Zber kuchynského odpadu z domácností má zatiaľ veľmi slabé výsledky, ale riešenia existujú, hovorí Roman Malček.
V poradí 19. ročník podujatia Deň komunálnej techniky, ktorý zorganizovala spoločnosť REDOX Slovakia 9. septembra 2021 tradične v horskom hoteli Šachtička pri Banskej Bystrici, podobne ako vlani prilákal približne 260 účastníkov z celého Slovenska.
„Okrem prezentácie zberovej techniky ľudí určite pritiahli aj dve zaujímavé témy, ktoré sú vysoko aktuálne. Jednou z nich je zber kuchynských odpadov, druhou témou je mechanicko-biologická úprava odpadov,“ priblížil Roman Malček, majiteľ spoločnosti REDOX Slovakia.
Zber BRKO v mestách viazne
„V zbere kuchynských odpadov sme sa snažili vyhodnotiť slovenskú prax, ako to vyzerá v jednotlivých mestách a obciach, v mesiacoch júl a august, a to z hľadiska kvality a množstva kuchynského odpadu, ako aj z pohľadu ochoty obyvateľov tento odpad zbierať,“ povedal R. Malček.
Odborníci REDOX-u podľa jeho slov vyzbierali údaje z približne 80 miest, ktoré už rozbehli zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO) z domácností.
„Vyhodnotili sme to tak, že množstvá kuchynského odpadu sú veľmi nízke. Určite sa očakávali násobne väčšie,“ podotkol R. Malček. „Vychádza to veľmi málo, zatiaľ na úrovni troch až štyroch percent objemu kuchynských odpadov v pomere k zmesovému komunálnemu odpadu, pričom sa očakávalo možno 30 % alebo 40 %, v nástupe určite aspoň 20%.“
Navrhujú zmeny pravidiel pre nádoby
Nízke čísla zo zberu BRKO podľa R. Malčeka hlásia samosprávy naprieč celým Slovenskom.
„Dôvody? Neochota obyvateľov kvôli zápachu, únikom kvapalín z nádob, ktoré sú na to určené, kvôli hlodavcom, červom,“ povedal R. Malček s tým, že v letných mesiacoch situáciu zhoršovalo tiež horúce počasie, ktoré sa podpísalo pod rýchlejšiu premenu pevného skupenstva odpadu na tekuté.
Roman Malček | Foto: Odpady-portal.sk
Legislatívou stanovené spôsoby ako nakladať s kuchynským odpadom sa podľa odborníka neujali. „Pokiaľ krajina chce znížiť skládkovanie rádovo o desiatky percent, bude musieť prijať nové opatrenia,“ poznamenal R. Malček.
Za jedno z riešení, ktoré zvýši ochotu ľudí triediť odpad, považuje zapustenie odpadu pod zem, na čo môžu poslúžiť polopodzemné kontajnery. Skúsenosti miest, ktoré sa pre toto riešenie už rozhodli v prípade zmesového komunálneho odpadu, podľa R. Malčeka ukazujú, že odpad je lepšie chránený pred vplyvom letných horúčav aj zimných mrazov.
„Keď je to komfortné pri zmesovom odpade, oveľa komfortnejšie to bude pri kuchynskom odpade. Určite navrhujeme zmeny, aby sa rozšíril okruh používaných nádob, aby nešlo len o legislatívou stanovené perforované nádoby, 120, 240, 660-litrové, košíky a vedierka, ale aby to boli aj podzemné a polopodzemné kontajnery,“ doplnil R. Malček.
Mechanicko-biologická úprava bude drahá
Druhý tematický okruh tradičného podujatia spoločnosti REDOX sa týkal mechanicko-biologickej úpravy odpadov (MBÚ), ktorá je aktuálnou v súvislosti so sprísňovaním podmienok pre skládkovanie od 1. januára 2023.
„Keďže je to náročná téma a vyžaduje si viac času, procesy EIA či stavebné konania, myslíme si, že pokiaľ sa to má 1. januára 2023 naozaj spustiť, je najvyšší čas, aby samosprávy túto tému začali vážne riešiť,“ upozornil R. Malček.
Z Dňa komunálnej techniky 2021 | Foto: Odpady-portal.sk
„Pokiaľ sa naša krajina rozhodla, že nechce ísť cestou skládkovania a nechce podporovať budovanie spaľovní, mechanicko-biologická úprava je jediná cesta, i keď je najdrahšia zo všetkých možností,“ podotkol s tým, že v porovnaní so skládkovaním je MBÚ drahšia približne päťnásobne a oproti energetickému zhodnocovaniu zhruba dvojnásobne.
Z dôvodu vysokých nákladov na budovanie novej infraštruktúry je preto podľa R. Malčeka v tejto oblasti dôležitá podpora od štátu, ktorá zafinancuje zaradenia MBÚ zo štrukturálnych fondov alebo Environmentálneho fondu.
Na rozdiel od zberu kuchynského odpadu, ktorý okrem Slovenska nebol plošne zavedený v ,žiadnej inej európskej krajine, v prípade MBÚ je podľa odborníka trh na novú povinnosť technicky aj technologicky pripravený a vhodné riešenia existujú. Hlavnou bariérou je však cena.
Pozrite si fotogalériu s pripomenutím si zaujímavých momentov z podujatia:
Spoločnosť REDOX je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.