Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Poplatky za stavebný odpad vzrastú menej, ako pôvodne navrhoval Budajov rezort

O poplatkoch za uloženie stavebných odpadov na skládky dnes definitívne rozhodla vláda. Zmeny začnú platiť od 1. júla.

stavebný odpad

Foto: Odpady-portal.sk

Skládkovanie odpadov zo stavieb a demolácií sa predraží. Zvyšovanie poplatkov za ukladanie týchto odpadov na skládky však bude miernejšie, než predpokladal pôvodný návrh Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), o ktorom sme na Odpady-portal.sk informovali už v apríli.

Návrh na prudké zvýšenie poplatkov za stavebný odpad narazil na ostrú kritiku zo strany napríklad zo strany Klubu 500, ktorý upozorňoval, že naň doplatia najmä veľké priemyselné podniky. Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve zas varovala, že skokové zvýšenie poplatkov môže znamenať menej dostupného materiálu na prekrývanie skládok, pričom k recyklácii stavebného odpadu bude dochádzať hlavne „na papieri.“

O definitívnej výške poplatkov na najbližšie roky rozhodla na svojom dnešnom zasadnutí (8. júna) vláda, ktorá prijala novelu nariadenia č. 330 / 2018 Z. z. o sadzbách poplatkov za skládkovanie. Nakoľko ide o nariadenie vlády, poslanci NR SR o materiáli rokovať nebudú a dnešným dňom sa legislatívny proces návrhu z dielne MŽP SR končí.

V článku sa dozviete:

 • ako vníma schválené sadzby poplatkov minister Budaj,
 • kedy poplatky vzrastú prvýkrát a kedy prídu na rad ďalšie zvýšenia,
 • aké budú konkrétne sadzby pre jednotlivé skupiny odpadov,
 • ako sa zmeny dotknú drobného stavebného odpadu.

Schválené znenie novelizovaného vládneho nariadenia a jeho sprievodné dokumenty si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Budaj: Poplatky sme nastavili motivačne

Zvyšovanie poplatkov za skládkovanie stavebných a demolačných poplatkov je jedným z nástrojov, od ktorých si MŽP SR sľubuje zvýšenie miery recyklácie. Zásadné zmeny pre stavebný sektor však prináša aj reforma legislatívy, ktorá okrem iného počíta s novými povinnosťami stavebníkov aj úradov.

Novelizované nariadenie o poplatkoch za skládkovanie, ktoré dnes prijala vláda, na tieto legislatívne zmeny priamo nadväzuje a má nadobudnúť účinnosť už od 1. júla tohto roka.

Najvýraznejšia úprava poplatkov sa týka tých druhov odpadov, ktoré podľa údajov MŽP SR majú „podstatný vplyv“ na množstvo stavebných odpadov. Konkrétne ide o betón (v katalógu odpadov označený katalógovým číslom 17 01 01), zmesi betónu (17 01 07), bitúmenové zmesi (17 03 02), tehly (17 01 02), škridly (17 01 03) a zmiešané odpady zo stavieb (17 09 04). V prípade výkopovej zeminy a kameniva bude nárast poplatkov menej výrazný (kompletný prehľad nájdete v tabuľke nižšie).

Potrebu zvyšovať poplatky za stavebné odpady ministerstvo odôvodňuje tým, že v roku 2020 bolo na skládky odpadov uložených 620 tisíc ton stavebných odpadov. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) pritom Slovensko disponuje dostatočnou kapacitou zariadení na zhodnocovanie a recykláciu stavebných odpadov. 

„V 21. storočí, v čase klimatickej krízy a nadmerného využívania prírodných zdrojov je nevyhnutné zastaviť skládkovanie stavebných odpadov, ktoré sú vlastne druhotnými surovinami, a podporiť ich opätovné využite v obehovom hospodárstve,“ vyhlásil J. Budaj.

Minister Ján Budaj | Foto: Odpady-portal.sk

„Poplatky sú nastavené motivačne s cieľom chrániť prírodu a životné prostredie a súčasne poskytnúť stavebníkom čas,“ zdôraznil minister.

Ako konkrétne budú poplatky rásť?

 
 

Zostáva vám 51% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. lubos.hrnciar@gmail.com09.06.2022 (08:48)
  Dobrý deň. Ja neviem, či tomu rozumiem. Z celkových 8 položiek sú až dve nazvané Zemina a kamenivo .... Pripadám si ako v rozprávke. Ideme znižovať uloženie odpadov na skládku a 25 % odpadu, ktoré tam chceme naďalej ukladať je ZEMINA a KAMENIVO... Ja neviem ... Ale zase veľký objem odpadu je veľký objem... odpadu. Odkedy sme vstúpili, odvtedy nestíhame spĺňať zníženie úrovne skládkovania. Čo tak dať podmienku tomu, čo ide stavať a investovať, aby v rámci projektu bola časť, ktorá bude riešiť, kde sa využije prebytočná zemina a kamenivo: Nech si to investor zistí, navrhne, potrápi sa. A zaplatí. Že sa bude hnevať? Nech. Aj tak zaplatí, ale zeminu a kamenivo na skládke. A takto by možno niečo dobré vykonal. Ale pravda, to by sa niekto mohol hnevať, že vyvolané investície... To radšej teda skládkujme zeminu. ...že skokové zvýšenie poplatkov môže znamenať menej dostupného materiálu na prekrývanie skládok,... ja neviem... Nefunguje to náhodou tak, že keď je na skládku dovezený "fajný" odpad (napr. zemina a kamenivo), ktorý by sa dal použiť na prekrytie, tak sa síce vyfakturuje aj s poplatkom za skládkovanie, ale uloží sa bokom ako "stavebný" materiál na prekrytie? Len tak tipujem ... Celé mi to pripomína jednu nemenovanú obec, ktorá sa (myslím predvlani) chválila, ako dobre stimuluje občanov k separácii. Kto vytriedi najviac vriec plastov, toho označila za najekologickejšieho a znížila mu poplatok za zmesový komunál. Nie ako tá zlá babka - samodôchodkyňa, ktorá má sotva na jedno mlieko mesačne a teda nemá čo do separačného vreca dať. Tá je málo ekologická - zlá, lebo vôbec netriedi. Tak s ňou šup do odpadového pekla... Ja neviem. Ale asi systém už funguje tak, aby nikto nevedel. Alebo aspoň tá väčšina, čo platí. Pekný deň všetkým.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X