Ministerstvo si zbytočne znižuje svoj kredit, jeho komunikácia je tristná, hovorí riaditeľ INISOFT Miroslav Jakuš.
Slovenské firmy a obce vedia o pripravovanej informatizácii v sektore odpadov len to, že pod hrozbou pokút musia od 1. januára 2023 zasielať údaje evidencie odpadov elektronicky cez Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH). Necelého pol roka pred týmto termínom nie je jasné, ako konkrétne má odovzdávanie dát v elektronickej podobe vyzerať.
V reakcii na otázky Odpady-portal.sk to uviedol Miroslav Jakuš, riaditeľ spoločnosti INISOFT, ktorá je dodávateľom evidenčného softvéru pre samosprávy aj komerčný sektor na českom i slovenskom trhu a ktorá má viac ako 20-ročné skúsenosti s tvorbou a podporou ISOH-u u našich západných susedov.
V článku sa dozviete:
- ako vyzeral rozbeh ISOH-u pred 20 rokmi v Českej republike,
- v čom sa líši proces zavádzania obdobného systému na Slovensku,
- čo má ISOH priniesť pre firmy, obce a štát,
- v čom M. Jakuš vidí zlyhanie slovenského envirorezortu.
Jakuš: ISOH už nikdy nebude úspešný projekt
Príbeh veľkej informatizácie odpadového hospodárstva sa na Slovensku ťahá už od roku 2017. Projekt, ktorý má okrem iného priniesť odbúranie administratívne záťaže firiem a obcí, ako aj možnosť efektívnejšej kontroly dát zo strany štátnych orgánov, je však aj po viac ako piatich rokoch stále sfunkčnený iba z malej časti.
Doposiaľ posledným termínom, ku ktorému Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) sľubovalo plnohodnotné sprevádzkovanie systému, bol 30. jún 2022. Štátu sa však do tohto termínu nepodarilo ISOH reálne spustiť a rezort najnovšie hovorí o odklade o ďalšie mesiace. Podľa M. Jakuša však ani najnovší „deadline“ nebude splniteľný.
„Posun do pilotnej produkcie vnímame ako neschopnosť ministerstva riadne riadiť tento projekt, a to najmä preto, že realizácia mala byť dokončená v apríli 2020, teda k dátumu odkladu bude mať viac ako 2,5-ročné oneskorenie,“ povedal M. Jakuš.
Miroslav Jakuš | Foto: Foto: Odpady-portal.sk
„Nepriamym dôkazom tejto neschopnosti je aj úroveň komunikácie ministerstva o ISOH-u, ktorá je absolútne zásadná pre úspech takého projektu, čo môžeme tvrdiť na základe našich viac ako dvadsaťročných skúseností s tvorbou a zavádzaním ISOH-u v Českej republike. Dá sa totiž tvrdiť, že komunikácia ministerstva o ISOH so všetkými zapojenými subjektmi je nulová, čo je úplne tristné,“ podotkol.
V súčasnosti je podľa M. Jakuša zrejmé, že ISOH sa štátu nepodarilo ministerstvu pripraviť, odskúšať a uviesť do plne produkčnej prevádzky tak, aby do neho mohli firmy a obce zasielať dáta o produkcii a nakladaní s odpadmi. Ako zároveň zdôraznil, ani zverejnený dodatok k zmluve medzi MŽP SR a dodávateľom ISOH-u cieľ nenapĺňa, pretože sa vôbec nezaoberá integráciami ISOH-u na informačné systémy obcí a firiem. Teda na systémy, v ktorých majú dáta pre ISOH vznikať.
„Považujeme to za problém a očakávame tak ďalšie prieťahy a odklady, ktoré ministerstvo úplne bez škrupulí ani nevylučuje,“ podotkol M. Jakuš. Skúsenosti z Českej republiky podľa neho ukazujú, že za úspešné zavedenie ISOH-u by sa dalo považovať len to, ak by bol systém pripravený, odkomunikovaný a funkčný minimálne 12 mesiacov pred prvou povinnosťou vkladať do neho dáta zo strany obcí a firiem. Až ostrá prevádzka totiž systém reálne otestuje a umožní ho „doladiť“ tak, aby fungoval správne.
„ISOH na Slovensku podľa nás nemôže byť už nikdy úspešným projektom, túto šancu už prepásol. A to aj z pohľadu nákladov, ktoré spotreboval,“ myslí si riaditeľ firmy, ktorá stojí za ISOH-om v Česku.
Súčasné postupy obcí a firiem nebudú vyhovovať
Hoci súčasný stav projektu ISOH jeho plnohodnotné sprevádzkovanie v najbližších mesiacoch nenaznačuje, legislatíva je neúprosná. Zákon o odpadoch počíta s elektronizáciou odpadového hospodárstva od Nového roka. M. Jakuš však pripomína, že firmy a obce o blížiacich sa zmenách vedia len to, že podľa § 103 ods. 7 zákona o odpadoch budú od 1. januára 2023 povinné zasielať údaje evidencie odpadov elektronicky do ISOH-u. Tým sa ich informovanosť končí.
„Pokiaľ svoju povinnosť riadne nesplnia, hrozí im podľa platného § 117 ods. 1 zákona o odpadoch pokuta až 50 000 eur. Pritom necelého pol roka pred prvým odovzdaním údajov do ISOH-u nikto nevie a ani netuší ako konkrétne má odovzdanie dát evidencie odpadov v elektronickej podobe vyzerať,“ varuje riaditeľ spoločnosti INISOFT.
Foto: Odpady-portal.sk
„Utešovanie niektorých, že platná legislatíva bude včas zmenená a nikto sa nemusí ničoho obávať, je síce pekné, ale občan by mal zaplakať. Niekto tu dosť významne vďaka svojej nedbanlivosti minul obrovské peniaze a oneskoril upevnenie ochrany životného prostredia. Teda z pohľadu environmentálnych škôd sú náklady oveľa vyššie.“
Dôsledkom absentujúcej komunikácie zo strany štátu podľa M. Jakuša je, že firmy a obce v súčasnosti netušia, či bude nutné odovzdávať elektronicky do systému len súhrnné hlásenia alebo kompletnú priebežnú evidenciu. A či bude nutné dáta odovzdávať raz za rok, za pol roka, za štvrťrok, za mesiac alebo za deň.
Ako ďalej priblížil, procesy tvorby evidencie sú dnes vo firmách a obciach nastavené tak, aby sa po ukončení poslednej produkcie odpadov v roku, resp. po ukončení posledného odovzdania alebo prevzatia odpadu, po dobu dvoch mesiacov, teda počas januára a februára, uskutočnili všetky záverečné kontroly a súčty. Následne do konca februára tvoria súhrnné ročné ohlásenia o produkcii a nakladaní s odpadmi.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.