Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Triedený zber nie je jednotný. Pomôcť má inovovaná Alchýmia triedenia odpadu

Materiál z dielne OZV NATUR-PACK a INCIEN je k dispozícii pre samosprávy, verejnosť aj záujmové inštitúcie.

Marek Brinzík, Ivana Maleš

Marek Brinzík z OZV NATUR-PACK a Ivana Maleš z INCIEN / Foto: video NATUR-PACK

Triedený zber komunálneho odpadu na Slovensku nie je jednotný. Rozdiely sa týkajú najmä triedenia plastového odpadu. Plasty sa niekde zbierajú samostatne do žltých nádob, inde spoločne s nápojovými kartónmi alebo kovmi, niekde zas v trojkombinácii uvedených komodít.

Nejednotnosť triedeného zberu v praxi spôsobuje problémy pri vysvetľovaní pravidiel správneho triedenia. V uplynulom období navyše „vstúpilo do hry“ aj zálohovanie niektorých nápojových obalov a triedený zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností.

Pravidlá triedeného zberu komunálneho odpadu a všetky dôležité súvislosti objasňuje aktualizovaná príručka, na ktorej sa podieľali odborníci dvoch organizácií. Materiál vyšiel v šiestich verziách, osobitne pre všetky kombinácie triedeného zberu v mestách a obciach.

Alchýmia triedenia odpadu je tu nielen pre samosprávy

Na základe príručky známej ako „Waste for Dummies,“ ktorú pôvodne vytvoril Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INECIEN) pre mesto Bratislava, v roku 2019 vznikla jej rozšírená verzia s názvom Alchýmia triedenia komunálneho odpadu.

Rozsiahla príručka bola výsledkom spolupráce INCIEN a organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK. Jej nóvum spočívalo v tom, že bola spracovaná pre všetky známe kombinácie triedeného zberu, s ktorými sa dá na Slovensku stretnúť.

Teraz odborníci NATUR-PACK-u a INCIEN-u spoločne pripravili novú, v poradí už tretiu, aktualizáciu.

„Vie ju využiť každá samospráva alebo každý človek, ktorý si chce ozrejmiť, ako má správne triediť. Keďže systém triedenia odpadu na Slovensku nie je jednotný, takáto pomôcka je veľmi užitočná,“ povedal Marek Brinzík PR riaditeľ OZV NATUR-PACK.

Metodický materiál reflektuje viaceré veľké zmeny, ktoré v súčasnosti ovplyvnili triedenie odpadov na Slovensku, ku ktorým patrí povinný zber kuchynského odpadu, spustenie zálohového systému pre nápojové PET fľaše a plechovky, ale aj blížiace sa povinné triedenie použitých tukov a olejov.

Podľa Ivany Maleš z INCIEN-u si aktualizáciu vyhlášky vyžiadali zmeny v legislatíve odpadového hospodárstva, ktoré sa už pretavili aj do praxe. „Ľuďom pribudli nové odpadové nádoby a ďalšie ešte pribudnú,“ priblížila.

V súvislosti s týmito zmenami podľa odborníčky vzniká množstvo otázok, ktoré má zodpovedať práve nový metodický materiál.

„Alchýmia triedenia komunálneho odpadu je najkomplexnejšou príručkou o triedení odpadov na Slovensku, ktorá sa venuje triedeniu papiera, plastov, skla, nápojových kartónov, kovov, textilu, batérií a elektroodpadov, ale aj kuchynskému oleju, kompostovaniu a triedeniu kuchynského bioodpadu,“ priblížil NATUR-PACK.

„Za výbornú spoluprácu na tomto užitočnom materiály ďakujeme organizácii INCIEN, autorkám Barbore Nedeľkovej a Barbore Šablovej. Za tím NATUR-PACK veľký kus odbornej práce na príručke odviedli metodička Uršuľa Pomfyová a riaditeľka environmentálneho oddelenia Mária Trošanová.“ 

Stiahnite si:


OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.

Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com21.02.2022 (08:03)
    Dobrý deň. Pozrel som. Návod vyzerá zrozumiteľný. Len som sa chcel opýtať napr., či už knihy a podobné väzby už nepatria medzi neobaly, alebo fľaše od motorového oleja, čo si dolievam do auta už nepatria medzi obaly a nespadajú pod RZV? Mne sa zdá, že za ne niektorí výrobcovia ešte asi stále omylom platia v rámci RZV. Resp. ak spadajú pod RZV, tak či potom má obec možnosť aj zber napr. plastových olejových fliaš riešiť so svojou OZV? Rovnako u viazaných tlačovín je to trochu nepraktické s tou školou. U nás by ma vyprevadili, keby som im to tam a a úplne všetci doniesli. Nemali by sa napr. tlačoviny dotriediť na triediacej linke, ktorá má na to vyhradené prostriedky v rámci RZV? Pýtam sa len preto, lebo starosta sa ma určite opýta? Ďakujem a pekný deň prajem. Hrnčiar

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X