NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ministerstvo prvýkrát priznáva, že energetické využívanie odpadu bude potrebné

Nie všetky odpady možno materiálovo využiť. Vidíme, že sa bude musieť aj energeticky zhodnocovať, tvrdí zástupkyňa MŽP SR.

Ministerstvo prvýkrát priznáva, že energetické využívanie odpadu bude potrebné

Foto: Odpady-portal.sk

Výstavbu nových zariadení na nakladanie s odpadmi brzdí komplikovaná legislatíva s náročným procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Existujú investičné projekty, kde povoľovací proces trvá už niekoľko rokov, aj v dôsledku meškajúcich rozhodnutí ministerstva životného prostredia.

Na chýbajúce spracovateľské kapacity nielen pre komunálny, ale aj priemyselný a nebezpečný odpad upozorňujú dlhodobo zástupcovia priemyslu, či odpadárske spoločnosti. Ministerstvo doteraz presadzovalo cestu materiálového zhodnocovania, no začína pripúšťať, že potrebné budú aj kapacity pre energetické využívanie.

„Samozrejme, budeme musieť plniť aj recyklačné ciele. Ale odpad, ktorý nie je možné recyklovať, sa dá využiť energeticky. To, čo sa bude dať recyklovať, treba recyklovať. Ak nie, prečo nevyužiť energetický potenciál odpadu?,“ uviedla na konferencii ENVIRO 2023 Jana Juríková z odboru odpadového hospodárstva Ministerstva životného prostredia SR.

Pripomína, že ak je to možné, odpad by sa mal prioritne materiálovo zhodnotiť. „Do zákona o odpadoch zavádzame také opatrenia, aby sa vytriedený odpad čo najviac materiálovo zhodnocoval, nie energeticky. Takže postupne sa snažíme napĺňať ciele recyklácie a robíme všetko pre to, aby materiálové zhodnocovanie bolo na prvom mieste. V prvom rade by sme mali robiť všetko pre to, aby odpad nevznikal.“

Náznak zmeny postoja envirorezortu k energetickému využívaniu odpadu vítajú predstavitelia priemyslu, ktorí dlhodobo upozorňujú na chýbajúce kapacity v akejkoľvek oblasti nakladania s odpadmi. „V posledných rokoch sme z úst MŽP SR počúvali, že všetko sa má materiálovo zhodnotiť. Dnes som prvýkrát od zástupcu ministerstva počula, že dôležité je energetické zhodnocovanie. Prvé víťazstvo je už to, že sa vôbec o tom uvažuje,“ povedala Michaela Hletková Ploszeková zo Zväzu automobilového priemyslu SR.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové ZEVO na Východnom Slovensku dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Nové ZEVO na Východnom Slovensku dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Projekt druhého zariadenia na energetické využitie komunálneho odpadu v regióne získava reálnejšie kontúry.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu prijal pred dvomi týždňami svoje návrhy k potravinovému a textilnému odpadu v revízii odpadovej smernice.