Odvážanie stavebného odpadu na skládky zasiahnu v najbližších mesiacoch významné zmeny. Do praxe onedlho vojde novela zákona o odpadoch a tiež aj nové nariadenie vlády. Jednou z najdôležitejších zmien je zásadné zvýšenie poplatkov za skládkovanie.
Doteraz za tonu stavebného odpadu uloženého na skládku firmy platili osem eur. Po novom ich čaká zvýšenie na 35 a neskôr až na 40 eur za tonu. To všetko prichádza do praxe spolu s ďalšími zákonnými povinnosťami, akými je napríklad selektívna demolácia.
Z firemného prostredia zaznievajú ako pozitívne, tak aj kritické názory na prínos predpisu. Najmä veľké podniky a Klub 500 hovoria o zásahu do ziskovosti priemyselných podnikov, iné hovoria o relatívne malej zmene.
Viaceré stavebné firmy hovoria o skokovom zvýšení poplatkov za skládkovanie stavebného odpadu. Mnohým z nich táto zmena a zvýšenie nákladov zasiahne do odhadovanej ziskovosti. Ministerstvo životného prostredia, z ktorého dielne návrh vyšiel, si za ním stojí.
Zostáva vám 75% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.