Od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu odpadu na príklade fínskeho regiónu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu odpadu na príklade fínskeho regiónu

Štúdia fínskych vedcov sa zaoberá hodnotením vývoja systému založeného na skládkovaní až po rozvoj energetického a materiálového využívania odpadu.

Od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu odpadu na príklade fínskeho regiónu

Foto: Odpady-portal.sk

Spôsoby nakladania s odpadom sa vyvíjajú, rovnako ako jeho vnímanie v spoločnosti a ekonomike. Od konceptu ´použi a vyhoď´ sa prechádza k cirkulárnej ekonomike a nazeraní na odpad ako cenný zdroj.

K jednému z prvých regiónov v Európe, kde nastala takáto zmena systému odpadového hospodárstva, bola oblasť Vaasa na západe Fínska. Čerstvá štúdia vedcov z univerzít vo Vaasa, Turku a Fínskeho inštitútu prírodných zdrojov sa zaoberá hodnotením vývoja systému založeného na skládkovaní, až po rozvoj energetického a materiálového využívania odpadu.

Začiatkom 80. rokov minulého storočia sa odpad, podobne ako inde vo svete, zbieral prakticky do jednej nádoby, pričom prevládala kultúra “použi a vyhoď”. Na skládkach končil takmer všetok odpad. Postupnými krokmi pri využívaní jednotlivých prúdov sa menil aj spôsob nakladania s odpadom.

Zlomom pri znižovaní miery skládkovania vo fínskom regióne bolo vybudovanie prvej bioplynovej stanice na spracovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu a zároveň prvého zariadenia na energetické zhodnocovanie nerecyklovateľnej časti odpadu.

Podľa autorov štúdie bola kľúčovým aspektom aj spolupráca regionálnych organizácií nakladajúcich s odpadom, ktorými boli predovšetkým municipálne podniky a združenia. A tiež zavedenie triedenia pri zdroji a rozlišovanie použiteľných materiálov a produktov.

Za hlavné faktory, ktoré zmenili systém zberu odpadu do jednej nádoby na cirkulárny spôsob nakladania s využiteľným materiálom, štúdia považuje:

  • zatvorenie skládok odpadov, minimalizovanie ukladania odpadu do zeme a ponechanie v prevádzke iba niekoľko dobre riadených skládkových lokalít,  
  • zavedenie komplexného systému separovania odpadu pri zdroji ako predpokladu pre materiálové a energetické zhodnotenie,
  • vybudovanie systémov nakladania s odpadom, pozostávajúcich z rôznych technologických riešení, založených na recyklácii a využívaní energie.  
 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk16.03.2022 (08:47)
    a výsledky v číslach sú aké?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Poslanec Taraba chce zoštátňovať. To je cesta k šafáreniu

Komentár. Poslanec Taraba chce zoštátňovať. To je cesta k šafáreniu

Odmietavý postoj k návrhu je zo strany envirorezortu veľmi správny.

Editoriál. Odpady nebude kam ukladať a ministerstvo hrá mŕtveho chrobáka

Editoriál. Odpady nebude kam ukladať a ministerstvo hrá mŕtveho chrobáka

Táto odpadová téma rezonuje tým viac, čím bližšie je prvý január budúceho roku. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/11.

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Špecifickým materiálom, ktorého výroba z fosílnych surovín je uhlíkovo náročná, sú plasty, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme - SPZ.