Systém zálohovania jednorazových obalov na nápoje sa má spustiť už od 1. januára 2022, a teda na jeho prípravu, prípadne na doladenie nezrovnalostí súvisiacich s jeho zavedením zostáva necelých päť mesiacov.
Nedokonalosti systému zálohovania jednorazových obalov na nápoje, ktorý predpokladá súčasne platný zákon o zálohovaní1 a zákon o odpadoch2, si uvedomuje aj Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP), ktoré pripravilo, resp. pripravuje novely týchto zákonov.
Zálohovanie jednorazových obalov na nápoje
Predmetom zálohovania budú jednorazové obaly na nápoje z plastu, ktorými sú fľaše, a jednorazové obaly na nápoje z kovu, ktorými sú plechovky. Zákon o zálohovaní určuje povinnosti pre výrobcov obalov, distribútorov obalov a správcu zálohového systému jednorazových obalov na nápoje (ďalej ako „správca“).
Zákon o zálohovaní bol prijatý už v roku 2019, pričom dotknuté subjekty majú čas do 1. 1. 2022 na vytvorenie zálohového systému.
Keďže prax ukázala, že legislatívne nastavenie zálohového systému má svoje nedostatky, MŽP pripravilo novely zákona o zálohovaní a zákona o odpadoch, ktoré sú práve v legislatívnom procese.
Navrhované zmeny zákona o zálohovaní
Podľa dôvodovej správy k návrhu novely zákona o zálohovaní je jej cieľom najmä precíznejšia úprava spolupráce MŽP so správcom, ktorá má zabezpečiť lepšie fungovanie zálohového systému a taktiež doladenie legislatívneho nastavenia zálohového systému, ktoré je potrebné zosúladiť s reálnymi funkcionalitami zálohového systému.
Návrh novely zákona o zálohovaní3 obsahuje najmä nasledujúce zmeny:
a.) Zálohovanie sa nebude vzťahovať na niektoré typy obalov – napr. fľaše/plechovky, ktoré sa poskytujú v medzinárodných vlakoch, autobusoch, lietadlách alebo v bezcolnej zóne, alebo ktoré sú vyvážané, a ich vývoz je potvrdený vývozným colným vyhlásením;
b.) Ak výrobca obalov nemá uhradené záväzky zo zmluvy o plnení povinností podľa tohto zákona, nesmie uvádzať nápoje v zálohovaných jednorazových obaloch na trh;
c.) Doplnenie nových povinností správcu. Správca bude povinný:
- doručiť MŽP správu o činnosti za každý kalendárny polrok (správa bude obsahovať stav zálohového systému; stav plnenie cieľov návratnosti, problémy pri plnení cieľov). MŽP má k správe o činnosti uskutočniť verejné ústne prerokovanie a odporučiť zmeny zálohového systému, resp. vykonáva zmeny v zakladajúcich dokumentoch správcu;
- viesť transparentný účet so všetkými platobnými operáciami spojenými s funkciou správcu a sprístupniť údaje z tohto účtu tretím osobám (povinné zverejnenie na webovom sídle);
- disponovať s príjmami, ktoré nadobudol z nevyplatených záloh, najviac do výšky desať percent vybraných záloh zo všetkých zálohovaných jednorazových obalov na nápoje uvedených na trh v danom roku. Nakladanie s príjmom správcu nad tento rozsah je na základe správcom predloženého návrhu, viazané súhlasom MŽP. Ak MŽP odoprie súhlas, tak sa takýto príjem musí odviesť do Environmentálneho fondu;
d.) Rozširujú sa kontrolné právomoci MŽP voči správcovi. MŽP bude napríklad menovať 3 zástupcov do dozornej rady správcu; bude preskúmavať ročnú závierku správcu a kontrolovať vedenie účtovníctva správcu prostredníctvom člena dozornej rady;
e.) Ambicióznejšie ciele návratnosti zálohovaných obalov na nápoje na účely recyklácie
Súčasné ciele návratnosti:

.jpg)
Navrhované ciele návratnosti:

Úprava cieľov podľa zákona o odpadoch
Zavedenie zálohového systému bude mať vplyv na množstvo plastových a kovových obalov nachádzajúcich sa v triedenom zbere komunálneho odpadu. Keďže zálohované PET fľaše a plechovky budú v triedenom zbere chýbať, je potrebné upraviť ciele v oblasti nakladania s odpadmi z obalov uvedené v prílohe č. 3 zákona o odpadoch.
Predložený návrh novely zákona o odpadoch4 predpokladá doplnenie nového cieľa – mieru recyklácie odpadov z plastových obalov nachádzajúcich sa v triedenom zbere komunálneho odpadu. Nový cieľ má byť stanovený len pre organizácie zodpovednosti výrobcov pre obaly, a to nasledovne:
Miera recyklácie odpadov z plastových obalov, ktoré vzniknú v komunálnom odpade, najmenej vo výške:
rok 2024 34 %
rok 2025 36 %
rok 2026 37 %
rok 2027 39 %
rok 2030 42 %
Úpravu cieľov v oblasti nakladania s odpadmi z obalov považujeme za nevyhnutný, avšak predložený návrh sa zdá byť nedostatočný, a to z viacerých dôvodov.
Predložený návrh upravuje nové ciele recyklácie len pre odpady z plastových obalov, avšak zálohovanie sa týka aj jednorazových nápojových obalov z kovu. Myslíme si, že by bolo vhodné upraviť aj ciele pre odpady z kovových obalov.
Z návrhu nie je taktiež úplne zrejmé, prečo bola samostatne určená nová miera recyklácie odpadov z plastových obalov, ktoré vzniknú v komunálnom odpade, pre organizáciu zodpovednosti výrobcov pre obaly a nebola upravená existujúca miera zhodnocovania a recyklácie pre jednotlivé obalové materiály (prúdy odpadov).
V praxi môže byť taktiež problematické dosiahnutie stanovených cieľov zberu odpadov z obalov a z neobalových výrobkoch, ktoré sú súčasťou komunálnych odpadov, nakoľko ciele zberu sa neznižujú, avšak reálne množstvo odpadu v komunálnom odpade by sa malo v dôsledku zálohovania jednorazových plastových a kovových obalov znížiť.
Keďže vyššie uvedené zmeny sú stále len vo forme návrhov, je pravdepodobné, že dôjde ešte k ich úprave a prehodnoteniu. Avšak do spustenia zálohového systému nezostáva veľa času, preto by bolo vhodné čo najskôr pripraviť a schváliť finálne znenie týchto návrhov, aby sa dotknuté subjekty mohli pripraviť na zmeny, ktoré ich čakajú.
1 Zákon č. 302/2019 Z. z. Zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov
2 Zákon č. 79/2015 Z. z. Zákon o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
3https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2021/346
4https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=563
JUDr. Katarína Brath Liebscherová
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s. r. o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.