Skládky odpadov od Nového roka nesmú prijímať odpad, ktorý neprešiel úpravou. Envirorezort avizoval, že túto povinnosť posunie, príslušnú vyhlášku však stále neprijal.
Prevádzkovatelia skládok odpadov sa od 1. januára 2021 ocitli v ťažko riešiteľnej situácii: ak chcú striktne dodržiavať zákon, na skládky môžu prijímať iba taký odpad, ktorý prešiel úpravou odpadu pred skládkovaním. Potrebné zariadenia na mechanicko-biologickú úpravu (MBÚ) odpadov však na Slovensku stále chýbajú.
Zákaz zneškodňovať skládkovaním odpad, ktorý neprešiel úpravou, sa do legislatívy dostal novelou zákona o odpadoch v novembri 2019, a to s účinnosťou od 1. januára 2021. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) však novelu predmetnej vyhlášky č. 382/2018 Z.z. o skládkovaní odpadov predložilo až v novembri 2020.
V návrhu vyhlášky rezort počíta s odkladom zákazu skládkovania neupraveného odpadu o dva roky. Do dnešného dňa však ministerstvo túto vyhlášku neprijalo. Prevádzkovatelia skládok sa tak dostali do situácie, kedy musia buď vedome porušovať zákon o odpadoch alebo zatvoriť svoje brány, čo by znamenalo mestá a obce plné nevyvezeného odpadu.
Ministerstvo sme preto v pondelok 15. januára oslovili s otázkami, prečo vyhláška do dnešného dňa nie je prijatá, kedy sa tak stane a ako rezort plánuje vzniknutú situáciu riešiť. Do dneška, 21. januára, sme však z MŽP SR nedostali nijakú odpoveď.
Schabjuk: MŽP si nesplnilo domácu úlohu
Na situáciu, ktorá vznikla v dôsledku chýbajúcej vyhlášky, upozornil začiatkom týždňa konzultant a expert v oblasti odpadového hospodárstva Tomáš Schabjuk na blogu Odpadový hospodár.
„Zrejme pri schvaľovaní vyhlášky vyplával na povrch nejaký problém. Dospelo to však k tomu, že nezodpovednosťou MŽP SR je stav taký, aký je. Plánovali vyhlášku, no tú neschválili, teda de facto už tri týždne sa na Slovensku skládkuje odpad nelegálne“ uviedol T. Schabjuk pre Odpady-portal.sk.
„Ministerstvo si tak domácu úlohu nesplnilo. Neviem prečo vyhláška nevyšla, viem len, že týmto spôsobili nepríjemnú situáciu,“ zdôraznil T. Schabjuk.
Prevádzkovatelia skládok podľa neho v súčasnej situácii nemajú na výber a nemôžu si dovoliť dodržiavať legislatívu. Pokiaľ by sa skládkari rozhodli držať litery zákona, znamenalo by to nevyvezené odpady z ulíc miest a obcí.
„Skládky čakali zmenenú vyhlášku, namiesto toho teraz môžu dúfať, že sa im neohlási kontrola,“ podotkol T. Schabjuk.
Mohlo by vás zaujímať:
Dotknutí môžu žalovať štát
V prípade, ak MŽP SR prijme vyhlášku č. 382/2018 Z. z. v podobe, v ktorej ju predstavilo v novembri 2020, neupravené odpady bude zakázané skládkovať od 1. januára 2023. Odpadový sektor tak bude mať dodatočné dva roky na vybudovanie zariadení na MBÚ.
„Dva roky by bolo asi aj dosť, ak by ministerstvo malo jasnú predstavu, kam chce na Slovensku viesť odpadové hospodárstvo a ak by si duplo po stole a povedalo by, že sa musí ísť cestou MBÚ,“ uviedol v reakcii na naše otázky T. Schabjuk.
Zostáva vám 24% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.