NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Šéfka sekcie EIA z rezortu životného prostredia predstavila tiež viacero noviniek, ktoré prídu do praxe s novým zákonom o výstavbe. Z ministerstva sa má stať najväčší stavebný orgán v krajine.

Michaela Seifertová

Generálna riaditeľka Sekcie posudzovania vplyvov na životné prostredie MŽP SR Michaela Seifertová / Foto: Odpady-portal.sk

Procesy posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ale aj stavebné konania či vydávanie integrovaných povolení na Slovensku dlhodobo patria k faktorom, ktoré podľa podnikateľov podkopávajú kvalitu podnikateľského prostredia a brzdia nové investície. Dĺžku trvania povoľovacej fázy nových investičných zámerov kritizuje aj Európska komisia. Reforma legislatívy v oblasti povoľovacích procesov však aj napriek prísľubom už roky viazne.

Systém povoľovacích konaní je na Slovensku v súčasnosti nastavený tak, že pred realizáciou investičného zámeru je potrebné prejsť procesom EIA, získať územné rozhodnutie, stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie. Všetky štyri rozhodnutia sa realizujú prostredníctvom správneho konania, v ktorom je možné odvolať sa a využiť opravné prostriedky.

Už čoskoro by sa to však malo zmeniť. Po novom má byť v režime správneho konania iba jeden jediný proces, a to proces EIA spojený so stavebným konaním. Všetky ostatné procesy by sa mali uskutočňovať mimo správneho poriadku.

Na práve prebiehajúcej konferencii ENVIRO 2022 to uviedla generálna riaditeľka Sekcie posudzovania vplyvov na životné prostredie Michaela Seifertová.

Michaela Seifertová | Foto: Odpady-portal.sk

V článku sa dozviete:

 • prečo sú povoľovacie procesy podľa predstaviteľky MŽP SR dnes nastavené zle,
 • aké zmeny prináša nová stavebná legislatíva,
 • ako sa zmenia kompetencie okresných úradov a krajov,
 • aké právomoci pribudnú ministerstvu,
 • čo sa zmení v oblasti odborných posudkov v procesoch EIA,
 • kedy ministerstvo predstaví reformu EIA. 

Integrované povolenia a stavebné konania sa oddelia

„Zákon o EIA vzniká už niekoľko rokov. Posledný návrh, z ktorého vychádzame, bol avizovaný už v roku 2019, kedy aj v stúpil do medzirezortného pripomienkového konania. Nakoniec však nedošlo k rozporovému konaniu, ale pripomienky, ktoré prišli v roku 2019, sme využili aj pri aktualizácii návrhu,“ priblížila na úvod M. Seifertová.

V období pred tromi rokmi bola reforma EIA pripravovaná ako samostatný novelizačný zákon, ktorý mal podľa M. Seifertovej riešiť najmä problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe. Situácia sa však na jar 2022 z pohľadu MŽP SR zmenila, pretože bol prijatý nový zákon o výstavbe.

„Pre náš zákon to znamená dramatickú zmenu, nakoľko z osamotenej novely, ktorá riešila len problémy z praxe, sa stáva zákon, sa stáva zákon, ktorý musí riešiť prepájanie dvoch doposiaľ nezávislých procesov,“ podotkla M. Seifertová. 

Kontext, v ktorom sa bude realizovať reforma EIA, je podľa jej slov iný aj kvôli zmenám v oblasti integrovaných povolení. Do hry totiž vstupuje aj pripravovaná novela zákona o integrovanej prevencii.

Michaela Seifertová | Foto: Odpady-portal.sk

„Ako je už v súčasnosti známe, integrované povoľovanie prebieha tak, že sa vydá jednotné povolenie ako na prevádzku, tak aj na stavbu, teda stavebné povolenie. V úplne protichodnom smere, ako ide zákon EIA, ktorý sa so stavebným konaním spája, naopak, integrované povolenie sa má so stavebným povolením rozdeliť.“

S doterajším nastavením systému podľa M. Seifertovej neboli dobré skúsenosti, nakoľko prinášalo „nekonečné obnovy konaní,“ kedy dochádzalo buď zmene stavebného riešenia alebo technológie a integrované povoľovania sa museli otvárať vždy nanovo.

V súčasnosti sa pripravuje novela zákona, ktorá má umožniť oddelenie integrovaných povolení od stavebných konaní. To znamená nové okolnosti aj pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

 
 

Zostáva vám 75% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. katarina.spackova@ansds.sk19.05.2022 (08:45)
  Konečne sa niekto začal zaoberať problémom zle nastaveného zákona o posudzovaní. Pri jeho zmene prosím prihliadnite i na časť pripomienkovania, najmä zo strany "dotknutej verejnosti", nakoľko aj tento pojem by mal byť bližšie špecifikovaný a pripomienky týchto subjektov by sa mali brať do úvahy len ak sú naozaj relevantné a opodstatnené. Práve tieto pripomienky často krát zbytočne predlžovali samotný proces hodnotenia a posudzovania. Taktiež by bolo vhodné zvážiť, či zámer, v ktorom sa jedná o nakladanie len s nie nebezpečnými odpadmi, je potrebné podrobiť procesu zisťovania prípadne posudzovania, ak nemá významný vplyv na dané územie, v ktorom sa plánuje uskutočniť.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Obce by na systéme zálohovania nemali strácať. U susedov testujú aj možnosť digitálneho zálohovania.

X
X
X
X