Od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu odpadu na príklade fínskeho regiónu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu odpadu na príklade fínskeho regiónu

Štúdia fínskych vedcov sa zaoberá hodnotením vývoja systému založeného na skládkovaní až po rozvoj energetického a materiálového využívania odpadu.

Od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu odpadu na príklade fínskeho regiónu

Foto: Odpady-portal.sk

Spôsoby nakladania s odpadom sa vyvíjajú, rovnako ako jeho vnímanie v spoločnosti a ekonomike. Od konceptu ´použi a vyhoď´ sa prechádza k cirkulárnej ekonomike a nazeraní na odpad ako cenný zdroj.

K jednému z prvých regiónov v Európe, kde nastala takáto zmena systému odpadového hospodárstva, bola oblasť Vaasa na západe Fínska. Čerstvá štúdia vedcov z univerzít vo Vaasa, Turku a Fínskeho inštitútu prírodných zdrojov sa zaoberá hodnotením vývoja systému založeného na skládkovaní, až po rozvoj energetického a materiálového využívania odpadu.

Začiatkom 80. rokov minulého storočia sa odpad, podobne ako inde vo svete, zbieral prakticky do jednej nádoby, pričom prevládala kultúra “použi a vyhoď”. Na skládkach končil takmer všetok odpad. Postupnými krokmi pri využívaní jednotlivých prúdov sa menil aj spôsob nakladania s odpadom.

Zlomom pri znižovaní miery skládkovania vo fínskom regióne bolo vybudovanie prvej bioplynovej stanice na spracovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu a zároveň prvého zariadenia na energetické zhodnocovanie nerecyklovateľnej časti odpadu.

Podľa autorov štúdie bola kľúčovým aspektom aj spolupráca regionálnych organizácií nakladajúcich s odpadom, ktorými boli predovšetkým municipálne podniky a združenia. A tiež zavedenie triedenia pri zdroji a rozlišovanie použiteľných materiálov a produktov.

Za hlavné faktory, ktoré zmenili systém zberu odpadu do jednej nádoby na cirkulárny spôsob nakladania s využiteľným materiálom, štúdia považuje:

  • zatvorenie skládok odpadov, minimalizovanie ukladania odpadu do zeme a ponechanie v prevádzke iba niekoľko dobre riadených skládkových lokalít,  
  • zavedenie komplexného systému separovania odpadu pri zdroji ako predpokladu pre materiálové a energetické zhodnotenie,
  • vybudovanie systémov nakladania s odpadom, pozostávajúcich z rôznych technologických riešení, založených na recyklácii a využívaní energie.  
 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk16.03.2022 (08:47)
    a výsledky v číslach sú aké?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Napriek dobrému úmyslu má zmena legislatívy viacero negatív a nedotiahnutých bodov, upozorňujú odborníci z odpadového hospodárstva a stavebníctva.

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Úprava odpadov pred skládkovaním bude povinnosťou od budúceho roka, ďalšie sprísnenie podmienok príde o štyri roky nato. Obce a mestá čaká v odpadovom hospodárstve viacero výziev.

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Skratkovité riešenia nahrávajú podľa energetika len tomu, že vznikne hra s katalógovými číslami, ktorá bude mať negatívne environmentálne vplyvy.