NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Návštevníci Mestského bazára odľahčili Bratislavu o viac ako 4 tony potenciálneho odpadu

Prvý júnový víkend sa v priestoroch Komunálneho podniku konal piaty Mestský bazár spoločnosti OLO, ktorý navštívilo viac ako 1 500 ľudí.

Návštevníci júnového Mestského bazára ušetrili Bratislavu o viac ako 4 tony potenciálneho odpadu

Infografika: OLO

  • Aktuality |  21.06.2022 |  TS OLO | redakcia

Záujemcovia si odniesli približne 4 tony predmetov z druhej ruky za viac ako 10 000 eur. Tieto financie sú uložené na transparentom účte a budú použité na vytvorenie stabilného bratislavského centra opätovného použitia, ktoré plánuje spoločnosť OLO a hlavné mesto otvoriť už túto jeseň.

Centrálu OLO a vybrané zberné miesta v jednotlivých mestských častiach navštívilo počas štyroch týždňov pred júnovým Mestským bazárom 390 ľudí. Spolu priniesli približne 7 ton vecí na opätovné použitie. Počas víkendu 4. a 5. júna 2022 si návštevníci Mestského bazára odniesli domov skoro 4 tony predmetov v celkovej sume 10 365,40 €. Všetky príspevky sú vedené na transparentnom účte.

Počas všetkých piatich Mestských bazárov sa podarilo vyzbierať 50 054,47 eur.

„O Mestský bazár sa zaujíma čoraz viac ľudí, čo možno vidieť ako na množstve darovaných vecí, ktoré hľadajú nových majiteľov, tak aj na počte návštevníkov, ktorí si veci kupujú za symbolický príspevok. Táto dôvera na oboch stranách nás veľmi teší. Sme radi, že sa tento systém predchádzania vzniku odpadu u obyvateľov a obyvateliek Bratislavy ujal,“ uviedla Ivana Maleš z oddelenia životného prostredia magistrátu hlavného mesta.

Priamo v areáli komunálneho podniku prebiehal aj workshop základnej údržby bicykla, a to pod záštitou Cyklo Kuchyne. Dospelí i detskí návštevníci Mestského bazára si tak mohli spraviť základný servis všetkých dôležitých súčastí bicykla.

Aj piaty Mestský bazár bol spätý s pomocou ženám a deťom, ktoré prišli z Ukrajiny. Na úžitok im padli najmä praktické veci ako kuchynské potreby, dosky na žehlenie a iné potreby do domácnosti. Podobnými vecnými darmi sme pomohli aj niekoľkým miestnym neziskovým organizáciám. Špeciálne poďakovanie patrí aj klientom OZ Vagus, ktorí nás opäť podporili pri realizácii Mestského bazára.

Hlavným cieľom Mestského bazára je predchádzanie vzniku odpadu a šetrenie prírodných zdrojov. Stabilné bratislavské reuse centrum plánuje spoločnosť OLO a hlavné mesto v spolupráci s mestskými organizáciami a inými subjektami otvoriť už na jeseň 2022.

Pôjde o jedno z prvých takýchto centier na Slovensku a jeho pilotným projektom sú práve podujatia Mestský bazár. Okrem predaja predmetov sa budú v jeho priestoroch organizovať aj edukačné aktivity či prevádzka zdieľanej dielne na opravu použitých predmetov.

Všetky informácie k podujatiu Mestského bazára nájdete na www.olo.sk.

OLO je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Východisko vidia v uplatňovaní rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z.o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.