Inovatívna metóda si kladie za cieľ skoncovať s jednorazovými obalmi a zbytočným odpadom pri predaji ovocia a zeleniny z ekologického poľnohospodárstva. Údaje o pôvode potravín sa vypália do šupky.
Prírodné označovanie namiesto plastov
Plastové obaly a etikety na ovocí a zelenine v supermarketoch by mohli čoskoro zmiznúť vďaka inovácii, ktorú možno prirovnať k jedlému tetovaniu.
V supermarketoch sa rozdiel medzi ovocím a zeleninou z ekologického a obyčajného poľnohospodárstva dá spoznať podľa obalu. Ide o regulačnú povinnosť, ktorá zabezpečuje, aby si spotrebitelia nemýlili organické, či takzvané BIO potraviny s potravinami dopestovanými bežným spôsobom.
BIO ovocie a zelenina bývajú zabalené na plastových alebo kartónových táckach, v celofáne či sieťkach. Pri ich distribúcii sa tak spotrebuje obrovské množstvo jednorazových obalov a vzniknutý odpad väčšinou pochádza z neobnoviteľných zdrojov.
Revolučnú inováciou v oblasti balenia ovocia a zeleniny má byť metóda Natural Branding, teda postup prírodného označovania. Ovocie a zelenina budú mať príslušné označenie „vytetované“ na šupke a supermarkety ich tak viac nebudú musieť baliť do žiadneho materiálu.
Laser potetuje šupku
Metóda, ktorá je výsledkom spolupráce holandskej spoločnosti Nature & More a švédskej firmy Ica, spočíva v odstránení tenkej vrstvy šupky laserom. Pôsobením silného svetelného lúča sa na šupku „vytetuje“ informácia, že ovocie alebo zelenina bolo vypestované ekologicky, spolu s ďalšími potrebnými údajmi.
Laser na báze oxidu uhličitého s vysokým rozlíšením a nízkou spotrebou energie jednoducho odstráni časť pigmentu z vrchnej časti šupy. Určené miesto na najvrchnejšej vrstve šupky sa zahreje, čím sa pigment odparí a na ovocí či zelenine vzniká trvalá značka, ktorá spotrebiteľa jasne informuje o pôvode potraviny.
Pri bezkontaktnom zásahu nie je použitý atrament ani žiadne toxické látky a „tetovanie“ nemá žiadny vplyv na kvalitu, chuť, vôňu ani trvanlivosť ovocia a zeleniny. Šupka je vrátane miesta s vypálenými údajmi stále jedlá a takto označené kusy ovocia a zeleniny si stále zachovávajú status BIO, keďže metóda je v súlade s nariadeniami Európskej únie o ekologickej výrobe.
Že sú laserovo označené potraviny bezpečné na konzumáciu dokázali viaceré vedecké štúdie. Pri označovaní do ovocia a zeleniny neprenikajú žiadne chemikálie a metóda neurýchľuje hnitie ani nespôsobuje mikrobiálnu kontamináciu.
„Potetovať“ je možné všetky druhy ovocia aj zeleniny, najlepšie sa metóda hodí na označovanie avokád, batátov, zázvoru, manga, jabĺk či kokosových orechov. Viac sa o procese dozviete vo videu:
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.