Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Využívajú odpad a predchádzajú jeho vzniku. Tu je 17 príkladov dobrej praxe zo Slovenska

Prehľad zahŕňa biznis modely súkromných firiem, ale aj iniciatívy neziskoviek a samospráv.

ecobutt

Foto: Ecobutt

Trhovisko s odpadmi, recyklácia cigaretových ohorkov či riešenie pre vyradený hardvér. To sú len niektoré z príkladov dobrej praxe, ktoré Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a platforma Circular Slovakia zahrnuli do výberu 17 projektov, ale aj komerčných aktivít, ktoré majú Slovensku pomáhať pri prechode na obehové hospodárstvo. Prezentujú ich v materiáli „Cirkulárne Slovensko.“

„V brožúre prezentujeme príklady hodné nasledovania. Využívajú odpad ako zdroj, hľadajú netradičné spolupráce, budujú komunitného ducha s environmentálnym cítením, prípadne používajú inovatívne materiály,“ hovorí Denisa Rášová, predsedníčka združenia Circular Slovakia.

„Cirkulárna ekonomika v praxi je práve o hľadaní takých riešení, ktoré prinesú firme ruka v ruke environmentálnu a ekonomickú udržateľnosť, často aj s pozitívnym sociálnym dopadom,“ mieni D. Rášová, ktorá bola zároveň s Pamelou Palkovou (Circular Slovakia), Veronikou Hagovskou (INCIEN) a Ivanou Maleš (INCIEN) aj autorkou materiálu.

Cieľom publikácie má byť, aby sa verejnosť oboznámila s „praktickou stránkou cirkulárnych princípov či biznis modelov“ a má takisto „inšpirovať k zmene myslenia.“

Čo INCIEN a Circular Slovakia zaradili do svojho prehľadu? A čo jeho autorky hovoria o jednotlivých príkladoch dobrej praxe? Prinášame prehľad.

1. AfB Slovakia, s.r.o.

Spoločnosť AfB špecializuje na preberanie vyradeného hardvéru od spoločností a verejných inštitúcií. Po vymazaní dát a zrepasovaní ich opätovne uvádza na trh.

2. AGRO CS Slovakia, a.s. Lučenec

AGRO CS Slovakia vyrába rašelinové a bezrašelinové substráty, mulčovacie materiály, organické hnojivá, komposty, energetickú biomasu a ďalšie záhradkárske potreby.

Pri ich výrobe zhodnocuje biologicky rozložiteľné odpady z ťažby a spracovania dreva, z výroby celulózy a papiera z vyseparovanej časti komunálnych odpadov, ako aj z rastlinnej a živočíšnej výroby.

3. Corplex Slovensko, s.r.o.

Firma podľa požiadaviek každého zákazníka navrhuje na mieru šité vratné balenie, napríklad boxy a prepravky. Hlavným cieľom je jeho dlhá životnosť balenia, možnosť opakovaného použitia a čo najjednoduchšia recyklácia na konci životného cyklu. Spoločnosť je zároveň aj recyklátorom polypropylénu

4. Cyrkl Zdrojová platforma, s.r.o.

Cyrkl na digitálnej platforme pre priemyselné odpady a zelené obstarávanie pomáha firmám premieňať odpad na zdroj. Robí tak prostredníctvom trhoviska, ako aj analýz a odporúčaní od expertov.

O fungovaní platformy sme sa vlani rozprávali s jej zakladateľom.

5. EcoButt, s. r. o.

Ecobutt disponuje technológiou na recykláciu cigaretového odpadu. Na celom území Slovenska zabezpečuje recyklačný projekt cigaretových ohorkov pre firmy aj mestá. Viac o firme sme priniesli v samostatnom článku.

6. Komunitné centrum a reštaurácia Makovice

Komunitné centrum zastrešuje občianske združenie Modrá Sova, ktoré v rámci Makovíc prevádzkuje viacero projektov udrateľnosti, vrátane „Knižnice vecí.“

7. Komunitné reuse centrum Baterkáreň

Trnavská Baterkáreň poskytuje rôzne nástroje pre, ktoré ľuďom umožňujú vracať do obehu čo najviac nevyužívaných predmetov. Okrem samotného reuse centra tu nájdete predajňu čapovanej a sypanej drogérie, program plný pravidelných výmenných podujatí, tzv. zdieľanú dielňu. Viac o projekte sa dočítate na Odpady-portal.sk tu.

8. LES, s. r. o.

LES, s.r.o. vyrába z drevených pilín a hoblín ekologické palivá - drevené brikety a pelety. Ďalšou činnosťou je zber, spracovanie a zhodnocovanie dreveného odpadu.

9. Mgr. Art. František Tóth, PhD.

František Tóth je dizajnérom pôsobiacim na hranici produktového a interiérového dizajnu. Zameriava sa na aplikáciu nových technológií, ekologického myslenia a umenia.

10. Mobilonline.sk (mobil online, s.r.o.)

Spoločnosť sa okrem predaja nových produktov zameriava aj na výkup a následný predaj použitých zariadení. Prevádzkuje prvú ekopredajňu na Slovensku, postavenú z viac ako 80% recyklovaných materiálov.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

11. Obec Veľké Turovce

„Obec spracováva stavebný odpad a následne ho využíva ako podkladový materiál, ktorý použije na spevnenie miestnych komunikácií,“ píše sa na margo Veľkých Turoviec v materiáli INCIEN a Circular Slovakia.

„Obec investuje do infraštruktúry odpadového hospodárstva, vybudovala kompostáreň, zvyšuje svoju mieru triedenia so skvelými výsledkami, čím šetria aj náklady obyvateľov obce na vývoz komunálneho odpadu.“

12. Ponitrianske združenie obcí pre separovaný zber a nakladanie s odpadmi

„Združenie v roku 2014 spustilo systém triedenia komunálnych odpadov priamo z domácností. Každá domácnosť disponuje okrem čiernej nádoby určenej pre zmesový odpad ďalšími tromi nádobami, ktoré sú určené na zber plastov, papiera a bioodpadu.

Ide o prvú zberovú spoločnosť, ktorá začala na Slovensku s vážením odpadov prostredníctvom vážiacich systémov integrovaných priamo na zbernom vozidle,“ uvádza sa v brožúre.

13. Repairably, n.o.

Certifikačná jednotka označuje opraviteľné výrobky podľa 10 pravidiel opraviteľnosti tzv. Repairably manifesto. Výrobok, ktorý prejde testovaním, je označený logom a alfanumerickým kódom. „Repairably týmto podporuje prechod na cirkulárnu ekonomiku, obmedzovanie odpadu, či šetrenie zdrojmi,“ konštatujú INCIEN A Circular Slovakia.

14. SKC Foundry, s.r.o.

SKC foundry je súčasťou španielskej Condals Group. „Je modernou zlievarňou zameranou na výrobu odliatkov z tvárnej liatiny, najmä pre automobilový priemysel. Nakoľko hutnícky priemysel je vo všeobecnosti významným producentom odpadov, v rámci internej misie kladie spoločnosť dôraz na ochranu životného prostredia, vzdelávanie a rozvoj kompetencií svojich zamestnancov.“

15. sobi, o.z.

Sobi.eco je slovenská značka, ktorá vyrába dizajnové ekologické výrobky v chránených a sociálnych dielňach. „Ekologická výroba je založená na princípe cirkulárnej ekonomiky. Vracia do obehu staré recyklované oblečenie a plasty a premieňa ich na nové unikátne kúsky, ako taška či obal na notebook, alebo tablet s praktickým využitím.“

Sobi je aj držiteľom ocenenia Zlatý mravec 2019 za inovatívne riešenia.

16. wilderoben, s.r.o.

Firma funguje ako ekooutdoorový obchod. „Štandardne tu nájdete oblečenie s certifikáciou Fair Trade, Bluesign, B-corp, či materiály z recyklovaného polyesteru a výhradne z organickej bavlny,“ vyzdvihujú INCIEN a Circular Slovakia. „Svojim zákazníkom poskytuje na väčšinu značiek doživotnú záruku. Každý druhý štvrtok v mesiaci organizuje opravy oblečenia zadarmo počas akcie Duck Tapes.“

17. YIT Slovakia, a.s.

Spoločnosť stavia trvalo udržateľné mestské štvrte s ohľadom na meniace sa klimatické podmienky. Stojí za transformáciou bratislavskej národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Vzdelávame verejnosť aj výrobcov, svojim klientom bonusovo poskytujeme aj poradňu, vysvetľuje Ľubica Vargová.

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Ako je to s plnením podmienok pre cezhraničný pohyb odpadu? Tému rieši článok Sylvie Berovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.