Samosprávy nakupujú zametacie stroje prevažne cez envirofondy, ich ponuka sa rozšírila, a ich ceny na slovenskom trhu sú podstatne prijateľnejšie, hovorí konateľ spoločnosti Norwit, Martin Benko, v rozhovore pre Odpady-portal.sk.
V rozhovore šéf popradskej firmy Norwit okrem iného vysvetľuje:
- ako vyzerá slovenský trh so zametacími strojmi,
- koľko stojí moderný zametací stroj a aké má výhody,
- prečo bývajú univerzálne stroje menej efektívne,
- koľko vydrží moderný zametač v prevádzke,
- aké otázky riešia mestá a obce pri výbere zametača.
Zametače sa nakupujú najmä cez envirofondy
V predošlom rozhovore sme sa rozprávali o skládkovaní a kompaktoroch pre skládky odpadov. Prečo Norwit začal ponúkať aj zametacie stroje pre mestá a obce?
Zametačom sme sa začali venovať, pretože vieme, že skládkovanie z dlhodobého hľadiska nie je optimálne. Počítame s tým, že v priebehu 10-15 rokov dôjde na Slovensku k výraznému zníženiu počtu skládok. Všetko však závisí od ceny odpadu za skládkovanie.
Neviem, či vývoj bude kopírovať Nemecko, kde už nie je v prevádzke žiadna skládka. Francúzsko, Španielsko, Taliansko stále skládkujú, ale majú väčšie skládky a riadené iným, centralizovaným, spôsobom. To je dôvod, prečo sme sa posunuli k zametačom. Aj samotná firma FAYAT, ktorá je dodávateľom našich zametacích strojov a kompaktorov, sa uberá týmto smerom.
V čom sa líši trh so zametačmi v porovnaní s kompaktormi a skládkovaním?
Skládkovanie odpadov a zametače sú dva odlišné svety. Zhruba 90 % množstva zametačov sa nakupuje cez envirofondy, pričom obce platia zhruba 5 % z celkových nákladov. Zametačom sa venujeme štyri roky. Aj vďaka nám sa, myslím, dosť výrazne znížila ich cena a rozšírila ponuka. Výberové súťaže sú omnoho prehľadnejšie a po dlhej dobe máme pocit, že naša firemná stratégia podnikania čistým spôsobom nás neznevýhodňuje.
Aj prostredie na Slovensku sa mení, z čoho sa veľmi teším. Mestá môžu vyzerať inak, môžu byť čisté, vyzerať ako v Nemecku alebo Rakúsku a za podstatne menej peňazí ako predtým.
Obce častokrát nevedia, aké sú možnosti získania dotácií na zametače z eurofondov a envirofondov. Naša spoločnosť sa okrem predaja samotných zametačov pomáha obciam finančne aj organizačne so žiadosťami o dotáciu.
Martin Benko | Foto: Odpady-portal.sk
Takže o dotácie na zametače žiadajú samosprávy? Ako je to v prípade menších obcí?
Sú dva spôsoby prevádzkovania údržby mestských komunikácií. Prvá možnosť je, že si to zabezpečujú samotné obce alebo združenia obcí. Alebo to realizujú subdodávateľsky cez firmy. Napríklad Banská Bystrica aj Poprad zametajú cez súkromné firmy. Veľa miest si, naopak, zakúpi stroj a zabezpečujú túto službu vo vlastnej réžii.
Moja skúsenosť je taká, že čím chudobnejší región, tým sú služby predraženejšie. V Bratislave alebo Banskej Bystrici sa tomu venujú firmy profesionálne a vedia, čo robia. Aj zmluvy sú postavené tak, že celkové náklady na zametanie sú nižšie.
V čom je výhodná vaša ponuka?
Garantujeme zákazníkovi fixný mesačný náklad na stroj a jeho údržbu, na základe čoho vie, že náklady na zametanie nebudú vyššie ako daná suma. Poskytujeme dlhoročnú záruku na obdobie päť rokov. Garantujeme plný servis, čiže zákazník nevloží do údržby a servisu vozidla ani euro.
Zákazník platí iba spotrebný materiál, teda kefy, prípadne poškodenie stroja v prípade havárie. Pre obce je dôležité vedieť, s akým rozpočtom môžu počítať a neprekvapí ich niečo, o čom by vopred nevedeli.
Naviac naša firma ponúka najširší sortiment zametačov podľa veľkosti a ich použitia, keďže zastupuje štyri značky patriace pod skupinu Fayat a to Mathieu, Ravo, Scarab a Dulevo.
Vďaka celoslovenskej sieti servisných technikov sme schopní reagovať veľmi rýchlo a odborne.
Zametač má zametať, univerzálnosť býva neefektívna
V rámci osobnej dopravy aj na Slovensku postupne pribúdajú elektromobily. Zasiahla elektromobilita už aj do segmentu zametačov?
Elektromobilita je v súčasnosti veľkým trendom, ale nemyslím si, že je to univerzálne riešenie. Cenovo a životnosťou sú takéto vozidlá niekde úplne inde, čo nie je efektívne. Napríklad veľký zametač Ravo so 6 m3 a životnosťou 25 rokov, čo je svetová špička, stojí v elektrickom prevedení takmer dvojnásobok štandardného dieslového stroja. Životnosť batérií bude ešte v horšom pomere ako cena.
Martin Benko | Foto: Odpady-portal.sk
Môžu zametacie stroje poskytovať aj iný servis ako zametanie?
Častou požiadavkou obcí je mať univerzálny stroj pre zimnú aj letnú údržbu. Zametače sú stroje vyrobené iba na funkciu zametania a robia to perfektne.
Potom sú univerzálnejšie stroje, napríklad zametacie nadstavby pre nákladné autá s vymeniteľnou nadstavbou. Tam to má zmysel.
Ale pri malých obciach veľmi nie. Menšíkvalitný zametač môže stáť napr. 120-tisíc eur.
Obce často chcú, aby bol stroj v prevádzke aj v zime. Máme príslušenstvo aj na zimu, ale sneh odtlačí aj obyčajná jazdená multikára za desatinu ceny. Takýmto spôsobom sa ničí 150-tisíc eurový zametač na odhŕňanie, ktorý navyše nebude nikdy fungovať tak dobre ako vozidlo, ktoré je určené priamo na odpratávanie snehu. Pri použití zametača v zime je pravdepodobné, že jeho životnosť bude polovičná. Teda často požadovaná univerzálnosť vozidla je v konečnom dôsledku neefektívna.
O tomto sa presvedčili krajiny v Škandinávii, Rakúsku, Nemecku, Francúzsku. V krajinách s teplejšou klímou ako je napr. Španielsko má univerzálne riešenie určite väčší význam.
Aké otázky samosprávy najčastejšie zaujímajú pri kúpe zametacieho stroja?
Okrem toho, čo sme už spomenuli, je častou otázkou klientov spotreba strojov, cena údržby či životnosť. Dôležité sú aj referencie, teda ktoré samosprávy už daný stroj používajú.
Obce sa zaujímajú aj o spôsoby použitia zametačov. Vozidlá možno používať na čistenie ciest a chodníkov, ale napríklad aj dlažby. Existujú špeciálne nadstavby na čistenie dlažby, čo má zmysel vo veľkých mestách s námestiami. Staré auto s klasickou kefou poškodzuje dlažbu a nedokáže ju vyčistiť dôkladne. Naše stroje majú špeciálne 5-kefové nástavce na čistenie dlažby. Bežne sa používajú v mestách ako je Berlín, Miláno, Paríž.
Výhodou našich strojov je, že už v základe majú predprípravu na veľa funkcionalít. Sú pripravené tak, že za pár eur je možné si dokúpiť napríklad vysokotlakové čistenie, využiteľné napríklad po psích exkrementoch, znečistených rohov budov a tak ďalej. Štandardom je výkonný vysávač, doplnkové filtre, klimatizácia a údržba v cene stroja.
Nové stroje už majú napríklad aj celú presklenú kabínu, s presklennou podlahou a štandardne sú osadené dvomi až tromi kamerami, čiže pracovník vidí, čo robí. To už je stroj o tri generácie pred vozidlami, ktoré tu zvyčajne behajú po cestách.
Napríklad Ravo je malé kompaktné auto, ale váži 12 ton. Dokážete sa s ním otočiť na mieste.. Vyzerá to ako milé autíčko, ale je to ťažký hydraulický stroj s veľmi dlhou životnosťou, to je odpoveďou prečo pokrýva až 90 % svetového trhu kompaktných zametačov svetovej triedy.
Čo všetko dokáže moderný zametač „povysávať“? A čo sa s pozbieraným odpadom ďalej deje?
To je dobrá otázka, kupujúcich často zaujíma, čo všetko vlastne zametač zhltne. Naše zametačemajú výkonné veľkoobjemové vysavače. Nasatie odpadu je kľúčová úloha zametača.
Napríklad zametač Mathieumá taký sací výkon, že pri plnom výkone dokáže vytiahnuť aj uvoľnené kocky z dlažby. Ale málokedy treba používať plný výkon. Tieto zametače sú dobré aj v tom, že stačí prejsť raz a je pozametané.
Dôležitým parametrom zametača nie sú iba kefy podľa podkladu a výkon vysávača, ale aj nasávací otvor, aby tam vošli fľaše aj väčšie predmety.
Významným parametrom je aj zhutňovanie odpadu v zásobníku. Ak je vysávač a kontajner správne navrhnutý, nasatý odpad môže byť zhutnený až štvornásobne. To sú ušetrené tri cesty namiesto vysýpanie. Schopnosť zhutniť odpad je dôležitá, aby sa auto nemuselo často vracať a vysýpať odpad a prevádzka bola čo najefektívnejšia.
Zaujímajú sa samosprávy aj o používané zametače?
Obce majú často záujem o jazdené stroje. Stoja menej, ale otázka je ich spoľahlivosť, životnosť a prevádzkové náklady. Použitý stroj bez histórie na sklonku svojej životnosti je vysokou záťažou pre obecný rozpočet do budúcna. Naviac stroj, ktorý je v oprave a nezametá neplní svoju funkciu.
Lacnejšou alternatívou je kúpa nového stroja s fixnými prevádzkovými nákladmi s dostatočnou zásobou práce, aby bola jeho kapacita využitá. Riešením je združovanie menších obcí, alebo objednanie zametania u profesionálnej firmy.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.