O poplatkoch za uloženie stavebných odpadov na skládky dnes definitívne rozhodla vláda. Zmeny začnú platiť od 1. júla.
Skládkovanie odpadov zo stavieb a demolácií sa predraží. Zvyšovanie poplatkov za ukladanie týchto odpadov na skládky však bude miernejšie, než predpokladal pôvodný návrh Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), o ktorom sme na Odpady-portal.sk informovali už v apríli.
Návrh na prudké zvýšenie poplatkov za stavebný odpad narazil na ostrú kritiku zo strany napríklad zo strany Klubu 500, ktorý upozorňoval, že naň doplatia najmä veľké priemyselné podniky. Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve zas varovala, že skokové zvýšenie poplatkov môže znamenať menej dostupného materiálu na prekrývanie skládok, pričom k recyklácii stavebného odpadu bude dochádzať hlavne „na papieri.“
O definitívnej výške poplatkov na najbližšie roky rozhodla na svojom dnešnom zasadnutí (8. júna) vláda, ktorá prijala novelu nariadenia č. 330 / 2018 Z. z. o sadzbách poplatkov za skládkovanie. Nakoľko ide o nariadenie vlády, poslanci NR SR o materiáli rokovať nebudú a dnešným dňom sa legislatívny proces návrhu z dielne MŽP SR končí.
V článku sa dozviete:
- ako vníma schválené sadzby poplatkov minister Budaj,
- kedy poplatky vzrastú prvýkrát a kedy prídu na rad ďalšie zvýšenia,
- aké budú konkrétne sadzby pre jednotlivé skupiny odpadov,
- ako sa zmeny dotknú drobného stavebného odpadu.
Schválené znenie novelizovaného vládneho nariadenia a jeho sprievodné dokumenty si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Budaj: Poplatky sme nastavili motivačne
Zvyšovanie poplatkov za skládkovanie stavebných a demolačných poplatkov je jedným z nástrojov, od ktorých si MŽP SR sľubuje zvýšenie miery recyklácie. Zásadné zmeny pre stavebný sektor však prináša aj reforma legislatívy, ktorá okrem iného počíta s novými povinnosťami stavebníkov aj úradov.
Novelizované nariadenie o poplatkoch za skládkovanie, ktoré dnes prijala vláda, na tieto legislatívne zmeny priamo nadväzuje a má nadobudnúť účinnosť už od 1. júla tohto roka.
Najvýraznejšia úprava poplatkov sa týka tých druhov odpadov, ktoré podľa údajov MŽP SR majú „podstatný vplyv“ na množstvo stavebných odpadov. Konkrétne ide o betón (v katalógu odpadov označený katalógovým číslom 17 01 01), zmesi betónu (17 01 07), bitúmenové zmesi (17 03 02), tehly (17 01 02), škridly (17 01 03) a zmiešané odpady zo stavieb (17 09 04). V prípade výkopovej zeminy a kameniva bude nárast poplatkov menej výrazný (kompletný prehľad nájdete v tabuľke nižšie).
Potrebu zvyšovať poplatky za stavebné odpady ministerstvo odôvodňuje tým, že v roku 2020 bolo na skládky odpadov uložených 620 tisíc ton stavebných odpadov. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) pritom Slovensko disponuje dostatočnou kapacitou zariadení na zhodnocovanie a recykláciu stavebných odpadov.
„V 21. storočí, v čase klimatickej krízy a nadmerného využívania prírodných zdrojov je nevyhnutné zastaviť skládkovanie stavebných odpadov, ktoré sú vlastne druhotnými surovinami, a podporiť ich opätovné využite v obehovom hospodárstve,“ vyhlásil J. Budaj.
Minister Ján Budaj | Foto: Odpady-portal.sk
„Poplatky sú nastavené motivačne s cieľom chrániť prírodu a životné prostredie a súčasne poskytnúť stavebníkom čas,“ zdôraznil minister.
Ako konkrétne budú poplatky rásť?
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.