Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Špecifickým materiálom, ktorého výroba z fosílnych surovín je uhlíkovo náročná, sú plasty, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme - SPZ.

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Ilustračné foto: Flickr

Viacerí svetoví klimatológovia sa zhodli na tom, že nemôžeme prekročiť určitú mieru oteplenia. Pôvodne sa hovorilo o dvoch stupňoch, teraz sa hovorí o 1,5 °C. Prekročenie globálnej teploty o viac ako 2 °C by už mohlo byť nezvrátiteľné, narušilo by termoregulačné mechanizmy planéty, čo by v konečnom dôsledku znamenalo katastrofické scenáre pre existenciu ľudstva na Zemi.

Vo všeobecnosti je pre zníženie emisií skleníkových plynov dôležité zvýšiť cirkuláciu materiálov a produktov, podporovať rýchle a krátkodobé investície, výskum a zavádzanie inovatívnych technológii, ktoré napomôžu dosiahnutiu cieľa.

V šiestej hodnotiacej správe Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) z roku 2021 sa odhaduje, že existuje 67 % šanca, že globálne otepľovanie zostane v rozmedzí 1,5 °C predindustriálnej úrovne. Niektorí odborníci varujú, že nulové emisie CO2 v roku 2050 nemusia stačiť na obmedzenie otepľovania na 1,5 °C, takže je potrebné urobiť ešte niečo naviac a tým by mala byť znížená spotreba primárnych materiálov.

Keď sa pozrieme na spotrebu materiálov, tak zistíme, že emisie zo sektora výroby materiálov (ťažba zdrojov a spracovanie surovín) tvoria v súčasnosti až 25 % celosvetových emisií. Najvyšší podiel v tomto sektore majú výroba hliníka, ocele, cementu a plastov, ktoré sú dokopy zodpovedné za 78 % emisií skleníkových plynov z tohto sektora.

Špecifickým materiálom, ktorého výroba z fosílnych surovín je uhlíkovo náročná, sú plasty. Doterajší scenár v globálnej produkcii plastov znamená každoročný nárast o 4 %. Takýto nárast výroby plastov by však odobral až 32 % z celkového rozpočtu IPCC pre stanovenú hranicu otepľovania o 1,5 °C. Z uvedeného dôvodu je snahou prijať opatrenia:

- na zlepšenie energetickej účinnosti a dekarbonizáciu výroby plastov,

- na zvýšenie globálnej miery recyklácie plastov na 60 %,

- na realizáciu čiastočného prechodu (cca 50 %) na suroviny z biologických zdrojov (predovšetkým z cukrovej trstiny a repy),

- na využitie technológii zachytávania, využívania a ukladania uhlíka (ďalej len „CCUS“) tak pri spracovaní ropy, ale aj pri spaľovaní plastového odpadu.

V súčasnosti však realizovateľnosť týchto opatrení ešte v sebe skrýva isté riziká. Najvyššie riziko z nich predstavujú CCUS technológie, ktoré sú technologicky a finančne veľmi náročné a ktoré nebudú môcť byť použité širokospektrálne.

Tiež prechod z fosílnych zdrojov pri výrobe plastov na suroviny z biologických zdrojov má svoje úskalia, pretože do hry vstupujú aj ďalšie faktory, ako je rozšírenie poľnohospodáskej pôdy na úkor prirodzených biotopov, zmena využívania pôdy z potravín na technické plodiny a možné zhoršenie hospodárenia s pôdou. Mechanická recyklácia plastov má svoje limity a nádejné technológie chemickej recyklácie ešte nie sú úplne preverené, hlavne z environmentálneho hľadiska.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nariadenie o obaloch a odpade z obalov oficiálne zverejnené. Tu je jeho 10 hlavných požiadaviek

Nariadenie o obaloch a odpade z obalov oficiálne zverejnené. Tu je jeho 10 hlavných požiadaviek

Neoddeliteľnou súčasťou nariadenia by mali byť vykonávacie akty, ktoré bližšie špecifikujú jednotlivé požiadavky, píše Alexandra Grgulová, environmentálna konzultantka OZV NATUR-PACK.

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v decembrovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 10-12/2024 a zaoberá sa nariadením o ekodizajne udržateľných výrobkov.

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Asi by sme nemali donekonečna hovoriť, že budeme zelení, nech to stojí čo to stojí. Lebo nakoniec to zaplatia ľudia, hovorí Iveta Jurenová zo SAKO Brno.

X
X
X
X