Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Súčasťou je veľkokapacitný drvič, ktorý za rýchly čas dokáže podrviť materiál na dvanásť milimetrov. Linka však spĺňa aj iné dôležité atribúty.

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Roman Malček, majiteľ spoločnosti Redox / Foto: Odpady-portal.sk

Po vyriešení procesu triedenia, zberu a transportu kuchynského odpadu je nemenej dôležitou otázkou to, ako ho ďalej zhodnotiť. Možnosťou sú buď bioplynové stanice, alebo kompostárne.

Bioplynky na gastro a kuchynský odpad sú na Slovensku vybudované len dve, a to na západnom a strednom Slovensku. Ich počet narastie, ale len mierne. „My si myslíme, že vhodnejšou voľbou je odvoz do priemyselnej kompostárne,“ hovorí Roman Malček, majiteľ spoločnosti REDOX Slovakia, na tradičnom podujatí Deň komunálnej techniky, ktoré spoločnosť každoročne organizuje.

Takýchto kompostární je na Slovensku niekoľko desiatok. Doteraz vo veľkej miere slúžili na zhodnotenie zeleného biologicky rozložiteľného odpadu.

Konferencia ODPADY 2024

„Dnes nemajú najmenší problém spracovať aj kuchynský odpad. Dá sa bez problémov vyrobiť rovnako kvalitný certifikovaný kompost, akurát musíte splniť dve legislatívne podmienky, a to je drvenie na dvanásť milimetrov a hygienizácia na 70 stupňov,“ vysvetľuje ďalej.

Majú už vlastný prototyp

Ide o slovenské riešenie, keďže tieto podmienky v okolitých krajinách neplatia. Na Slovensku sa teda inštalovali mnohé poľnohospodárske miešacie zariadenia, ktoré miešajú a drvia poľnohospodársku biomasu. „Aj to podrvia, ale nie na dvanásť milimetrov, je to väčšia frakcia,“ zdôrazňuje R. Malček.

Keby sme chceli zabezpečiť drvenie takýmto zariadením na požadovanú frakciu, zabralo by to niekoľko hodín. Ide teda o pomerne nákladné a neefektívne riešenie.

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.