Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

O 20 rokov budú stavby výhradne z recyklovaných materiálov, tvrdí zástupca stavebníkov

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska si myslí, že treba viac využívať miestne surovinové zdroje a ekonomické náklady nemôžu byť jediným kritériom pri stavebných projektoch.

stavebný odpad

Foto: Odpady-portal.sk

Stavebný odpad tvorí veľkú časť vytvoreného objemu všetkého odpadu. Podiel výkopovej zeminy, kameniva, betónu, tehál, či keramiky sa odhaduje na zhruba 40 percent.

Tento materiál končí na skládkach a často aj mimo nich. Pritom ide spravidla o dobre využiteľnú surovinu pre ďalšie produkty v stavebníctve. Zároveň rastú ceny komodít a tovarov a výnimkou nie je ani sektor výstavby.

„Je a bude tu menší nedostatok stavebných materiálov, ktoré budú zároveň drahšie. O to viac je nielen povinnosťou, ale aj ekonomickou výhodou ich efektívna recyklácia,“ uviedol na konferencii Odpadové hospodárstvo 2022 Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.

V článku sa dozviete:

  • prečo zatiaľ nie je možné využívať iba recyklované materiály v stavebníctve,
  • aké sú trendy vo vývoji stavebníctva,
  • ako vníma zástupca odvetvia prechod na obehovú ekonomiku,

Pri niektorých materiáloch sú recyklácia a opätovné využívanie vítané, pri iných to však ešte nejde. „Nepoznáme zatiaľ technológie, aby sa v plnej miere mohli používať iba recyklovateľné materiály. Napríklad mostné konštrukcie vyžadujú aj používanie primárnych materiálov, podobne je to pri skeletoch budov, či povrchoch ciest.“

Podľa zástupcu stavebného odvetvia budú budovy v budúcnosti nielen energeticky pasívne, ale aktívne generovať energie. Trendom je aj znižovanie množstva vytváraného odpadu pri výstavbe, či nahrádzanie primárnych surovín recyklovanými stavebnými materiálmi.

Pavol KováčikPavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska

„Je to dlhodobý proces. V priebehu 15 – 20 rokov sa stavby budú stavať výhradne z recyklovaných materiálov. Mnohé v súčasnosti používané produkty spaľovania už nebudú k dispozícii a bude treba nájsť technické riešenia, ako ich nahradiť.“

Stavbári sa podľa P. Kováčika musia pripraviť na to, že slinok aj troska z vysokých pecí, ktoré sa používanú pri výrobe cementu, sa budú nahradzovať. Zmeny pri výrobe cementu zasiahnu aj ostatné stavebné materiály.

Prebiehajúcou zmenou je aj nahradzovanie asfaltových vozoviek cementobetónovým materiálom. „Okrem lepších jazdných parametrov majú tieto vozovky aj nižšiu uhlíkovú stopu a ukazuje sa, že už sú aj ekonomicky výhodnejšie z pohľadu celoživotného cyklu.“

 
 

Zostáva vám 39% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.