Príspevok na komplexnú obnovu rodinného domu môže pokryť 50 % nákladov. K oprávneným výdavkom má patriť aj odstraňovanie azbestu, napríklad eternitových striech.
Príspevok na komplexnú obnovu rodinného domu môže pokryť 50 % nákladov. K oprávneným výdavkom má patriť aj odstraňovanie azbestu, napríklad eternitových striech.
Vlastníci domov, ktorí sa pri rekonštrukcii rozhodnú zlikvidovať materiály s obsahom azbestu, napríklad eternitové strechy, budú môcť na odstránenie azbestu využiť príspevok.
Počíta s tým zámer Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorá zverejnila prvé podrobnosti o novom dotačnom programe zameranom na obnovu domov.
Na jeden rodinný dom bude možné získať príspevok do výšky 16 600 eur, pričom príspevok smie pokryť maximálne 50 % nákladov. Zvyšnú časť nákladov môžu vlastníci budov pokryť buď z vlastných zdrojov alebo prostredníctvom úveru, a to aj bez spolufinancovania alebo ručenia nehnuteľnosťou. Za časť špeciálnych úverov sa má zaručiť Európska banka pre obnovu a rozvoj.
V článku sa dozviete:
- kedy sa začnú rozdeľovať dotácie a ako o ne požiadať,
- na čo možno využiť príspevok v súvislosti s odstraňovaním azbestu,
- akým ďalším dotačným mechanizmom chce štát podporiť odstraňovanie zbestu.
Prečo je azbest problém?
Azbest je vláknitý silikátový materiál, ktorý sa ešte koncom 20. storočia využíval vo vnútorných priestoroch budov, najmä na obklady stavieb a aj ako strešná krytina. Jeho výhodou je odolnosť voči vysokým teplotám, oderu či oxidácii.
V súčasnosti sú však už všetky typy azbestu zaradené do prvej skupiny karcinogénov. Je preukázané, že dlhodobejšie vystavenie azbestu vyvoláva tzv. azbestózu, avšak toto ochorenie sa môže naplno prejaviť až po 20 či 30 rokoch.
Likvidácia azbestu je finančne náročný proces, keďže odstraňovanie tohto nebezpečného materiálu môžu vykonávať len certifikované firmy. Priemerná cena sa pohybuje minimálne od desiatich eur za meter štvorcový, čo znamená, že pri ploche strechy 100 metrov štvorcových sa náklady môžu vyšplhať aj na tisíc eur. Vlastníkom domov, ktorí sa rozhodnú odstraňovať napríklad staré eternitové strechy, by preto mala pomôcť finančná podpora od štátu.
MŽP sľubovalo dotácie už predvlani
Odpady-portal.sk v roku 2020 oslovil ministerstvo životného prostredia (MŽP) s otázkou, či sa plánuje hlbšie venovať problému. Rezort vtedy avizoval, že na odstraňovanie strešných krytín s obsahom azbestu pripravuje dotácie.
K otvoreniu dotačného programu špecificky pre túto činnosť však k dnešnému dňu nedošlo. Z reakcie ministerstva na naše otázky koncom roka 2021 však vyplýva, že s dotáciami stále počíta. Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.
Foto: Depositphotos
O jednom druhu podpory určenej pre tých, ktorí sa rozhodnú zo svojich domov odstraňovať materiály s obsahom azbestu, však už je rozhodnuté. Odstraňovanie azbestu má byť jednou zo siedmich oblastí, na ktoré bude možné využiť príspevok z nového dotačného programu v gescii SAŽP.
O dotácie sa bude žiadať od leta 2022
Realizáciu programu Zelená obnova budov, na ktorý je vyčlenených takmer 530 miliónov eur zo slovenského Plánu obnovy a odolnosti, SAŽP naplánovala na roky 2022 až 2026. Dotácie majú podporiť rekonštrukcie približne 30 000 starších rodinných domov.
Agentúra spadajúca pod MŽP plánuje prideliť príspevky jednak pre pripravované projekty, ktoré budú realizované po zverejnení prvej výzvy v treťom štvrťroku 2022 a podaní žiadosti o podporu, ako aj pre už zrealizované obnovy rodinných domov, ktorých obnova sa však začne po zverejnení podmienok oprávnenosti. Majitelia, ktorí už stihli svoje domy obnoviť alebo rekonštrukciu rozbehnú v prvom polroku 2022, tak nebudú môcť získať podporu.
Podľa prvých informácií o pripravovanom programe, ktoré SAŽP zverejnila včera, 11. januára 2022, na webe www.obnovdomov.sk bude možné príspevky využiť aj na odstránenie azbestu. Medzi oprávnené opatrenia pritom bude patriť odstraňovanie azbestu z obkladu stien, ako aj odstraňovanie strešných krytín s obsahom tejto nebezpečnej látky.
Definitívny zoznam podporovaných opatrení a požadovaných parametrov agentúra zverejní až v podmienkach oprávnenosti na získanie dotácie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.