Prevádzka má smerovať k nulovej produkcii zvyškového odpadu a zhodnotiť až stotisíc ton za rok.
Ministerstvo životného prostredia vydalo v novembri minulého roku súhlasné záverečné stanovisko k zámeru spoločnosti BIOELEKTRA Martin vybudovať zariadenie pre materiálové zhodnocovanie odpadov.
V článku sa dozviete:
- kde možno vyrastie nové zariadenie na materiálové zhodnocovanie odpadov,
- na akej báze funguje,
- v čom spočíva daná technológia,
- v akých krajinách už funguje podobné zariadenie,
- s akou ročnou kapacitou počíta,
- aká je predpokladaná výška investície,
- aký odpad by malo zariadenie spracovávať.
Zariadenie má zhodnocovať široké spektrum nie nebezpečných odpadov na báze nespaľovacej technológie RotoSTERIL, spolu so súvisiacou infraštruktúrou.
BIOELEKTRA SE so sídlom v Bratislave je európska spoločnosť, ktorá je dcérskou spoločnosťou BIOELEKTRA GROUP S.A. – technologickej spoločnosti, ktorá investuje do vývoja riešení pre odpadové hospodárstvo a spracovanie či recykláciu komunálneho odpadu.
Spracujú veľa druhov odpadu
Technológia mechanicko-tepelného spracovania (MTS) odpadu RotoSTERIL má umožniť prerobiť takmer všetky odpady znova na suroviny. Podstatou metódy je sterilizácia odpadov ešte pred ich triedením, vďaka čomu sa odpad vysuší. Triedenie dosahuje stopercentnú efektivitu, uvádza skupina Bioelektra.
Hlavným vstupným materiálom má byť zmiešaný komunálny odpad. Technológia však môže byť použitá aj pri spracovaní iných typov odpadu.
Zariadenie je navrhnuté tak, aby bol všetok odpad spätne premenený na druhotné suroviny.
Podstatou technologického procesu je autoklávovanie, teda fyzikálna sterilizácia odpadu pred jeho následným automatickým triedením, čím sa má odpad úplne vysušiť a sterilizovať. Biologicky rozložiteľná organická frakcia bude prechádzať transformáciou.
Keďže vyťažený materiál bude suchý, má sa dať ľahko oddeliť a má byť pripravený na ďalšiu mechanickú segregáciu, materiálové a energetické využitie surovín.
Zariadenie umožní spracovávať aj biologicky rozložiteľný odpad a tiež biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad.
Očakávajú maximálny odklon od skládok
“Technológia zároveň zabezpečuje úpravu odpadov pred skládkovaním,” uviedol na minuloročnej konferencii Odpady 2022 výkonný riaditeľ skupiny Leon Ljubović.
Leon Ljubović na konferencii ODPADY 2022 v Žiline, jún 2022 | Foto: Odpady-portal.sk
Skúsenosti s technológiou majú podľa L. Ljubovića už v Poľsku, kde zariadenie funguje už od roku 2013 s kapacitou 40 tisíc ton, pričom v priemere len štyri percentá končia na skládke. Za ostatný rok dosiahli v Różanke, ktorá sa nachádza približne 120 kilometrov juhovýchodne od Gdaňska, už stopercentný odklon od skládkovania.
Zostáva vám 40% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.