Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Treba zvážiť aj inovatívne riešenia a možnosti chemickej recyklácie, hovorí štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Michal Kiča

Michal Kiča / Foto: ODPADY-PORTAL.SK

Príprava novej obalovej legislatívy EÚ sa posúva do ďalšej fázy. Návrh nariadenia, ktoré má nahradiť doterajšiu Smernicu o obaloch a odpade obalov, postupuje legislatívnym procesom. Po tom, čo na jeseň minulého roka Európska komisia predstavila svoj návrh, členské štáty k nemu zaujímajú postoj. Výsledkom procesu by mala byť finálna podoba novej legislatívy.

O predbežnom postoji slovenského rezortu životného prostredia sme na Odpady-portal.sk referovali už začiatkom februára. Postoj Bratislavy teraz na marcovom zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie predstavil štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

V článku sa dozviete:

 • o čom bolo rokovanie Rady EÚ,
 • ako sa k návrhom eurokomisie stavia Slovensko a akú výnimku žiada,
 • na čo MŽP SR upozorňuje pri opätovnom používaní obalov,
 • v čom Slovensko žiada pri nových pravidlách bližšiu špecifikáciu,
 • aké sú postoje ďalších krajín,
 • prečo časť štátov odmieta zmenu smernice na nariadenie.

Vymenili si názory

Základným cieľom nového legislatívneho balíka z dielne eurokomisie je sprísniť existujúce pravidlá prevencie či recyklácie, pokiaľ ide o obaly a odpad z obalov.

Okrem iného sa v ňom navrhuje zníženie množstva odpadu z obalov vo všetkých členských štátoch o 15 % na obyvateľa do roku 2040 a zabezpečenie recyklovateľnosti všetkých obalov na trhu EÚ ekonomicky udržateľným spôsobom do roku 2030. Návrh nariadenia však ďalej hovorí aj o cieľoch v oblasti opätovného používania či kompostovaní obalov.

Na zasadnutí Rady EÚ sa vo štvrtok 16. marca stretli ministri životného prostredia, aby poskytli politické usmernenie pre ďalšiu prácu v Rade pred tým, ako členské štáty zaujmú svoje definitívne stanovisko. Slovensko na rokovaní zastupoval štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

 
 

Zostáva vám 74% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

 1. lubos.hrnciar@gmail.com29.03.2023 (08:58)
  Skutočnosť spomínaná pánom tajomníkom a nákladoch na prepravu ľahkých obalov do zberov a zariadení a následné nákladné umývanie obalov aj mne dlhodobo pripadá ekonáročná. Najmä, keď si predstavíme, že sa platí daň aj za obaly zaradené ako nebezpečné odpady - napr. fľaše od motorových olejov ap. A takých obalov je stále veľa. Mám v hlave jedno riešenie, ktoré sa možno na terajšiu dobu bude zdať SF. Ale o rok, dva možno. Keby sa domácnostiam a firmám zo zákona prikázalo si zabezpečiť domácu zhodnocovaciu linku, ktorá by mala obmedzenú životnosť z hľadiska tonáže. Vyriešilo by to niekoľko podstatných problémov: 1. Netrebalo by prepravovať a umývať a zhodnocovať mimo domácností. Ušetrené peniaze z RZV by sa dali využiť na niečo rozumnejšie; 2. Obmedzenou životnosťou takého zariadenia by to nútilo ľudí, aby kupovali len obaly dobre zhodnotiteľné - teda by sa postupne prirodzenou selekciou z trhu vytratili obaly, ktoré by sa nedali zhodnotiť. Linka by však musela byť finančne na hranici únosnosti pre stredne príjmovú domácnosť, aby to malo daný efekt; 3. Tiež by nakupujúci bol životnosťou linky nútený nakupovať len ozaj potrebné obaly - vytratili by sa duplicitné a vzduchom plnené časti obalov. A navyše by štát na tom výrazne ušetril. Platbu RZV by som samozrejme ponechal, najmä na školenia ľudí, ktorí by svoju linku nevedeli používať podľa priloženého manuálu. Ako hovorím, zatiaľ vyzerá ako SF. Ale koľko vecí ešte pred pár rokmi vyzeralo ako SF a teraz sú reálne. Ľudia dokážu naozaj veľa, keď sú donútení.
 2. LukNova@email.cz29.03.2023 (12:03)
  Doporučuji co asi v TV neuslyšíte. https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4606&ido=1558&td=22&cu=15 04_Navrh narizeni EP a Rady o obalech a obalovych odpadech.MP3
 3. LukNova@email.cz29.03.2023 (14:00)
  Omlouvám se. Napsal jsem to "poněkud" nesrozumitelně. :( Použijte tento odkaz: https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4606&ido=1558&td=22&cu=15 a je to předposlední bod: 04_Navrh narizeni EP a Rady o obalech a obalovych odpadech.MP3

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Veľké mestá takto môžu zinkasovať stovky tisíc eur. O príspevok však musia sami požiadať.