NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Bude odpadu stále viac? Nevieme, riziko nech znášajú investori a prevádzkovatelia zariadení

Komunálny odpad predstavuje iba menšiu časť všetkého odpadu. Úvodník vyšiel v septembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/09.

Editoriál. Bude odpadu stále viac? Nevieme, riziko nech znášajú investori a prevádzkovatelia zariadení

Foto: Depositphotos

Na Slovensku sa aj vlani vyprodukovalo viac komunálneho odpadu ako rok predtým. Bude tento rastúci trend pokračovať aj ďalšiu dekádu? Existujú odhady, že áno. Ak bude životná úroveň naďalej rásť, ľudia budú viac spotrebovávať a viac vyhadzovať.

Pri tempe rastu produkcie odpadu na úrovni 1,5 % ročne by tak v roku 2035 na Slovensku vzniklo vyše 3,1 mil. ton komunálneho odpadu. A veľkú väčšinu z neho bude treba umiestniť niekde mimo skládok.

Avšak je tu aj iný možný scenár ďalšieho vývoja. Čo ak ekonomika nebude napredovať tempom ako doteraz? Uvažovať „lineárnym spôsobom“ len preto, že už x rokov tu máme rast, môže byť prinajmenšom neopatrné.

Čo ak vlaňajšok nebol iba krátkou epizódou? Áno, ľudia budú stále kupovať tovary a služby, najmä krátkodobejšej spotreby. Zatiaľ ešte majú za čo. No pri ekonomickej neistote, ktorá môže mať rôzne podoby, budú skôr uťahovať opasky.

Nikto nemá krištáľovú guľu a nepozná budúcnosť. Možno ju iba odhadovať. Tak či onak, zodpovednosť za svoje rozhodnutia by mali niesť výlučne potenciálni investori, plánujúci postaviť zariadenia na spracovanie odpadov. Ak im čísla vychádzajú tak, že určité kapacity by sa na trhu uživili, nech idú do toho. Netreba im hádzať polená pod nohy.

Prednáška KI MRŠ-CEQLS

Komunálny odpad pritom predstavuje iba menšiu časť všetkého odpadu. Hoci priemyselné podniky sa vo väčšine prípadov o ten svoj vzorne starajú a využívajú, čo sa dá, aj pri výrobe stále vzniká nejaký odpad, ktorý už nemožno inde použiť.

Napríklad automobilky preferujú materiálové zhodnotenie, no pre veľké množstvo rôznych druhov odpadu jednoducho nenájdu takéto využitie. A nielen preto, že ide o špecifický materiál, ale aj z dôvodu chýbajúcich zariadení, ktoré by takýto odpad dokázali spracovať.

Mnohé spracovateľské kapacity existujú iba na papieri, nie v skutočnosti. Spracovatelia postupne odchádzajú z trhu, na ktorom sa podmienky nielen neustále sprísňujú, ale čo je horšie, veľmi často menia. Investovať do novej technológie je riziko, keď neviete, aké pravidlá budú platiť o mesiac, rok, či nebodaj dlhšie. Nehovoriac o dĺžke trvania prípravy a realizovania samotnej investície, ktorú naťahuje zložitý povoľovací proces aj s dobre organizovanými „zástupcami verejnosti“.

Netýka sa to iba zariadení na energetické zhodnocovanie komunálneho a priemyselného odpadu. Je to napríklad aj o nakladaní s nebezpečným odpadom, pre ktorý budú stále skládky jediné riešenie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Slovensko sa zaviazalo znižovať mieru skládkovania. Reálne sa však produkuje čoraz viac odpadu. Hoci sa triedi, objem na skládkach sa zvyšuje.

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Amager Bakke je najčistejším zariadením na energetické využitie odpadu v Európe, možno aj na celom svete. Nazreli sme do srdca tohto unikátneho projektu.

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Súčasťou je veľkokapacitný drvič, ktorý za rýchly čas dokáže podrviť materiál na dvanásť milimetrov. Linka však spĺňa aj iné dôležité atribúty.