Podnikatelia: Novela o odpadoch prináša ďalšiu byrokratickú záťaž. Potrebujeme viac času | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Reforma stavebných odpadov zásadne ovplyvní podnikateľov. Posuňme jej účinnosť, navrhujú

Nové notifikačné povinnosti v reforme stavebných odpadov neodôvodnene zvyšujú administratívne zaťaženie pôvodcov odpadu, myslí si Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Reforma stavebných odpadov zásadne ovplyvní podnikateľov. Posuňme jej účinnosť, navrhujú

Foto: Depositphotos

Návrh novely zákona o odpadoch, ktorú koncom januára predložilo Ministerstvo životného prostredia SR do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) a ktorá počíta s veľkou reformou stavebných odpadov, prináša veľa dôležitých povinností, ale málo času na prípravu. Vyplýva to z pripomienok, ktoré v rámci MPK vzniesli viaceré podnikateľské asociácie (odkaz na celé MPK nájdete na konci článku). Riešením by mohlo byť stanovenie prechodného obdobia či posunutie účinnosti novely.

V článku sa dozviete:

 • aké povinnosti má priniesť novela zákona,
 • čo kritizuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení,
 • aké nejasnosti identifikovala,
 • na aké problematické aspekty poukázala Republiková únia zamestnávateľov,
 • či máme podľa asociácií dostatok kapacít na recykláciu stavebných odpadov,
 • čo navrhuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy,
 • na aký termín by sa podľa asociácií mohla posunúť účinnosť zákona.

Navrhovaná novela, o ktorej sme podrobne informovali v tomto článku, prináša nové povinnosti pre stavebníkov/pôvodcov odpadu zo stavebných a demolačných prác. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky (AZZZ SR) tvrdí, že tieto nové povinnosti významným spôsobom zasiahnu do procesov nakladania s odpadmi, ktoré vznikajú pri výstavbe.

„Povinnosť zhodnocovať a recyklovať stavebné odpady a odpady z demolácií zvýši náklady na nakladanie s odpadmi, ktoré vzniknú pri výstavbe, a to najmä z dôvodu, že náklady na recykláciu sú vyššie ako náklady na skládkovanie,“ zdôrazňuje.

Podľa AZZZ tiež nedostupnosť zariadení na zhodnocovanie a recykláciu spôsobí zvýšenie nákladov na dopravu odpadov do týchto zariadení.

Asociácia sa zároveň domnieva, že v súčasnosti na Slovensku neexistujú dostatočné kapacity na recykláciu a zhodnotenie stavebného odpadu a odpadu z recyklácií, respektíve nie sú dostupné vo všetkých regiónoch.

Kritizujú zbytočné administratívne zaťaženie

Novela prináša viaceré nové povinnosti pre pôvodcu odpadu. Ten je napríklad pred realizáciou demolačných prác, najneskôr však tri dni vopred, povinný písomne ohlásiť orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva spôsob selektívnej demolácie obsahujúci aj druh, kategóriu, predpokladané množstvo odpadu, ako aj plánovaný spôsob, ktorým bude odpad zhodnocovaný alebo zneškodňovaný.

Predplatné Odpady-portal.sk

Okrem toho má povinnosť po ukončení demolačných prác, najneskôr však do tridsiatich dní, písomne ohlásiť orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva, ktorému bolo ohlásené začatie búracích prác, vyhodnotenie selektívnej demolácie vrátane druhu, kategórie, množstva odpadu a spôsobu, ktorým bol odpad zhodnocovaný alebo zneškodňovaný. Rozsah týchto povinností má ustanoviť vykonávací predpis.

Podľa asociácie navrhované notifikačné povinnosti idú nad rámec cieľov, ktoré sa majú predloženou novelou dosiahnuť, pričom predstavujú neodôvodnené administratívne zaťaženie pre pôvodcov odpadu.

Zároveň dodáva, že cieľ stanovený v dôvodovej správe, teda zabezpečiť kontrolu prípravy selektívnej demolácie, ako aj jej dodržanie, je možné dosiahnuť aj iným spôsobom, a to lepšou komunikáciou medzi orgánmi verejnej moci, ktoré disponujú informáciou o začatí stavby.

Asociácia pripomína, že na účely kontroly plnenia povinností podľa zákona o odpadoch tiež slúžia vážne lístky, ktoré obsahujú potrebné informácie vrátane kódu nakladania s odpadom.

A čo s retroaktivitou?

 
 

Zostáva vám 58% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Korupčná kauza zasahuje aj najväčšiu odpadársku spoločnosť na Slovensku

Korupčná kauza zasahuje aj najväčšiu odpadársku spoločnosť na Slovensku

Polícia obvinila z korupcie advokátsku kanceláriu, ktorá zastupuje spoločnosť nakladajúcu s odpadom.

Uspela jediná firma, chce recyklovať solárne panely. Ministerstvo uzatvorilo eurofondovú výzvu

Uspela jediná firma, chce recyklovať solárne panely. Ministerstvo uzatvorilo eurofondovú výzvu

V roky trvajúcej výzve zostali nevyčerpané milióny eur. Posledným hodnotiacim kolom prešiel jeden projekt, zvyšné žiadosti zamietli.

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Výrazná väčšina PET fliaš a plechoviek vďaka zálohovaniu putuje naspäť do obchodov. Pozrite si, ako vyčíslili vplyv zálohovania na obsah farebných kontajnerov.