Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Editoriál. Predstavy zelených plánovačov o zbere kuchynského odpadu sa nenapĺňajú

Zber a spracovanie kuchynského odpadu v masívnom rozsahu nefunguje a iba ťažko bude fungovať. Úvodník vyšiel v septembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/09.

Editoriál. Predstavy zelených plánovačov o zbere kuchynského odpadu sa nenapĺňajú

Foto: Odpady-portal.sk

Zavedenie zberu kuchynského odpadu bolo sprevádzané bombastickými vyhláseniami, víziami a cieľmi zo strany ministerstva životného prostredia aj priaznivcov kýblikovania. Výrazné zníženie objemu zmesového odpadu končiaceho na skládkach, znižovanie emisií metánu, nahradenie časti zemného plynu v sieti biometánom, hnojenie vyprahnutých slovenských polí vysokokvalitným kompostom, či dokonca zníženie poplatkov za odpad pre domácnosti.

Rok aj niečo od spustenia je viac než evidentné, že nič z toho sa nedeje. A nielen preto, že by bolo priskoro na hodnotenie a treba „dobrému“ nápadu iba nechať dostatok času na realizáciu. Zber a spracovanie kuchynského odpadu v masívnom rozsahu nefunguje a iba ťažko bude fungovať. A už vôbec nie v podobe, v akej bol zavedený na Slovensku.

Optimistické čísla o objeme vyzbieraného odpadu z kuchyne hovorili na začiatku o niekoľko stotisíc až pol milióne ton. Realita je iná. Podstatne iná. Úspešnosť vytriedenia v obciach sa vlani podľa prieskumu Zväzu odpadového priemyslu pohybovala okolo 12 %, čiže zhruba 11 400 ton. Odhad pre celý rok 2021 je tak na úrovni 14-tisíc ton. Na konci tohto roku môže byť objem vyšší, no šesťciferné číslo je skôr z ríše snov.

Optimistické predstavy o využívaní bioodpadu počítajú s premenou na biometán, ktorý by postupne čoraz viac nahrádzal „špinavý“ ruský plyn, potrebný na vykurovanie. Hoci Európska komisia plánuje takto nahradiť 35 miliárd m3 do roku 2030, vedci odkazujú, že to jednoducho nie je možné. Nereálne je nahradenie čo i len relevantnej časti dovážaného ruského plynu.

Ako je na tom Slovensko? Prvá biometánová stanica, spustená nedávno do prevádzky, ešte len čaká na stabilné a využiteľné objemy vyzbieraného kuchynského odpadu. Podobne ako iné, o prežitie bojujúce bioplynky, využíva najmä odpadové suroviny z poľnohospodárstva.

Jednou z návnad na motivovanie ku zberu kuchynského odpadu bola výroba biokompostu, ktorý by nahrádzal chemické hnojivá v poľnohospodárstve a dodal poliam prirodzené živiny. Pekný a ušľachtilý zámer. Realita je opäť odlišná.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk12.09.2022 (10:34)
    Ahoj Martin, len ťa doplním, tých 11 400 t kuchynských BIO odpadov to nebolo za celú SR, ale len za tých 103 obcí, ktoré nám dali odpovede v rámci analýzy, ktorú sme pre ZOP robili. Na základe toho prieskumu sme spočítali, že za celú SR by to mohlo byť za celý rok 2021 asi 37 tisíc ton BRKO prostredníctvom triedeného zberu pomocou nádob. Na presné číslo si ešte chvíľku počkáme. celú analýzu si môžete pozrieť tu: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106930/kuchynsky-odpad-z-domacnosti-analyza-zop.aspx

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Výsledný materiál z úpravy zmesového odpadu musí byť kvalitný, aby sa predal, vraví expert.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.