Príliš prísny výklad pojmu „odpad“ môže viesť k nadbytočnej regulácii „materiálov,“ ktoré sú neškodné a následne brániť napĺňaniu obehovej ekonomiky, píše Marek Hrabčák.
Pred štyrmi rokmi som na Odpady-portal.sk predstavil príspevok z pera Raffaella Cossu, ktorý tak trochu nabúral tradičnú hierarchiu v odpadovom hospodárstve. Keďže časopis Detritus opäť priniesol zaujímavú úvahu, ktorej autorom je tento raz Oskar Johansson zo švédskej Lulea University of Technology, prinášam niektoré základne myšlienky z tohto článku.
(Plné znenie textu O. Johanssona si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku – pozn. red.)
Stav konca odpadu je chôdzou po visiacom lane
Vyhodenie pohára do koša na odpadky podľa O. Johanssona jasne naznačuje, že pohár je odpadom. Naopak, predaj alebo darovanie toho istého pohára naznačuje, že odpadom nie je. Ak sa však pohár z odpadkového koša vyberie a vyčistí, znamená to, že sa zmenil na niečo iné ako odpad?
To, či predmet v praxi „predstavuje odpad,“ je teda intuitívne. Rovnako tak je podľa EÚ legislatívy veľmi ľahké, aby nejaký predmet skončil ako odpad. Pretože podľa článku 3 ods. 1 smernice 2008/98/ES odpadoch úplne postačí len to, že: (a) držiteľ sa ho zbaví, (b) držiteľ má úmysel sa ho zbaviť, alebo c) držiteľ sa ho musí zbaviť.
Marek Hrabčák | Foto: Odpady-portal.sk
Opačný postup je však oveľa komplikovanejší. Právo EÚ o odpadoch je často kritizované pre svoju zložitosť a nejasnosť. Preto sa v nasledujúcom texte pozrieme na prechod medzi odpadom a výrobkom, najmä na pojem „End of Waste“ (EoW), teda „koniec odpadu“ prijatý v rámci Európskej únie prostredníctvom rámcovej smernice o odpadoch z roku 2008.
V ideálnom prípade by sa predmet mal považovať za odpad, kedy sa naň vzťahujú právne predpisy o odpadoch, len ak je to potrebné na ochranu zdravia ľudí a životného prostredia. V opačnom prípade predmety, ktoré možno bezpečne využívať (bez obmedzení v podobe právnych predpisov o odpadoch), by sa mali považovať za niečo iné.
V podstate sa to zdá byť jednoduché. Avšak úplne správne určiť, čo je odpad, je ako chodiť po visiacom lane. Príliš prísny výklad pojmu „odpad“ môže viesť k nadbytočnej regulácii „materiálov,“ ktoré sú neškodné a následne brániť napĺňaniu obehovej ekonomiky. Na druhej strane, príliš voľný výklad pojmu „odpad“ môže viesť k tomu, že na trhu budú voľne obiehať materiály nebezpečné pre životné prostredie.
Mysleli sme to dobre, ale dopadlo to ako vždy
Zostáva vám 64% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.