Monopol či konkurencia? Oba systémy majú svoje výhody aj úskalia. Odborníkov ale návrh monopolného systému zaskočil. MŽP odkazuje, že o konečnej podobe ešte nie je rozhodnuté.
Ročne pripadne na jedného Európana zhruba 11 kilogramov textilného odpadu. Za 365 dní sa tak v Európe vyprodukuje zhruba 5,8 milióna ton tohto odpadu. Obrovské množstvá pritom každoročne končia na skládkach. Čísla hovoria jasne – množstvo skládkovaného alebo spáleného textilu na svete predstavuje približne jeden kamión každú sekundu.
Aj preto je cieľom Európskej komisie zabezpečiť väčšiu obehovosť aj pre tento prúd odpadu. Navrhuje teda zaviesť triedený zber textilu, ktorý majú členské štáty Európskej únie povinnosť zabezpečiť do začiatku roku 2025.
Envirorezort pritom už dávnejšie avizoval, že Slovensko by triedenie textilného odpadu mohlo dostať do praxe aj skôr. Ideálom by podľa dočasne povereného ministra životného prostredia Jána Budaja bolo urýchliť hraničný termín stanovený Komisiou minimálne o rok.
Znamenalo by to, že Slovensko by malo už len necelý rok na implementáciu celoštátneho systému do praxe. MŽP sa však pripravilo aj na eventualitu, že takáto skorá realizácia sa nemusí podariť. Program odpadového hospodárstva SR na roky 2021– 2025 totiž počíta s vytvorením funkčného systému pre textil v zákone o odpadoch s účinnosťou od 1. januára 2025.
Navrhujú monopolný systém
Aj v prípade triedeného zberu textilu počíta MŽP s konceptom takzvanej rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV), ktorý je na Slovensku už niekoľko rokov etablovaný.
Takýmto spôsobom u nás od roku 2016 funguje napríklad triedený zber zložiek komunálneho odpadu, akými sú plasty, papier či sklo. Kolektívne plnenie pre výrobcov prostredníctvom takzvaných recyklačných poplatkov pritom zabezpečujú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).
Systém RZV podporujú aj závery štúdie o textilnom odpade, ktorú pre Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) vypracovala spoločnosť EKOS PLUS. O štúdii sme podrobne informovali v tomto článku. Tento dokument sa má stať kľúčovým podkladovým materiálom pri formovaní samotného systému v podmienkach Slovenska.
Jediným rozdielom je, že štúdia odporúča takzvaný monopolný systém, teda protiklad konkurenčnému systému, ktorý aktuálne funguje na Slovensku.
Hoci má aj takýto systém svoje úskalia, autori štúdie zdôrazňujú, že v rámci textilného odpadu sa javí ako najschodnejšie riešenie, ktoré by malo zabezpečiť prehľadnosť toku poplatkov. Rovnako by takýto systém podľa nich lepšie reagoval na skutočnosť, že kvalita textilu, jeho množstvo, prepravné vzdialenosti a ďalšie súvisiace otázky budú na rôznych miestach Slovenska výrazne kolísať.
Denník Odpady-portal.sk zaujímalo, ako sa na závery štúdie pozerajú odborníci na odpadové hospodárstvo. Tých návrh monopolného systému prekvapil. MŽP však odkazuje, že monopolný systém je len jedným z alternatívnych riešení. Správne fungujúci systém podľa jeho slov stojí na niekoľkých základných pilieroch.
Chýba dôslednejšie zdôvodnenie monopolného systému, hovorí expert
Zostáva vám 69% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.