Obišli pravidlá legislatívneho procesu, hovorí prezidentka a vetuje spornú novelu zákona | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Obišli pravidlá legislatívneho procesu, hovorí prezidentka a vetuje spornú novelu zákona

Hlava štátu reaguje na prijatú novelu zákona, ktorá mala výrazne zasiahnuť do povoľovacích procesov v oblasti ochrany životného prostredia.

Obišli pravidlá legislatívneho procesu, hovorí prezidentka a vetuje spornú novelu zákona

Prezidentka SR Zuzana Čaputová / Foto: FB Zuzana Čaputová

Hoci na veľkú reformu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) stále čakáme, poslanci Národnej rady SR (NR SR) koncom decembra v tichosti prijali niekoľko zásadných zmien, ktoré majú potenciál vo veľkej miere okresať účasť verejnosti na rozhodovacích v procesoch v oblasti životného prostredia.

Do procesu však najnovšie vstúpila prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá prijatú novelu zákona vetovala a zároveň navrhuje, aby poslanci pri opätovnom prerokovaní zákon neprijali ako celok.

Čo rieši poslanecká novela? Dôležitou zmenou je, že povoľovacie orgány sa už nebudú musieť zaoberať pripomienkami verejnosti po uplynutí lehoty na ich predloženie. Novela okrem toho rieši aj takzvané „zjavne neodôvodnené pripomienky,“ zrušenie povinnosti predkladať úradom zámery v rôznych variantoch či obmedzenie priestoru na vyjadrovanie sa ku kolaudácii objektu v prípadoch, ak pri výstavbe nedošlo k zmenám. O rýchlom prijatí novely sme podrobne informovali v tomto článku.

Rýchle poslanecké zásahy

Schválený zákon bol na rokovanie NR SR predložený ako návrh poslancov na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. V rámci legislatívneho procesu k danému zákonu sa však mali novelizovať aj dva ďalšie zákony – zákon o banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe a zákon o ochrane a využití nerastného bohatstva.

V rámci druhého čítania poslanci schválili rozsiahly pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorým sa zmenil celý obsah pôvodného poslaneckého návrhu zákona.

„Po porovnaní znenia pôvodného poslaneckého návrhu so znením schváleného zákona je zrejmý záver, že v schválenom zákone sa nenachádza ani jedno ustanovenie, ktoré bolo súčasťou pôvodného návrhu zákona,“ zdôrazňuje hlava štátu.

Na druhú stranu nové znenie vecne vychádza z návrhu poslancov národnej rady Juraja Šeligu, Petra Kremského a Ľuboša Krajčíra na vydanie zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zrýchlením niektorých konaní (tlač 1060). Ten však nakoniec poslanci v decembri stiahli z legislatívneho procesu. Prijatý pozmeňujúci návrh napriek tomu obsahuje aj viacero nových ustanovení.

O návrhu zákona pod parlamentnou tlačou 1060 sa pritom už uskutočnilo medzirezortné pripomienkové konanie, konkrétne ešte v auguste minulého roka. Ministerstvo životného prostredia SR vo svojej predkladacej správe vyjadrilo nesúhlas s obsahom návrhu zákona.

Envirorezort dôvodil tým, že niektoré ustanovenia môžu obmedzovať rozsah práv zaručených verejnosti, a to bez toho, že by sa navrhovanou úpravou dosiahol proklamovaný cieľ.

Hlava štátu kritizuje postup poslancov

 
 

Zostáva vám 49% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Rozdelili posledné eurofondy na kompostárne. Príspevok dostane obec a združenie obcí

Rozdelili posledné eurofondy na kompostárne. Príspevok dostane obec a združenie obcí

Ministerstvo do výzvy nalialo dodatočné financie.