Ak sa legislatíva nezmení, za necelé dva roky musia byť pripravené kapacity pre pol milióna ton BRKO ročne, vraví predstaviteľ odpadárskej spoločnosti.
Nakladanie s komunálnym odpadom prechádza veľkými zmenami. Od začiatku tohto roka sa musí oddeľovať biologicky rozložiteľná časť od zmesového odpadu. O ďalšie dva roky by mal nastať úplný odklon tejto časti odpadu od skládkovania. Od roku 2027 by nemala ísť na skládku už ani ľahká frakcia komunálneho odpadu.
Sú tieto zámery reálne splniteľné? Ako sa bude vlastne nakladať s bioodpadom a ľahšími časťami komunálneho odpadu? Akú úlohu bude zohrávať energetické zhodnocovanie a vyriešia cementárne nedostatok kapacít? Má zmysel upravovať ešte aj zvyškový odpad v čiernych nádobách?
Pohľad veľkej odpadárskej spoločnosti na súčasné aj pripravované zmeny v nakladaní s odpadom prezentoval na konferencii Vykurovanie 2021 Tomáš Antal zo spoločnosti FCC Environment Slovensko.
MBÚ linka nie je konečné riešenie
O necelé dva roky čaká komunálny odpad úplné odklonenie bioodpadu od skládkovania. BRKO sa musí oddeliť od zmesového odpadu, zabezpečiť jeho stabilizácia, hygienizácia a následné využitie. K tomu by mali slúžiť zariadenia pre mechanicko-biologickú úpravu. Ide vlastne o veľkú triediacu linku, ktorá vytriedi odpad podľa hmotnosti, obsahu vody, či ďalších kritérií.
O aké množstvo bioodpadu sa jedná? Podľa kalkulácií spoločnosti FCC je to zhruba pol milióna ton, ktoré bude treba niekam umiestniť každý rok. “Ak tento odpad nebude ležať niekde na kope, budú potrebné investície do kompostární alebo bioplynových staníc pre zhruba pol milióna ton. Pravdepodobne súkromných zdrojov alebo v kombinácii so štátnymi podpornými programami,” odhaduje T. Antal.
Mechanicko-biologická úprava nie je podľa neho ideálny spôsob nakladania s odpadom. “MBÚ linka nie je konečné riešenie. Ako odpadári sa vždy pýtame, či má daný odpad koncovku a akú. Tým sa myslí to, kde odpad naozaj skončí. Či už je to materiálové, energetické, alebo využitie napríklad v podobe exportu.”
V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:
- prečo je odpad zaujímavým potenciálnym palivom pre energetiku
- v akom časovom horizonte by mali byť pripravené kapacity na využitie BRKO
- aká časť komunálneho odpadu je vhodná na energetické zhodnocovanie
- prečo je ZEVO lepšia koncovka ako cementárne
- prečo ani navýšenie kapacít cementární nemusí stačiť pre umiestnenie nerecyklovateľného odpadu
- z akých dôvodov považuje T. Antal predúpravu odpadu za mrhanie energie a peňazí
- čo bude so zvyškovým odpadom v čiernych nádobách
Zostáva vám 52% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.