Účastníci trhu podľa odborníka narážajú na viacero problémov.
Od 1. januára 2023 slovenské odpadové hospodárstvo čaká nová povinnosť v podobe mechanicko-biologickej úpravy (MBÚ) odpadov. Skládkovanie neupraveného odpadu bude zakázané. Pre stále chýbajúce kapacity MBÚ budú nové podmienky pre odpadový trh veľkou výzvou.
Horúcej téme sa venovala aj odborná časť programu septembrového Dňa komunálnej techniky 2022, ktorý spoločnosť Redox zorganizovala v areáli horského hotela Šachtička pri Banskej Bystrici. Účastníkov podujatia problematikou previedol majiteľ spoločnosti a odborník na odpadové hospodárstvo Roman Malček.
Hoci téma MBÚ bola súčasťou aj minuloročného Dňa komunálnej techniky 2021, okolo novej zákonnej povinnosti podľa R. Malčeka stále existujú nejasnosti: „Od vlaňajška čelíme čoraz viac otázkam, ktoré by mal zodpovedať náš zákonodarca a rezort životného prostredia.“
Jednou z nie celkom vyjasnených otázok podľa R. Malčeka je, kto má za fungovanie MBÚ zodpovedať. Téma sa pritom týka rôznych aktérov, a to miest a obcí, prevádzkovateľov skládok i zberových spoločností.
„Čakalo sa, že táto otázka bude zodpovedaná počas roka, ale stále zodpovedaná nie je. To spôsobilo, že mestá, ktoré majú aj iné a oveľa väčšie starosti, túto tému odsúvajú ďalej,“ doplnil majiteľ Redoxu s poukazom na to, že v oblasti MBÚ prebieha len malý počet verejných obstarávaní.
Ďalšiu horúcu tému v spojitosti s MBÚ R. Malček vidí v určovaní výšky poplatkov. Upozorňuje pritom na rôzne praktické problémy, ktorým budú firmy čeliť, napríklad ak podstúpia rozdeľovanie odpadu na „kôpky“ a ich váženie.
Roman Malček | Foto: Odpady-portal.sk
Tretím problémom spojeným s MBÚ je podľa odborníka garancia výstupných hodnôt materiálu ťažkej frakcie. „Kompostovací parameter AT4, meranie spotreby kyslíka za štyri dni, s tým si poradíte rýchlo. Ale meranie parametra GS21, teda meranie produkcie metánu v anaeróbnych podmienkach bez prístupu vzduchu po dobu 21 dní, to je už naozaj náročné,“ upozorňuje R. Malček.
V neposlednom rade však treba riešiť aj otázku koncovky a nakladania s výsledným materiálom. „Tu sa musíte rozhodnúť, či pôjdete cestou nejakej veľkej linky rádovo v miliónoch eur alebo cestou menšej a jednoduchšej linky,“ hovorí majiteľ Redox-u odkazujú na zariadenie s kapacitou 10 000 až 20 000 ton, ktoré dostalo priestor aj na tohtoročnom Dni komunálnej techniky.
Súprava na mechanické spracovanie odpadu | Foto: Odpady-portal.sk
Redox pri hľadaní riešenia pre MBÚ nadviazal spoluprácu s Kamilom Potomom z trenčianskej spoločnosti REWA-TECH. „Za celé leto sme dali veľa energie do toho, aby sme pripravili čo najjednoduchšie linky, ktoré sú možné a dostupné. A zároveň aby sme zároveň spĺňali oba požadované parametre,“ dodáva R. Malček.
Spoločnosť Redox je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.