Bude odpadu stále viac? Nevieme, riziko nech znášajú investori a prevádzkovatelia zariadení (píše Martin Rojko) | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Bude odpadu stále viac? Nevieme, riziko nech znášajú investori a prevádzkovatelia zariadení

Komunálny odpad predstavuje iba menšiu časť všetkého odpadu. Úvodník vyšiel v septembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/09.

Editoriál. Bude odpadu stále viac? Nevieme, riziko nech znášajú investori a prevádzkovatelia zariadení

Foto: Depositphotos

Na Slovensku sa aj vlani vyprodukovalo viac komunálneho odpadu ako rok predtým. Bude tento rastúci trend pokračovať aj ďalšiu dekádu? Existujú odhady, že áno. Ak bude životná úroveň naďalej rásť, ľudia budú viac spotrebovávať a viac vyhadzovať.

Pri tempe rastu produkcie odpadu na úrovni 1,5 % ročne by tak v roku 2035 na Slovensku vzniklo vyše 3,1 mil. ton komunálneho odpadu. A veľkú väčšinu z neho bude treba umiestniť niekde mimo skládok.

Avšak je tu aj iný možný scenár ďalšieho vývoja. Čo ak ekonomika nebude napredovať tempom ako doteraz? Uvažovať „lineárnym spôsobom“ len preto, že už x rokov tu máme rast, môže byť prinajmenšom neopatrné.

Čo ak vlaňajšok nebol iba krátkou epizódou? Áno, ľudia budú stále kupovať tovary a služby, najmä krátkodobejšej spotreby. Zatiaľ ešte majú za čo. No pri ekonomickej neistote, ktorá môže mať rôzne podoby, budú skôr uťahovať opasky.

Nikto nemá krištáľovú guľu a nepozná budúcnosť. Možno ju iba odhadovať. Tak či onak, zodpovednosť za svoje rozhodnutia by mali niesť výlučne potenciálni investori, plánujúci postaviť zariadenia na spracovanie odpadov. Ak im čísla vychádzajú tak, že určité kapacity by sa na trhu uživili, nech idú do toho. Netreba im hádzať polená pod nohy.

CMT Goup

Komunálny odpad pritom predstavuje iba menšiu časť všetkého odpadu. Hoci priemyselné podniky sa vo väčšine prípadov o ten svoj vzorne starajú a využívajú, čo sa dá, aj pri výrobe stále vzniká nejaký odpad, ktorý už nemožno inde použiť.

Napríklad automobilky preferujú materiálové zhodnotenie, no pre veľké množstvo rôznych druhov odpadu jednoducho nenájdu takéto využitie. A nielen preto, že ide o špecifický materiál, ale aj z dôvodu chýbajúcich zariadení, ktoré by takýto odpad dokázali spracovať.

Mnohé spracovateľské kapacity existujú iba na papieri, nie v skutočnosti. Spracovatelia postupne odchádzajú z trhu, na ktorom sa podmienky nielen neustále sprísňujú, ale čo je horšie, veľmi často menia. Investovať do novej technológie je riziko, keď neviete, aké pravidlá budú platiť o mesiac, rok, či nebodaj dlhšie. Nehovoriac o dĺžke trvania prípravy a realizovania samotnej investície, ktorú naťahuje zložitý povoľovací proces aj s dobre organizovanými „zástupcami verejnosti“.

Netýka sa to iba zariadení na energetické zhodnocovanie komunálneho a priemyselného odpadu. Je to napríklad aj o nakladaní s nebezpečným odpadom, pre ktorý budú stále skládky jediné riešenie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nepohneme sa bez zmeny zákona, recyklačné poplatky treba aj na textil (ROZHOVOR)

Nepohneme sa bez zmeny zákona, recyklačné poplatky treba aj na textil (ROZHOVOR)

Rozšírená zodpovednosť výrobcov by pri šatstve a textile nemala končiť zberom a triedením. Kľúčové bude podporiť spotrebu recyklátov, hovorí Miroslav Futrikanič.

Recyklácia plastov naráža na nový problém. Uvoľňujú sa pri nej mikroplasty, ukázala štúdia

Recyklácia plastov naráža na nový problém. Uvoľňujú sa pri nej mikroplasty, ukázala štúdia

Mikroplasty objavili v odpadových vodách a vo vzduchu blízko recyklačného závodu v Spojenom kráľovstve.

Prevzali ISOH a vyplatili dodávateľov. Ministerstvo na súde nepochodilo

Prevzali ISOH a vyplatili dodávateľov. Ministerstvo na súde nepochodilo

Rezort chce teraz cez nové verejné obstarávanie hľadať firmu, ktorá informačný systém dobuduje podľa nových požiadaviek legislatívy.