Kvalitné zhutňovanie odpadu znamená, že niekde postačí namiesto dvoch skládok jedna, hovorí dodávateľ kompaktorov BOMAG na slovenský trh.
Dobre zhutnený odpad zaberá menej objemu. A to znamená menší nápor na kapacity skládok. Tak by sa dala zhrnúť hlavný prínos špecializovaných zariadení, kompaktorov, ktoré pomáhajú prevádzkovateľom skládok aj na Slovensku.
„Funkcia kompaktora je čo najviac zhutniť odpad na to, aby sa do každého metra kubického kazety skládky zmestilo čo najviac kilogramov odpadu. To je kľúčové poslanie každého kompaktora, využiť čo najväčšiu hmotnosť na čo najmenšej ploche a využiť tlak na zmenšenie objemu odpadu,“ priblížil v dávnejšom rozhovore pre Odpady-portal.sk Martin Benko, konateľ spoločnosti Norwit Slovakia, ktorá je výhradným dovozcom kompaktorov BOMAG na Slovensko a poskytuje aj ich kompletný servis či opravy.
„Tým, že sa zväčšujú skládky a zatvárajú sa najmä menšie skládky, dopyt po veľkých kompaktoroch, aké ponúkame, rastie. Skládkovanie odpadov ide stále viac do rúk veľkých hráčov, akými sú Brantner či Marius Pedersen, ktoré sa na skládkovanie špecializujú a robia to naozaj veľmi kvalitne,“ doplnil M. Benko.
Na skládkach pribúdajú nové kompaktory
A trh sa hýbe aj na jar 2023. V uplynulých týždňoch spoločnosť informovala o dodávkach nových kompaktorov pre skládky odpadov v rôznych regiónoch Slovenska.
V marci išlo o kompaktor BOMAG typu BC 673 RB-5, ktorý uviedli do prevádzky na skládke prevádzkovanej spoločnosťou Marius Pedersen pri Zvolene. „Kompaktor má za sebou prvé motohodiny a tony kvalistne zhutneného odpadu,“ uviedol Norwit Slovakia na sociálnej sieti.
O dodávke rovnakého typu kompaktora spoločnosť informovala aj začiatkom apríla. Nový kompaktor BOMAG vtedy začal pomáhať na skládke odpadov spoločnosti Brantner Lučenec.
Ďalšiu dodávku kompaktora, a to pre spoločnosť Brantner Fatra, Norwit Slovakia predstavil na sociálnej sieti dnes, 19. apríla. V najnovšom prípade ide o kompaktor BOMAG typu BC 773 RB-5.
Kompaktor BOMAG BC 773 RB-5 | Foto: Norwit Slovakia
Zhutnenie ušetrí aspoň tretinu objemu skládky
Dopyt po kvalitnej zhutňovacej technike podľa M. Benka v uplynulých rastie. Konateľ spoločnosti Norwit Slovakia vidí dôvod okrem iného aj v tom, že v minulosti skládky neboli vždy hutnené do miery, akú vyžaduje zákon a na hutnenie odpadu sa používali aj buldozéry či veľké nakladače s oceľovými kolesami. V ich prípade bolo zhutňovanie na úrovni 50 % alebo len 30 % oproti špecializovaným kompaktorom, aké vyrába napríklad BOMAG.
Kvalitným zhutnením odpadu sa pritom podľa slov M. Benka dá reálne ušetriť aspoň jedna tretina objemu skládky.
„Z profesionálneho hľadiska sme radi, že k zhutňovanie odpadu sa na Slovensku pristupuje zodpovednejšie. Slovensko nie je veľká krajina, má obmedzený priestor a akákoľvek skládka asi obyvateľom dotknutých oblastí prekáža. Preto je dôležité odpad čo najlepšie zhutňovať a minimalizovať tak počet skládok. Kvalitné zhutňovanie odpadu znamená, že niekde bude stačiť namiesto dvoch skládok jedna alebo že skládka poslúži namiesto 10 rokov dve desaťročia,“ priblížil odborník.
Foto: Odpady-portal.sk
Každý kompaktor pracuje v závislosti od toho, aký je prísun odpadu na skládku. Odpad pritom nestačí zhutňovať nárazovo, ale kompaktor musí pracovať priebežne. Pre prevádzkovateľov skládok je preto okrem dodávky kvalitného stroja dôležitý aj servis a poskytovanie opráv.
„Pri väčších strojoch pritom zďaleka nejde len o kvalitu produktu, ale aj o kvalitu poskytovaných služieb,“ doplnil M. Benko v rozhovore. „Snažíme sa, aby zákazník, ktorý si kúpi kompaktor, mohol povedať, že má stroj s plným servisom, teda so zárukami, rýchlymi opravami v prípade porúch, ponukou záložných strojov a podobne.“
Spoločnosť Norwit Slovakia je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.