Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ministerstvo chce vyčleniť obaly a neobaly zo zákona o odpadoch. Reforma ale naberá sklz

Envirorezort chce pre obaly a neobalové výrobky presadiť úplne nový zákon o rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ján Budaj

Minister Ján Budaj / Foto: Odpady-portal.sk

Nový zákon o rozšírenej zodpovednosti výrobcov obalov a neobalových výrobkov, pod ktorý sa majú spod súčasného zákona o odpadoch „presunúť“ obaly a neobaly, do konca roka 2021 nebude na svete.

Pre Odpady-portal.sk to potvrdilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR). Pôvodným zámerom rezortu bolo predstaviť nový zákon na jeseň 2021.

V článku sa dozviete:

 • čím ministerstvo odôvodňuje sklz pri tvorbe nového zákona,
 • ako vyzerá príprava novej legislatívy z časového hľadiska,
 • čo ministerstvo vníma ako svoj „prvý krok na ceste k ekomodulácii,“
 • kedy sa očakáva usmernenie Európskej komisie ohľadom ekomodulácie.

Budaj: Štátu chýbajú dáta

Nový zákon o rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) obalov a neobalových výrobkov ministerstvo podľa Plánu legislatívnych úloh vlády na rok 2021 zamýšľalo predložiť do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu novembra 2021.

K dnešnému dňu, 29. novembru 2021, sa tak však nestalo. A ako vyplýva z reakcie rezortu na našu otázku, nestane sa tak ani do konca roka.

 
 

Zostáva vám 76% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (5)

 1. inisoft@inisoft.cz29.11.2021 (19:44)
  Dobrý den, mezi značky článku bych doporučoval přidat ISOH, a to vzhledem ke správnému konstatování pana ministra, že pro řádné řízení toků odpadů chybí data. M. Jakuš, INISOFT s.r.o.
 2. sinak@naturpack.sk29.11.2021 (21:44)
  drahí priatelia ak nebudete mať nový zákon alebo aspoň jeho zásadnú novelu ešte pred ekomoduláciou, očakávam veľký zmätok a asi aj kolaps celého "nesystému" držím Vám palce! v. šinák Natur-pack, a. s.
 3. info@odpadovyhospodar.sk30.11.2021 (09:32)
  je smutné čítať tieto vyjadrenia z ministerstva. stále nepochopili, že hruška je iné ovocie ako jablko. že ekomodulácia je iné, ako cenová vyhláška. nepochopili ani to, že s ekomoduláciou nemusia čakať na EÚ, nakoľko iné štáty ju už dávno zaviedli aj s presnými cenami. Nepochopili ani to, že sú vo vláde už skoro dva roky a mali už asi aj dosť času na krik a získanie dát. Toto sú len výhovorky. Predpokladám, že vôbec netušia ako to urobiť s novým zákonom o obaloch. Neviem načo vôbec prišli s týmto nápadom, keď potom skutek utek. a táma ISOHu? veď to je už hamba aj súčasnej vlády. 2 roky len krik a ukazovanie prstom na predošlú vládu, no za dva roky nevidíme vlastne žiaden posun. Ani dokončenie systému, ani len vyhlášku a ani trestné stíhanie, čo ako možnosť minister pripustil.
 4. j.makovnik@reclay-group.com30.11.2021 (10:32)
  Smutné na tom celé je , že ministerstvo čaká na usmernenie z EU ohľadne ekomodulácie s očakávaním, že komisia spraví ich prácu za nich. Žiaľ toto sa neudeje, pretože krajiny ako Nemecko, alebo Francúzsko už ekomodulujú a komisia nebude vstupovať do nastavenia ich legislatívy. Čím dlhšie bude ministerstvo čakať, tím bude mať menej času na prípravu. Taktiež súhlasím s názorom, že zaviesť ekomodulačné pravidlá do súčasného systému, kde regulácia prebieha na úrovni zberových spoločností formou minimálnych sadzieb, pričom ekomodulácia zavádza reguláciu na strane poplatkov pre výrobcov, spôsobí neskutočný chaos a raz a opäť množstvo priestoru, ako zákon obchádzať. Vo všetkých krajinách EU, kde je zavedená ekomodulácia prebieha regulácia vždy na poplatkoch pre výrobcov či už formou minimálnej sadzby + ekomodulačný poplatok, alebo jeden poplatok so zohľadnením ekomodulácie. Bez nového zákona o obaloch a neobaloch si neviem predstaviť zavedenie ekomodulácie do praxe. Makovník, Reclay Slovensko.
 5. Michal Sebíň30.11.2021 (11:24)
  Ekomodulácia pri súčasnom nastavení rozšírenej zodpovednosti výrobcov nie je možná. Pri prepočtoch trhových podielov a prerozdeľovaní obyvateľov vstupujú do ceny pre výrobcu úplne iné parametre, ktoré neumožnia zohľadniť skutočnú "recyklovateľnosť" odpadov z obalov. Zmena rozšírenej zodpovednosti výrobcov je podľa mňa nevyhnutným predpokladom pre následné zavedenie ekomodulácie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.