiť aj vo vzťahu k OZV, ktoré na Slovensku zabezpečujú triedený zber odpadu. Z pôvodného návrhu neskôr MŽP poľavilo a navrhlo takúto povinnosť iba pre niektoré OZV, návrh však napokon v závere mája 2021 neprešiel vládou.
Príjmy chcú nechať u správcu
S nemenej intenzívnou kritikou sa stretol tiež návrh MŽP, aby bol správca zálohového systému obmedzený pri disponovaní s príjmami, ktoré získa z nevyplatených záloh za zálohované PET fľaše a plechovky. Tie budú podľa predpokladov predstavovať väčšinu príjmov celého systému.
Ministerstvo navrhuje, aby správca mohol nakladať s týmito príjmami najviac do výšky 10 % vybraných záloh zo všetkých zálohovaných obalov uvedených na trh v danom roku.
Disponovanie so zvyšnými 90 % príjmov správcu má byť viazané súhlasom MŽP. Ak sa správca postojom vládneho rezortu nebude riadiť, zdroje majú poputovať do Environmentálneho fondu. Ten spravuje ministerstvo.
„Predmetné ustanovenie vnímame ako neprimeraný a neodôvodnený zásah do systému zálohovania, ktorého základným princípom fungovania je skutočnosť, že s príjmami, ktoré správca nadobudne z nevyplatených záloh môže voľne disponovať a použiť ich na fungovanie a rozvoj zálohového systému ako aj za protiústavný krok zo strany MŽP,“ uviedla vo svojich pripomienkach štvorica subjektov, ktoré tvoria konzorcium poverené spravovaním zálohového systému – Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku (AVNM), Zväz obchodu SR (ZO SR), Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS) a Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO).
Rovnakú pripomienku envirorezortu však adresovali tiež Klub 500, Potravinárska komora Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora či Republiková únia zamestnávateľov.
„Skutočnosť, že by mal správca zakázané, či inak obmedzené nakladanie s príjmami z nevyplatených záloh je neakceptovateľné,“ zhodli sa pripomienkujúci.
Namietajú protiústavnosť
Zostáva vám 28% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.