Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.

Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Foto: Dreamstime

V novembri 2024 prišlo zo strany Ministerstva životného prostredia SR k náhlej zmene vo vzťahu k ohlasovaniu odpadov. Túto aktualitu ministerstvo zverejnilo na webe ISOH a upozornilo, že v súlade s ods. 23 § 103 zákona č.79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení n.p. (ďalej len „zákon o odpadoch“) „ohlasovacia povinnosť podľa tohto zákona sa vykonáva elektronicky prostredníctvom informačného systému“ už za rok 2024.

Z uvedeného dôvodu prinášame pre vás článok Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním v dvoch častiach. Prvá časť, ktorú práve čítate, je tak ako v minulých rokoch komentovaným návodom na vyplnenie ohlásenia. V druhej časti vám zas radíme, na čo si dávať pozor pri nahrávaní ohlásenia do informačného systému odpadového hospodárstva (ďalej len „ISOH“) manuálne.

Elektronické ohlásenie nie je automatizovaným systémom, ktorý vás učí a opravuje počas vypĺňania ohlásenia, ide iba o elektronický formulár, do ktorého treba správne zadať súhrnné údaje z evidencie odpadov podľa návodu v prílohe č. 2 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p. Preto správne vyplnenie tlačiva/elektronického formulára je stále na vás ako povinnej osobe, ktorá poskytuje údaje do ISOHu.

Prinášame návod na vypĺňanie ohlásenia v roku 2025 (za rok 2024) spracovaný Ing. Zuzanou Balkovou EKO-IN®, poradkyňou v oblasti odpadového hospodárstva a predsedníčkou Združenia poradcov v odpadovom hospodárstve (ZPOH).


Kde nájdete správne tlačivo?

Údaje z evidencie budete vypĺňať za rok 2024 do elektronického tlačiva po prihlásení do ISOHu, vyplnenie tlačiva podľa prílohy č.2 v listinnej podobe sa nevyžaduje. Vzhľadom na štruktúru elektronického formulára a objem informácií, ktoré budete musieť nahodiť však odporúčam, aby ste si tlačivo ako podklad k elektronickému ohláseniu vopred vyplnili tak ako to bolo po iné roky a následne postupne dôkladne prepisovali údaje do elektronického formulára. Predídete tak stresu a znížite neistotu z toho, či ste už údaj zadali alebo nie a tiež si na konci podania budete vedieť skontrolovať zadané údaje.

Netreba zabúdať na to, že elektronický formulár neopravuje nesprávne zadané číselné údaje, textové údaje, duplicity, ani preklepy. Ideálne je mať vytlačené vyplnené ohlásenie a tam si označovať už vyplnené údaje, prípadne takto pripravené ohlásenie použiť pre vlastnú archiváciu s pripojeným potvrdením o podaní z elektronickej schránky. XML súbor je totiž bez SW „nečitateľným“ dokumentom.

Vzory tlačív nájdete dvomi cestami:

1. Zbierka zákonov

V Prílohe č.2 Vyhlášky č. 366/2015 Z.z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p. znenie účinné od 1. januára 2021 nájdete odkaz priamo na samotné tlačivo.

Tieto linky sú správne, odkazujú na dokument, ktorý musíte v zmysle vyhlášky podať do 28. februára 2025.

Pri podávaní ohlásenia elektronicky do ISOH prišlo k významnej zmene zo strany MŽP SR a to, že ministerstvo udelilo: „výnimku: ohlásenia za rok 2024 zaslané najneskôr do 31. marca 2025 sa považujú za odoslané v súlade s vyhláškou č. 366/2015 Z. z.“ (zdroj)

Ohlásenie podáva každý subjekt, ktorý nakladá ročne v súhrne s viac ako 50 kg nebezpečných odpadov alebo s viac ako jednou tonou ostatných odpadov. 

INISOFT

POZOR! Ak vám vznikne, resp. odovzdávate niektorý z odpadov uvedených v prílohe č. 3 vykonávacej vyhlášky, Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním podávate bez ohľadu na ich množstvo. Odpad, pri ktorom sa Ohlásenie podáva bez ohľadu na jeho množstvo je napr. o 20 01 08 biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad.

Ohlásenie podávate elektronicky, po prihlásení cez portál slovensko.sk.

V prípade akýchkoľvek problémov s dostupnosťou a obsahom webového sídla kontaktujte technickú podporu a správu obsahu webu na e-mailovej adrese: adminisoh@enviro.gov.sk .

2. MŽP SR

Ďalšou možnosťou je webové sídlo Ministerstva životného prostredia SR vzory nájdete tu - príloha č. 2 (rtf, 511 kB) nové tlačivo platné od 01.01.2021.

Spôsob vypĺňania tlačiva "Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním"

Do tlačiva Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (ďalej len „ohlásenie“) uvádzate sumárne údaje o množstvách odpadu a spôsobe nakladania s ním, ktoré uvádzate priebežne v tlačive Evidenčný list odpadu za uplynulý rok/štvrťrok podľa jednotlivých druhov alebo poddruhov odpadu.

Evidenčný list odpadu sa podľa vyhlášky (§ 2 ods. 3) vypĺňate priebežne za obdobie kalendárneho roka a uchovávate ho v elektronickej alebo v listinnej podobe päť rokov.

Ak ohlasujete prevzatie odpadu, jedna kolónka tlačiva OHLÁSENIE O VZNIKU ODPADU A NAKLADANÍ S NÍM sa vytvorí sčítaním všetkých údajov o množstvách odpadu v tlačive EVIDENČNÝ LIST ODPADU, ktorý má zhodný kód odpadu a kód nakladania.


VYPLNÍ ÚRAD

Toto už v elektronickej verzii ohlásenia nenájdete.


ORGANIZÁCIA

IČO – uvediete identifikačné číslo organizácie; ak má organizácia identifikačné číslo menšie ako osemmiestne, zľava doplníte nuly na celkový počet ôsmich miest.

Obchodné meno – uvediete obchodné meno organizácie (právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa) tak, ako je zapísaná v príslušnom registri.

Ulica, obec, PSČ – uvediete presnú a úplnú adresu sídla organizácie.

Štatutárny orgán – uvediete meno, priezvisko, telefón, fax, e-mail, adresu webového sídla, člena štatutárneho orgánu oprávneného konať v mene spoločnosti alebo osoby splnomocnenej štatutárnym orgánom. Ak sú viacerí členovia štatutárneho orgánu oprávnení konať v mene spoločnosti spoločne, v prílohe uvediete ich meno, priezvisko, dátum a podpis.

Dátum – uvediete dátum podpísania tlačiva.


PREVÁDZKAREŇ/ZÁVOD

Nasledujúca časť týkajúca sa samostatnej prevádzkarne6a)/závodu sa vypĺňa, ak nie je totožná s organizáciou.

Ak sa evidencia odpadu vedie za každú prevádzkareň, ak ide o prekládkovú stanicu, o skladovanie výkopovej zeminy alebo o mobilný zber, táto položka sa vypĺňa v súlade s položkou Prevádzkareň/závod v Evidenčnom liste odpadu.

Ak sa evidencia odpadu vedie za každé miesto vzniku odpadu v súlade s vydaným súhlasom alebo len za každé miesto vzniku, ohlásenie sa vypĺňa sumárne za všetky miesta vzniku v príslušnom okrese a v položke Prevádzkareň/Závod sa uvedie názov príslušného okresu a položku Adresa (Ulica, obec, PSČ) nie je potrebné vyplniť.

Komentár Zuzany Balkovej

Vysvetlenie podľa dôvodovej správy MŽP SR k vyhláške:

„Keďže prevádzkareň nemusí byť vždy definovaná podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov a zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov ustanovili sa podmienky, ako treba viesť Evidenčný list odpadu a vyplniť položku Prevádzkareň/Závod, ak sa nejedná o prevádzkareň v zmysle vyššie uvedených zákonov. V prípadoch, ak nejde o prevádzkareň v zmysle vyššie uvedených zákonov, evidencia sa vedie za každé miesto vzniku odpadu v súlade s vydaným súhlasom (napr. sklady nebezpečných odpadov) alebo len za každé miesto vzniku (napr. príslušná časť úseku líniových stavieb v rámci jedného okresu).

Ak ide o prekládkovú stanicu evidencia sa vedie za každé miesto dočasného uloženia komunálneho odpadu v súlade s vydaným súhlasom, a ak ide o skladovanie výkopovej zeminy, tak za každé miesto dočasného uloženia výkopovej zeminy v súlade s vydaným súhlasom.

V prípade mobilného zberu sa evidencia vedie sumárne na jednom Evidenčnom liste odpadu podľa druhu alebo poddruhu odpadu za všetky miesta vzniku v jednom okrese, tzn. že ten kto vykonáva mobilný zber vypĺňa položku Organizácia/Obec a do položky Prevádzkareň/Závod uvedie iba názov príslušného okresu, v ktorom je mobilný zber vykonávaný.“

Príklad vyplnenia:

Názov - Uvediete, ak je zavedený vnútri organizácie.

Ulica, obec, PSČ - Uvediete presnú a úplnú adresu prevádzkarne.

Zodpovedná osoba - Uvediete poverenú osobu, ktorá je zodpovedná za nakladanie s odpadmi, jej telefón, fax, e-mail, adresa URL.

Dátum - Uvediete dátum podpísania tlačiva.


OPIS ZARIADENIA NA ZHODNOCOVANIE/ZNEŠKODŇOVANIE ODPADOV

Vyplní iba zariadenie na zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadov. Prevádzkovateľ zariadenia na zhodnocovanie/zneškodňovanie odpadov vypĺňa samostatné tlačivo za každý kód nakladania uvedený v tabuľkách 5 a 6 okrem kódov nakladania R 13 a D 15.

Číslo rozhodnutia – uvedie sa číslo rozhodnutia na prevádzkovanie danej činnosti vydaného príslušným orgánom štátnej správy odpadového hospodárstva.

Kód nakladania – uvedie sa kód podľa tabuliek 5 a6.

Názov technológie – uvedie sa stručný názov technológie.

Rok začatia prevádzky – uvedie sa rok začatia prevádzky.

Kapacita zariadenia – uvedie sa kapacita zariadenia v príslušných meracích jednotkách, povolená v súhlase orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva.

Hmotnosť odpadu –uvedie sa celková hmotnosť odpadov zhodnocovaných/zneškodňovaných v tonách za rok, za ktorý sú údaje spracované.

Vyznačená kolónka v ohlásení vyžaduje nasledovné údaje, ktoré definuje §3a evidenčnej vyhlášky.



MNOŽSTVO VÝROBKOV AMATERIÁLOV, KTORÉ SÚ VÝSLEDKOM PRÍPRAVY NA OPÄTOVNÉ POUŽITIE, RECYKLÁCIE ALEBO INÝCH ČINNOSTÍ ZHODNOCOVANIA ODPAD

Vyplní len zariadenie na zhodnocovanie, a to na činnosť prípravy na opätovné použitie, recyklácie alebo iných činností zhodnocovania odpadu.

Názov výrobku/materiálu– uvedie sa názov výrobku alebo materiálu, ktorý je výsledkom prípravy naopätovné použitie, recyklácie alebo iných činností zhodnocovania odpadu.

Hmotnosť výrobku/materiálu [t] – uvedie sa množstvo výrobku alebo materiálu, ktorý je výsledkomprípravy na opätovné použitie, recyklácie alebo iných činností zhodnocovania odpadu v tonách.

Číslo certifikátu alebo iného dokladu a názov orgánu, ktorý ho vydal – uvedie sa číslo certifikátu alebo dokladu (napríklad zhoda s technickou normou, číslo súhlasu alebo registrácie orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva) a názov orgánu, ktorý tento certifikát vydal.

INISOFT

Komentár Zuzany Balkovej v nadväznosti na aplikačnú prax:

Ako už z názvu záhlavia tabuľky vyplýva, poskytované údaje o množstve výrobkov a materiálov, ktoré sú výsledkom prípravy na opätovné použitie (R3-PO, R4-PO, R5-PO)), recyklácie (R2-R11) alebo ďalších činností zhodnocovania odpadu vypĺňa každý spracovateľ, ktorý má udelený súhlas na činnosti zhodnocovania, ktorých výsledkom je výrobok alebo materiál.

Ide o udelené súhlasy na činnosti materiálového zhodnocovania podľa Prílohy č.1 zákona o odpadoch. Výstupom uvedených činností by mal byť materiál alebo výrobok odpovedajúci napr. zhode s technickou normou, SK vyhlásenie o parametroch, nepovinný certifikát na výrobok, súhlasu orgánu štátnej správy OH, ktorého vyrobené množstvo je potrebné uviesť v Ohlásení (§3a evidenčnej vyhlášky).

V zmysle §3 ods.14 materiálové zhodnocovanie odpadu je činnosť zhodnocovania odpadu okrem energetického zhodnocovania a opätovného spracovania na materiály, ktoré sa majú použiť ako palivo alebo iné prostriedky na výrobu energie. Za materiálové zhodnocovanie sa považuje najmä príprava na opätovné použitie, recyklácia a spätné zasypávanie.


SAMOTNÁ TABUĽKA

Prechádzame vypĺňať samotnú tabuľku. Zapisujeme do nej:

Por. číslo (stĺpec 1)

Uvediete poradové číslo záznamu.

Kód odpadu podľa Katalógu odpadov (stĺpec 2)

Uvediete kód odpadu podľa aktuálneho Katalógu odpadov.

Názov odpadu podľa Katalógu odpadov (stĺpec 3)

Uvediete názov odpadu podľa Katalógu odpadov.

Kategória odpadu (stĺpec 4)

Uvediete kategóriu odpadu podľa Katalógu odpadov.

Y-kód (stĺpec 5)

pri nebezpečnom odpade sa uvedie Y-kód podľa tabuliek 1, 2 a 3. Ak je možné priradiť viac kódov, priradí sa kód len tej zložky, ktorá je najnebezpečnejšia z hľadiska vplyvu na zdravie ľudí a životné prostredie.

Tabuľka 1 k vypĺňaniu stĺpca 5 (Y-kód)

Kód

Skupiny odpadov

Y1

klinické odpady z nemocníc, zdravotníckych stredísk a zariadení

Y2

odpady z výroby a prípravy farmaceutických výrobkov

Y3

odpadové farmaceutické látky, drogy a lieky

Y4

odpady z výroby, prípravy a použitia pesticídov a fytofarmák

Y5

odpady z výroby, prípravy a použitia chemických prostriedkov na ochranu dreva

Y6

odpady z výroby, prípravy a použitia organických rozpúšťadiel

Y7

odpady z tepelného spracovania a temperovacích operácií s obsahom kyanidov

Y8

odpadové minerálne oleje nevhodné na používanie podľa pôvodného určenia

Y9

odpady typu olej vo vode, uhľovodíky vo vode, emulzie

Y10

odpadové látky a predmety obsahujúce polychlórované bifenyly (PCB) a/alebo polychlórované terfenyly (PCT) a/alebo polybrómované bifenyly (PBB) alebo nimi znečistené

Y11

odpadové dechtové zvyšky vznikajúce pri čistení, destilácii a pyrolytickom spracovávaní

Y12

odpady z výroby, prípravy a použitia atramentov, farbív, pigmentov, farieb, lakov a náterov

Y13

odpady z výroby, prípravy a použitia živíc, latexov, zmäkčovadiel, glejov a lepidiel

Y14

odpadové chemické látky vznikajúce pri výskume a vývoji alebo výučbe, ktoré nie sú zatiaľ určené a/alebo sú nové a ich účinky na človeka alebo životné prostredie nie sú známe

Y15

látky výbušnej povahy, ktoré nepodliehajú iným právnym predpisom

Y16

látky z výroby, prípravy a použitia fotochemikálií a fotografických materiálov

Y17

odpady vznikajúce pri povrchovej úprave kovov a plastických materiálov

Y18

zvyšky vznikajúce pri priemyselnom zneškodňovaní odpadov


Tabuľka 2 k vypĺňaniu stĺpca 5 (Y-kód)

Kód

Škodliviny

Y19

karbonyly kovov

Y20

berýlium, zlúčeniny berýlia

Y21

zlúčeniny šesťmocného chrómu

Y22

zlúčeniny medi

Y23

zlúčeniny zinku

Y24

arzén, zlúčeniny arzénu

Y25

selén, zlúčeniny selénu

Y26

kadmium, zlúčeniny kadmia

Y27

antimón, zlúčeniny antimónu

Y28

telúr, zlúčeniny telúru

Y29

ortuť, zlúčeniny ortuti

Y30

tálium, zlúčeniny tália

Y31

olovo, zlúčeniny olova

Y32

anorganické zlúčeniny fluóru okrem fluoridu vápenatého

Y33

anorganické kyanidy

Y34

roztoky kyselín a kyseliny v tuhej forme

Y35

roztoky zásad a zásady v tuhej forme

Y36

azbest (prach a vlákna)

Y37

organické zlúčeniny fosforu

Y38

organické kyanidy

Y39

fenoly, zlúčeniny fenolov vrátane chlórovaných fenolov

Y40

étery

Y41

halogénované organické rozpúšťadlá

Y42

organické rozpúšťadlá okrem halogénovaných rozpúšťadiel

Y43

všetky materiály obsahujúce polychlórovaný dibenzofurán

Y44

všetky materiály obsahujúce polychlórovaný dibenzo-p-dioxín

Y45

organohalogénové zlúčeniny iné ako látky uvedené v tejto tabuľke (napr. Y39, Y41, Y42, Y43, Y44)


Tabuľka 3 k vypĺňaniu stĺpca 5 (Y-kód)

Kód

Skupiny odpadov vyžadujúce osobitnú pozornosť

Y46

odpady z domácností

Y47

zvyšky vznikajúce pri spaľovaní domového odpadu


Hmotnosť odpadu (stĺpec 6)

 
 

Zostáva vám 50% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (8)

  1. tramsikova@teplozima.sk30.01.2017 (16:01)
    dobrý deň, chcem sa opýtať na situáciu v prípade, že nakupujeme tovar (niektorý zo SR, niektorý zo zahraničia) zabalený v kartóne a ďalej ho predávame, je potrebné viesť evidenciu o odpadoch? dakujem za bližšie info
  2. obchod@inisoft.sk01.02.2017 (14:24)
    Dobrý deň, žiaľ z Vašej otázky nie je jednoznačné, či ste pôvodcom odpadu. Podľa § 14, odst. 1, písm. f zákona o odpadoch č.79/2015 Z.z., má povinnosť viesť evidenciu odpadov každý držiteľ odpadu. Ak z Vašej činnosti vzniká odpad, potom máte povinnosť viesť priebežnú evidenciu odpadov. Z našich viac ako 15 ročných skúseností vedenia evidencie odpadov uvádzam, že je vysoko pravdepodobné, že každý podnikateľský subjekt je pôvodcom odpadu (napr. komunálny odpad, odpad pri výrobnej činnosti a podobne). Ďalej Vám odpad môže vznikať z obalových materiálov, keď výrobky alebo polotovary vybalíte z obalov (napr. kartón, fólie, sklo, drevo a podobne). Vy ste sa pýtali na otázku evidencie odpadov, no druhou otázkou môže byť ohlasovacia povinnosť. Ohlasovaciu povinnosť podľa § 14, odst. 1, písm. g, zákona o dopadoch č.79/2015 Z.z., budete mať vtedy, ak Vám vznikne viac ako 50kg nebezpečného odpadu alebo 1 tona obyčajného odpadu (§ 3, odst. 1 vyhlášky 366/2015 Z.z.) - toto sa dozviete ak správne vediete priebežnú evidenciu odpadov. Samozrejme nesmieme zabudnúť na obaly. Z podstaty Vašej činnosti a toho čo píšete vyplýva, že uvádzate obaly na trh v súlade s § 52, odst. 12 zákona o odpadoch č.79/2015 Z.z. Pokiaľ uvádzate obaly na trh, máte aj povinnosť výrobca vyhradeného výrobku. Táto povinnosť sa týka minimálne Vami zmieneného dovozu. Povinnosť si môžete zabezpečiť individuálne alebo kolektívne prostredníctvom OZV (bližšie info § 27 a § 52 zákona). V prípade Vášho záujmu o zodpovedanie ďalších otázok z oblasti evidencie odpadov a obalov nás neváhajte kontaktovať, dodáme Vám k evidencii aj softvér. Sme INISOFT s.r.o. viac info na www.inisoft.sk
  3. ivana.malanova@voipac.com20.02.2017 (09:48)
    Dobry den, nasa firma sa zaobera vyvojom elektroniky, vyroba prebieha externe. Tovar pre vyrobu k nam prichadza vo vacsej miere zo zahranicia zabaleny v obaloch (krabiciach), od nas odchadza do vyroby v povodnom baleni a hotove vyrobky k nam v tychto krabiciach zasielaju spat. Nasledne sa vyrobky zasielaju zakaznikom v 95% podiely do zahranicia. Registraciu do recyklacneho fondu sme vykonali v roku 2010, taktiez do registra povinnych osob. Do minuleho roku sme zasielali kazdorocne hlasenie o obaloch na MZP, spadali sme pod firmy ktore vyprodukovali do 200kg obalovych materialov rocne, takze nam nevyplyvala povinnost zabezpecovat zhodnocovanie a recyklaciu odpadov z obalov. Otazkou ostava je potrebne sa registrovat nanovo, alebo povodna registracia plati aj po zmene zakona, ktory nadobudol platnost k 1.1.2017? Elektroodpad neprodukujeme, nakolko vsetok objednany material ide na konkretnu zakazku a po osadeni hotove vyrobky obratom odchadzaju zakaznikovi. Ake dalsie povinnosti okrem vedenia evidencie, ktoru sme robili aj doteraz nam z noveho zakona vyplyvaju? Dakujem za odpoved.
  4. augustín@reclay-group.com21.02.2017 (10:57)
    Podľa zákona č.79/2015 Z.z. o odpadoch už neexistuje výnimka pre povinnosť zberu, zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov i keď produkujete menej ako 200 kg obalových materiálov. Pokiaľ už ste raz registrovaní nie je potrebná nová registrácia.
  5. katarinabirova@azet.sk03.03.2017 (14:36)
    Dobrý den , chcem sa informovať ako je to s povinnosťou pri nakladaní s odpadmi u malej firmy, ktorá produkuje len minimálne množstvo odpadu(komunálny, papier, plast, tonery). Vdaka za odpoved
  6. tapia@centrum.sk21.05.2018 (14:04)
    Dobrý deň, chcem sa opýtať či firma ktorá sa venuje Deratizácii, dezinsekcii a dezinfekcii má povinnosť registrovať sa ako producent odpadu..
  7. info@envisys.sk01.09.2018 (14:16)
    Dobrý deň, viesť evidenciu odpadu má každá firma bez ohľadu na množstvo vyprodukovaného odpadu. Povinnosť registrácie firmám vyplýva buď pri vyhradených výrobkoch (napr. obaly, neobaly) resp. pri nakladaní s odpadom (napr. preprave a pod.). Evidenciu odpadov je možné jednoducho a výchlo viesť v našej online aplikácii EnviSys (www.envisys.sk). Ak s ňou potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať. S pozdravom tím EnviSys
  8. Zuzana Balková10.01.2025 (08:59)
    Dobrý deň, výnimka plnenia limitov recyklácie platí pre výrobcu obalov, ktorý uvedie na trh v Slovenskej republike v súhrnnom množstve menej ako 100 kg obalov za kalendárny rok sa povinnosť podávať Ohlásenie o obaloch stále platí, rovnako pri neobaloch do 100 kg ročne. (pre ivana.malanova@voipac.com) Ohlásenie o odpadoch sa odvíja od odpadu, ktorý vznikne a ktorý následne odovzdávate nejakej oprávnenej firme na spracovanie, napr. recykláciu. Povinnosť viesť evidenciu o odpadoch vzniká od prvého kilogramu, aby ste vedeli vyhodnotiť povinnosť podať Ohlásenie o vzniku odpadu, tá je až od 50 kg nebezpečného odpadu ročne resp. 1000 kg ročne nie nebezpečného odpadu (papier, plasty, drevo..) podľa toho, ktorú hranicu dosiahnete skôr. Ak túto hranicu kg/ročne nedosiahnete, povinnosť podávať Ohlásenie o vzniku odpadov Vám nevzniká. Ohlásenie, ktoré je predmetom článku sa viaže na produkciu odpadov, nie k dovozu výrobkov.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nový závod na východe Slovenska spracováva bioodpad. Firma poskytuje komplexné služby

Nový závod na východe Slovenska spracováva bioodpad. Firma poskytuje komplexné služby

Technologická hala zabezpečuje spracovanie širokej škály bioodpadov.

Vyhráva papier. Prieskum mapoval, ako ľudia na Slovensku vnímajú obaly

Vyhráva papier. Prieskum mapoval, ako ľudia na Slovensku vnímajú obaly

Univerzálny obal, ktorý by spĺňal všetky požiadavky, ukázal prieskum agentúry IPSOS pre ENVI – PAK.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v januári 2025

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v januári 2025

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v januári 2025? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

X
X
X
X