Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Tesco a WWF spájajú sily. Chcú podporiť udržateľnú spotrebu potravín

Potraviny, ktoré sa nikdy nedostanú na stôl spotrebiteľov, sú zodpovedné až za 10 % globálneho objemu emisií skleníkových plynov.

Tesco a WWF spájajú sily. Chcú podporiť udržateľnú spotrebu potravín

Foto: Odpady-portal.sk

Organizácia WWF a spoločnosť Tesco spoločne odštartovali partnerstvo, ktorého dlhodobým cieľom je podporovať udržateľnosť pri nakupovaní v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

„Spôsob, akým produkujeme, distribuujeme a konzumujeme potraviny, tvorí významnú časť našej ekologickej stopy. Potraviny sa stávajú najväčším zdrojom emisií skleníkových plynov a ich produkcia je do veľkej miery zodpovedná za stratu biodiverzity a biotopov. Až 40 % všetkého vyprodukovaného jedla končí ako odpad,“ zdôrazňuje WWF.

Organizácia zároveň pripomína, že podľa najnovšej spoločnej štúdie Tesca a WWF s názvom „Driven to Waste“ potraviny, ktoré sa nikdy nedostanú na stôl spotrebiteľov, sú zodpovedné až za 10 % globálneho objemu emisií skleníkových plynov, čo je takmer dvojnásobok ročných emisií vyprodukovaných autami v USA a Európe.

V správe sa takisto uvádza, až 1,2 miliardy ton potravín ročne končí ako odpad priamo na farmách v porovnaní s 931 miliónmi ton, ktoré takto končia v maloobchode a u spotrebiteľov.

WWF a Tesco tiež v správe upozorňujú na to, že potravinový odpad je zodpovedný nielen za emisie, ale aj za spotrebu vody v objeme 304 miliónov olympijských bazénov a na jeho produkciu potrebujeme pôdu s rozsahom väčším ako celý Indický polostrov. Podľa WWF je v strednej a východnej Európe až 61,5 % prirodzených biotopov ovplyvnených poľnohospodárstvom.

Aj to sú dôvody, prečo sa Tesco a WWF rozhodli spojiť sily s cieľom zvýšiť povedomie o udržateľných stravovacích návykoch, podporiť zdravie spotrebiteľov a zmierniť environmentálny dosah našej produkcie a spotreby potravín.

Zadali si tri kľúčové ciele

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.